Мільярдні доходи бідного "Нафтогазу"

11 грудня 2014, 18:46
Власник сторінки
Магистр правоведения
0
126
Мільярдні доходи бідного  Нафтогазу

Фахівці ГО "Публічний аудит" з’ясували, що середній чистий прибуток НАК «Нафтогаз України» у 2014 році має становити близько 2,884 млрд грн.

Як нещодавно заявив премєр-міністр України Арсеній Яценюк, державі довелося в черговий раз виділити НАК «Нафтогазу України» 103 млрд грн, оскільки травневе підвищення тарифів на газ для населення не допомогло зберегти дефіцит компанії. Фахівців ГО «Публічний аудит» зацікавило, чи дійсно  реалізація природного газу у нашій країні монополістом є настільки збитковою діяльністю, як про це говорять офіційні звіти компанії та відповідні уповноважені особи, тоді як у Європейській, світовій практиках це з точністю до навпаки (E.ON Ruhrgas AG – в ФРН, Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo - Республіка Польща, ВАТ «Газпром» - РФ, Chevron – США тощо).

Так, у 2009 р. збитки «Нафтогазу України» становили 22 млрд грн, у 2010 р. – 12,155 млрд грн, у 2012 році –  10,271 млрд грн, а 2013 р. компанія завершила зі збитками 12,521 млрд грн.

У цьому році підтримка ліквідності НАКу та розрахунки за його зобов’язаннями фактично «поглинуть» близько $ 4,5 млрд міжнародних резервів НБУ (чим фактично опустять його до історичного мінімуму). Реалізований механізм залучення коштів для зазначених розрахунків компанії обійдеться державному бюджету України в 240 млрд грн (облігації внутрішньої державної позики, за рахунок яких поповнено статутний капітал Компанії, випущені в обсязі 96 млрд грн, з дохідністю 14 % річних на 10 років). Чи варто нагадувати, що наслідком цього стане неминуче прискорення девальвації гривні?

З огляду на відсутність офіційної звітності щодо діяльності «Нафтогазу України» (фінплану НАКу на 2014 рік, балансу надходжень та розподілу природного газу в Україні на цей рік), фахівці «Публічного аудиту» оперували відкритими даними «Нафтогазу України» щодо обсягів споживання природного газу. Зокрема, вони проаналізували структуру обсягів споживання природного газу в 2012 та 2013 рр., яка в цьому році не зазнала суттєвих змін.

Як бачимо, підприємствами НАК «Нафтогаз України» у 2012 р. було видобуто 18,209 млрд куб. м (15,023 млрд куб. м – «Укргазвидобування»; 2,011 млрд куб. м – «Укрнафта»; 1,175 млрд куб. м – «Чорноморнафтогаз»). За 2013 р. маємо показник у 18,664 млрд куб. м (15,11 млрд куб. м – «Укргазвидобування»; 1,903 млрд куб. м – «Укрнафта»; 1,651 млрд куб. м – «Чорноморнафтогаз»).

Обсяги споживання газу населенням, згідно з даними, опублікованими на сайті «Нафтогазу», об’єднано єдиним кількісним показником із теплогенеруючими підприємствами та виробничо-технологічними витратами і становили протягом 2012 року 28 млрд куб. м, 2013 року – 27 млрд куб. м.

До речі, так звані «технологічні витрати», за які платить споживач, – це фактично, втрати газу, який не використовується ні у побуті, ні у процесі провадження господарської діяльності, а витрачається в ході експлуатації ГТС, у наслідок її «відносної герметичності», а також при виконанні робіт, пов’язаних із порушенням цієї герметичності від приєднання нових об’єктів, ремонтних робіт тощо.

На думку фахівців «Публічного аудиту», «Нафтогаз» спеціально об’єднує ці дані, аби в пересічних громадян склалось хибне враження про начебто такий великий обсяг споживання безпосередньо населенням, і, відповідно,  дало можливість офіційним особам говорити про недостатність власного видобутку для задоволення потреб та необхідність компенсування дисбалансу імпортним, значно дорожчим, газом, який реалізується населенню за пільговими цінами, і, як наслідок, монополіст несе збитки.

Оскільки «Чорноморнафтогаз» через анексію Криму втрачено (через це ми не дорахуємось щонайменше 1,6 млрд куб. м газу), а газ «Укрнафти» не використовується для потреб населення (переважно, він спрямовується на потреби «Дніпроазоту»), фактично у  цьому році споживачі користувалися газом ПАТ «Укргазвидобування».  Тарифи на нього встановлювалися НКРЕ.

Так, її постановами №1851 від 30.12.13, №1830 від 27.12.12 установлено ціну на товарний природний газ власного видобутку для «Укргазвидобування» в розмірі 349,20 грн за 1000 м3 (без урахування ПДВ).

Постановою НКРЕ №420 від 03.04.14 підвищено тарифи на природний газ, що використовується для потреб населення. Нові тарифи вступили в силу з 1 травня цього року. Розглянемо чинні тарифи в розрізі ринку споживачів: 

Подібна структура обсягів споживання газу в цьому році навряд чи змінилася. Тож, маємо таку картину:  90 % населення, які споживають газ протягом року в обсязі, що не перевищує 2,5 тис. куб. м, сплачують за нього за наявності лічильника в середньому  1 135,5 грн за тисячу кубів, а за відсутності лічильника – 1 248 грн.

Середня базова ціна без податків та витрат на транспортування становить  511 та 600 грн відповідно.

Для цієї категорії споживачів подорожчання, яке відбулось, є найбільш критичним та у кінцевій вартості природного газу – порівняно з попередніми тарифами (що діяли до 01.05.14), воно становило  410 та 300 грн на тисячу кубометрів газу відповідно.

Якщо врахувати дані НАКу про те, що ця група споживачів використовує 90 % всього газу для населення, а загальний обсяг споживання становить 16 млрд куб. м, тоді категорія населення, яка споживає до 2500 куб. м на рік, у цілому споживає за рік 14,4 млрд куб. м.

Такий обсяг повністю покривається обсягами добування «Укргазвидобування», закупівельна ціна якого становить 349 грн/1000 куб. м без ПДВ, витрат на транспортування.

Отже, тільки на базових цінах на товар для 90 % споживачів НАК «Нафтогаз України» у 2014 році отримає прибуток в розмірі від 162 грн (511-349=162) до 251 грн (600-349=251) на 1000 куб. м.

Тобто, середній чистий прибуток НАКу на тисячу кубометрів природного газу, що видобувається ПАТ «Укргазвидобування» для потреб населення, становитиме в 2014 році 206 грн на тисячу кубів, а в річному підсумку йдеться про 2,884 млрд грн доходів.

В умовах, коли мінімальна заробітна плата становить уже не $ 150, а 80, за офіційними даними інфляція на кінець року сягне 25 %, а приріст цін на деякі імпортні товари перевищуватиме 50 %, підвищувати тарифи для населення є несправедливим та недалекоглядним. На жаль, прожитковий мінімум, мінімальна зарплата та в цілому доходи українців не зростають пропорційно до росту цін на товари і послуги, а також не зростають пропорційно до падіння курсу гривні до долара.

Зрозуміло, що за відсутності коштів для оплати рахунків, зростатиме заборгованість.

Зважаючи на те, що збитки НАК «Нафтогаз України» покриваються за рахунок коштів Державного бюджету України, який, у свою чергу, поповнюється за рахунок податків та зборів, варто звільнити оподаткування операцій з придбання постачання природнього газу для потреб населення з обсягом споживання до 2500 куб. м на рік та звільнити кінцевого споживача від сплати цільової набавки в розмірі 2 % від вартості газу. Це дозволить зменшити вартість природного газу на 22 % для найбільш незахищених верств населення в цілому без втрат для самої компанії чи державного бюджету України. 

Реалізація газу для потреб населення компанією «Нафтогаз України» здійснювалася з прибутком ще на стадії формування базової ціни. Тому можна припустити, що збитковість компанії формується вже на стадії освоєння та витрачання отриманих коштів. Приміром, тепер, в умовах збитковості, компанія планує витратити 40 млн грн на оренду  45 автомобілів, 6 із яких представницького класу. А ДК «Укртрансгаз», яка входить до структури НАКу, в 2012 році провела закупівлю комп’ютерної техніки за більш ніж удвічі завищеними цінами (на суму в 395 млн грн), що на той момент при курсі в 7,993 грн за долар становило близько $ 50 млн.

Тобто, монополіст робить абсолютно недоцільні витрати, бо знає, що завжди може розраховувати на “безрозмірний гаманець” у вигляді державного бюджету. Проте навіщо тоді вводити в оману громадськість розмовами про збитковість компанії? Йдеться ж то про безвідповідальну корупцію.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.