Мінінфраструктури України про ЕТТН

27 березня 2020, 11:40
Власник сторінки
0
18

Провайдер е-документообігу EDIN у 2019 році увійшов до робочої групи з розробки та впровадження рішення електронної ТТН при Міністерстві Інфраструктури України. Наразі український бізнес не до кінця м

Згідно з затвердженим наказом Міністерства Інфраструктури України від 03.06.2019 року про “Зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні” ТТН може бути в оцифрованій формі. Генеральний директор Директората цифрової інфраструктури Міністерства Інфраструктури України, Фарид Сафаров у своєму інтерв`ю для delo.ua розповів про необхідність та етапи діджиталізації процесу поставок. 


“Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу документ, призначений для обліку товарно-матеріальних цінностей на шляху їх переміщення, розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи, і є одним з документів, який може використовуватися для списання товарно-матеріальних цінностей, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, може бути складений в паперовій та/або електронній формі та повинен містити обов'язкові реквізити. На паперові товарно-транспортні накладні на місяць витрачається, за різними підрахунками, від 40 до 200 млн аркушів А4 на місяць. Для бізнесу це означає витрати в 500 млн грн на рік (включаючи витрати на папір і пересилку документів). З одного боку, це затратно, а з іншого - абсолютно не екологічно.


Друга проблема, з якою стикаються перевізники і експедиторські служби при використанні паперових ТТН 一 затримки в оплатах за свої послуги. Згідно правил оформлення документів на перевезення вантажів, фінальний пакет товарно-транспортних накладних повинен бути підписаний відповідальними особами вантажовідправника, перевізника (або експедиторської служби), вантажоодержувача і переданий замовнику (часто це вантажовідправник). До того ж, під час проведення документальних перевірок, податкова служба запрошує наявність ТТН, як обов'язкового документа, що підтверджує факт надання послуги з перевезення товарів.


У разі відсутності на підприємстві оригіналів ТТН, фіскали ставлять під сумнів правильність відображення в бухгалтерському обліку витрат підприємства, що тягне за собою штрафні санкції. Відповідно, замовники не оплачують послуги з перевезення, поки не отримають назад оригінали документів. Термін доставки підписаних документів залежить від оперативності роботи поштових служб. Поширені випадки втрати ТТН, що призводить до повторного пересилання документів і тривалих затримок платежів.” - розповідає Фарид Сафаров.


В розрізі проблематики, з якою стикається держава при роботі компаній з ТТН, в першу чергу, це спроби приховати порушення правил перевезення вантажів, пояснює Фарид Сафаров: “Основна проблема полягала в тому, що часто, ТТН на одну поставку формувалися в двох комплектах, щоб приховати порушення правил перевезення вантажів.


Відбувалося це таким чином: отримуючи вантаж, перевізник підписує ТТН і підтверджує, що прийняв вантаж по фактичному обсягу, наприклад 45 тонн. Але згідно з технічними характеристиками його транспортного засобу та законодавчо допустимим нормам, максимальний тоннаж вантажу, що перевозиться не повинен перевищувати, наприклад, 20 тонн.


Тому, перевізник везе з собою два комплекти документів: фіктивний на 20 тонн, на випадок перевірки інспектором Укртрансбезпеки, і дійсний на 45 тонн, для коректності взаєморозрахунків за послуги перевезення. При отриманні вантажу, вантажоодержувач підписує документи на 45 тонн, а фіктивний комплект знищується.”


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
ТЕГИ: електронний документообіг
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.