Власник сторінки
кандидат медичних наук, головний лікар Вінницького онкологічного диспансеру, Голова правління ГО "Асоціація онкологів Поділля"
Вінницька мерія планує радикально зайнятися контролем чисельності бродячих собак та кішок на вулицях міста. Через 45 днів перебування у муніципальному притулку до тварини застосують метод евтаназії.
Безпритульні тварини, а особливо собаки, на вулицях міста не залишають байдужими нікого. Одні пропонують вдаватися до радикальних дій і знищувати розсадники агресії у будь-який спосіб, інші, що люблять і жаліють тварин, сподіваються на більш гуманні методи контролю їх чисельності. Завжди відносив себе до другої групи осіб і вважаю, що саме ця відмінна особливість у повній мірі дає нам право називати себе «людиною».
Не так давно я ознайомився з проектом Програми охорони тваринного світу та регулювання чисельності безпритульних тварин у м.Вінниці на 2013-2020 р.р. Зрозуміло, що ріст кількості бродячих тварин у місті не радує нікого, тож створення муніципального притулку для них, як це передбачено програмою, вирішило б проблему, і я, як депутат міської ради, відповідально віддав би за неї свій голос, але... Згідно нового документа, якщо протягом 45 днів після відлову тварини та утримання у муніципальному притулку для неї не знайдеться господаря, до тварини застосовується метод евтаназії. Наступна фраза просто приголомшила – «цей порядок забезпечить достатню пропускну здатність притулку та постійну готовність до надходження нових тварин». Особисто в мене словосполучення «пропускна здатність» асоціюється із газовими камерами у фашистських концтаборах. Невже майбутній притулок для тварин слугуватиме для них лише «душегубкою»? Адже зрозуміло, що навряд чи знайдеться турботливий господар протягом визначеного часу – в нас не дуже люблять брати дорослих собак з притулків.
В Україні, яка виношує плани про світле майбутнє у Європейському Союзі, діє норма статті 17 Закону України «Про захист тварин від жорстокого поводження», яка дозволяє «при регулюванні чисельності» умертвляти тварин, що «перебувають в умовах, повністю або частково створюваних діяльністю людини».
Це ж ми, люди, штучно створюємо для тварин ці умови, а потім ми вирішуємо їхню долю, прирікаючи беззахисних істот на смерть… Навіть, не вдаючись у подробиці перелічених вимог до евтаназії (як лікар, я розумію, що ці засади виконуватися не будуть), я виступаю категорично проти вбивства беззахисних істот. Невже у нашому місті, яке претендує на статус європейського, це можливе? Адже рівень цивілізованості суспільства і його «європейскість» більше визначається не проведенням масових свят до Днів Європи, а гуманним ставленням до тих, хто знаходиться у нашій залежності. У більшості європейських країн вбивство безпритульних тварин є недопустимим і карається на законодавчому рівні. І тільки хвороба тварини, тяжка травма або її агресивність можуть стати причинами для її умертвіння.
Навіщо вбивати собаку? Вилов і стерилізація тварин – достатній контроль над їхньою кількістю. І притулок повинен бути місцем проживання бездомної тварини, а не її ешафотом. Так, утримувати собаку у притулку до її природньої смерті замість «збільшення пропускної здатності», звісно, набагато дорожче. Але як цивілізована громада ми повинні знайти у міському бюджеті кошти на це.
Обмірковуючи вкотре запропоновану Програму, мені пригадалися безліч історій про собак, які рятували життя людей або демонстрували надзвичайну відданість своїм господарям. Так, у Тольятті є пам’ятник німецькій вівчарці, яка протягом семи років – аж до своєї смерті - на одному й тому ж місці за будь-якої погоди чекала на своїх господарів, що загинули у автомобільній катастрофі. Небайдужі люди намагалися взяти пса до себе, але він не погоджувався зрушити з місця в надії побачити знайомі обличчя. Так і помер пес неподалік того місця, де він сподівався зустріти своїх господарів… А чи багато ви знаєте людей, що здатні на подібні вчинки вірності?.. Мешканці Тольятті встановили собаці пам’ятник з написом «Псу, научившему нас любви и преданности». Чи не бракує нам, вінничанам, любові й відданості, що збираємося відраховувати життя беззахисної істоти у 45 днів?..
Визнання права на життя іншої істоти робить з нас людину. І саме ставленням до тварин й оцінюється наша людяність. Тільки гуманним поводженням з тваринами ми можемо довести свій рівень цивілізованості.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.