Спокуса гри з лімітом. До чого призводить несвоєчасна реєстрація накладних

06 лютого 2019, 16:17
Власник сторінки
Заступник начальника Офісу великих платників податків ДФС
0
1727

Минулий рік для деяких великих платників закінчився досить несподівано. Вони отримали значні штрафні санкції

Усе тому, що впродовж двох років несвоєчасно реєстрували накладні, які не надаються отримувачу.

Обуренню бізнес-спільноти не було меж. Чималі суми спричинили бурхливе обговорення у Інтернет-мережі.

Офіс великих платників також отримав від бізнесу безліч листів із запитаннями та пропозиціями, зокрема, щодо внесення змін Податкового кодексу України, а саме до статті 120¹ , яка, власне, й передбачає застосування штрафних санкцій щодо несвоєчасно задекларованих податкових накладних, які не надаються покупцю або принаймні, зменшення розміру відповідальності, оскільки діючі норми, на їх думку, носять надміру караючий характер.

Наприкінці 2018 року вдосконалено інформаційні системи податкових органів, що дозволило автоматично визначати реальну ситуацію використання дозволеного ліміту платниками податку на додану вартість.

Тому, ми вирішили розпочати з роз’яснень.

Отже, чому виникли нарахування штрафів та як їх уникнути у майбутньому – наразі, докладніше.

Як ви знаєте, до 2017-го року податкове законодавство не передбачало жодної відповідальності підприємств за недотримання термінів декларування податкових накладних, які не надаються покупцю, хоча, і не звільняло їх від обов’язку реєстрації таких накладних у своїй звітності.

Відсутність відповідальності, призвела до того, що платники, реєструючи першою чергою ті податкові накладні, які передбачали дотримання  чітких термінів реєстрації та фінансову відповідальність за їх порушення, відтерміновували реєстрацію податкових накладних, які не надаються покупцю.

Оскільки, з 2015 року в Україні діє система електронного адміністрування ПДВ (СЕА), яка забезпечує автоматичний облік, зокрема, і суми податку, на яку платник має право зареєструвати податкові накладні (розрахунки коригування ) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), так званий «ліміт», то для обрахунку розміру «ліміту» СЕА ПДВ враховує загальну суму ПДВ за отриманими податковими накладними, зареєстрованими в  ЄРПН та розрахунками коригування до таких податкових накладних, зареєстрованими в ЄРПН (ст. 200¹ Податкового кодексу України).

Тобто, для визначення розміру ліміту враховуються суми ПДВ по всіх зареєстрованих податкових накладних (розрахунках коригування), в тому числі і по податкових накладних, які не надаються покупцю. Тому у разі не реєстрації або несвоєчасної реєстрації в СЕА ПДВ автоматично визначається невірний ліміт, що призводить до неналежного контролю за проведеними операціями та, як наслідок, можливості маніпулювання платниками податків податковими зобов’язаннями, зокрема, показниками ПДВ.

Аби не виникала спокуса «гри» з лімітом, та для забезпечення належного функціонування системи електронного адміністрування ПДВ, платники податків зобов’язанні реєструвати всі податкові накладні (розрахунки коригування) без винятку.

Так, з 01 січня 2017 року до статті 120¹ Податкового кодексу України були внесені зміни, які передбачили відповідальність платників податків за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних (розрахунків коригування до податкових накладних) в Єдиному реєстрі податкових накладних (ЄРПН), в тому числі, тих податкових накладних, які не надаються покупцю.

Проте, більшість платників податків, нівелюючи норми податкового законодавства, продовжили й надалі не дотримуватися зобов’язань з обліку цих податкових накладних порушуючи терміни реєстрації.

Штрафні санкції  передбачені статтею 120¹ Податкового кодексу України.

Під штрафи підпадають всі податкові накладні, у яких визначається суми нарахування ПДВ, зокрема:

- зведені податкові накладні;

- податкові накладні за щоденними підсумками операцій;

- податкові накладні за отриманими від нерезидентів послугами на митній території України;

- податкові накладні складені при ліквідації основних засобів.

Штрафи не застосовуються, лише до податкових накладних, які не надаються отримувачу та одночасно з цим складені на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або оподатковуються за нульовою ставкою ПДВ (лист ДФС України від 03.03.2017 №709/4/99-99-15-03-02-15).

З огляду на ситуацію, що склалася, єдиним дієвим засобом для спонукання платників податків до дотримання вимог своєчасності реєстрації податкових накладних, є застосування штрафних санкцій до всіх, без винятку, податкових накладних (розрахунків коригування).

Тож, шановні платники, аби уникнути штрафних санкцій, реєструйте усі податкові накладні своєчасно та слідкуйте за змінами у податковому законодавстві. У разі виникнення труднощів під час адміністрування та подання податкової звітності, ви можете звернутися до вашого персонального податкового координатора. Команда Офісу великих платників завжди готова допомогти.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.