Люди не вірять, що MH17 збила Росія або черговий фейк мережі

13 серпня 2020, 14:30
Власник сторінки
0
34

Напередодні шостої річниці аварії MH17 російське новинне агентство News Front опублікувало новину зі спотвореними результатами соцопитування Washington Post про причини катастрофи Боїнга.

У заголовку статті йдеться про те, що жителі південного сходу України і тимчасово окупованого Криму нібито не вірять у винуватість Росії. Видання посилається на публікацію в The Washington Post – Flight MH17 crashed six years ago. Ukrainians have very different views on who’s to blame. Статтю написано за результатами соціологічного дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології (КМІС) і Левада-Центром (Росія).

Опитування проводилося у грудні 2014 року на південному сході України, а також у тимчасово окупованому Криму, і в грудні 2019 року, але вже по всій території України (включаючи тимчасово окуповані території). Респондентам було поставлено запитання: «Ви чули про катастрофу малайзійського літака в липні 2014 року на сході України? І якщо так, то, на вашу думку, що викликало це?». Пропонувалися варіанти відповіді: «Не чув нічого», «Українська ракетна зброя», «Українські повітряні сили», «Бойовики Донбасу», «Російські військові», «Нещасний випадок», «Терористичний акт», «Важко відповісти / відмовляюся відповідати».

News Front у своїй публікації використовує дані цього соцопитування, але не всі, а лише ті, які їм вигідні, а деякі дані й зовсім спотворює. Наприклад, видання розповідає про результати опитування серед населення Кримського півострова, південно-східної України, але замовчує про дані, отримані в Донецьку та Луганську.

Російське видання пише про те, що нібито «тільки в західних і центральних областях України, де активно діє антиросійська пропаганда, люди вважають, що відповідальність за крах малайзійського авіалайнера в 2014 році лежить на Росії». Насправді ж цей висновок є маніпуляцією і частково не відповідає дійсності. Результати опитування свідчать про те, що на 2019 рік понад 50% опитаних в західних і центральних регіонах вважають Росію винною в катастрофі MH17. Водночас, більшість опитаних в південно-західних регіонах України, які погодилися відповісти на це запитання, також покладають відповідальність на російських військових. Результати опитування в Донецьку і Луганську в 2019 році показують, що більшість респондентів, які погодилися відповісти, вважають «бойовиків Донбасу» винними у трагедії.

Що ж до звинувачення української влади в антиросійській пропаганді, то в цитованій статті The Washington Post написано таке: «В  ми з’ясували, що ті, хто дивився російські ЗМІ, набагато частіше покладали відповідальність за катастрофу на українських військових, ніж на будь-яку іншу причину». Нагадаємо, що одним із наративів російської пропаганди є звинувачення України і країн Заходу в «русофобії».

Крім того, в публікації News Front стверджується, що 40% жителів південно-східної України “заявляють, що сумніваються у версії, яку тиражують українські ЗМІ” (мається на увазі причетність Росії до краху Боїнга – ред.). Насправді ж опубліковані дані The Washington Post свідчать про те, що близько 40% опитаних обрали варіант «важко відповісти» або відмовилися від участі в опитуванні. Але цей параметр не говорить про те, що респонденти не вірять у причетність Росії або так званої «ДНР» до трагедії. У The Washington Post це пояснюють тим, що респонденти в регіоні, найближчому до фактичного місця трагедії, не хотіли відповідати на запитання. До того ж інші дані засвідчили, що близько половини респондентів у цьому регіоні були «загалом не задоволені питаннями в опитуванні».

У своїй публікації News Front не коментує той факт, що близько чверті опитаних в 2019 році жителів Криму заявили, що взагалі нічого не чули про збитий Боїнг. У 2014 році, на початку окупації півострова Росією, таких було близько пари відсотків. Нагадаємо, що правозахисні організації неодноразово заявляли про , зокрема, і свободи слова, в окупованому Криму.

Нагадаємо, що зараз у Гаазькому суду триває судовий процес у справі про катастрофу Boeing MH17. У липні 2019 року Спільна слідча група (JIT) назвала імена чотирьох осіб, причетних до доставки установки «Бук» із Росії на територію України, підконтрольну сепаратистам «ДНР». Нідерландські прокурори видали ордер на арешт Ігоря Гіркина, Сергія Дубинського, Олега Пулатова, Леоніда Харченка.

Пропагандистське агентство News Front, яке опублікувало цей матеріал, зареєстроване в тимчасово окупованому Криму. 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости мира
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.