Дунайський біосферний заповідник

29 жовтня 2012, 16:40
Власник сторінки
0
39

Дунайський біосферний заповідник

Видео на конкурс Дорога в будуще

Дуна́й - друга за довжиною (біля 2860 км (1771 міль) і площею басейну річка Європи (після Волги). Загальна площа водозбору Дунаю складає 817 тис. км² території Центральної Європи, що перевищує площу України (604 тис. км²) і складає 8% загальної території Європи. За площею водозбору Дунай займає 24-е місце серед річок Землі.

Дельта Дунаю має загальну площу 4180 км2, з яких 82 % знаходяться в Румунії, а 18 % - на Україні. Дунайська дельта - екологічне серце Європи, одні з найбільших водно-болотних угідь, які представлені очеретяними плавнями, вкритими мережею проток, каналів, з численними озерами, ділянками заплавних лісів, луків, солончаків, пісків, залишків степів. У густонаселеній і вкрай освоєній Європі дельта Дунаю є справжньою оазою живої природи, вона внесена згідно Рамсарської конвенції у перелік ветландів міжнародного значення. До того ж, дельта Дунаю була занесена Всесвітнім фондом природи (WWF) у список 200 найбільш цінних та тих, що знаходяться під загрозою знищення, екорегіонів світу (WWF Глобал 200).

Дельта Кілійського рукава починається нижче мису Ізмаїльський Чатал, де ріка ділиться на Кілійський рукав (по якому проходить державний кордон з Румунією та 49% стоку води) та Тульчинський рукав. Кілійська дельта, що розташована нижче м. Вилкове, є найбільш молодою частиною величезної дунайської дельти та новою природною сушею в Європі. Її вік складає близько 400 років, а вік приморської смуги значно менший, не більше 150 років. Кілійська дельта Дунаю – місце, де земна суша упевнено наступає на море і приростає за рахунок природного намивання річкового мулу. При середньому багаторічному стоці Дунаю 204 км2 ріка виносить в море від 42 до 84 млн. т мулу, завдяки якому і наростає дельта.

Для забезпечення охорони природних комплексів Придунайського регіону, відповідно до Указу Президента України від 10 серпня 1998 року №861/98, на базі природного заповідника "Дунайські плавні" було створено Дунайський біосферний заповідник НАНУ. Рішенням Міжнародного координаційного комітету програми ЮНЕСКО "Людина і біосфера" від 9 грудня 1998 р. заповідник включений до складу світової мережі біосферних резерватів у складі білатерального румунсько-українського біосферного резервату "Дельта Дунаю".

Загальна площа Дунайського біосферного заповідника - 50252,9 га.

Дунайський біосферний заповідник - місце існування значної кількості рідкісних рослин та тварин з Червоної книги України та міжнародних червоних списків. В дельті Дунаю в Україні можна побачити суцільні стогектарні зарості білого латаття і поспостерігати за тим, як рибалять великі скупчення пеліканів.

Флора заповідника налічує 1557 видів рослин, з них 966, або 19.32% - вищих судинних рослин України. До Червоної книги України занесені 26 (білоцвіт літній, водяний горіх плаваючий, гвоздика бесарабська, меч-трава болотна, ковила дніпровська, сальвінія плаваюча, золотобородник цикадовий тощо), а до Європейського червоного списку включено 10 видів.

На території заповідника налічується більше 800 видів комах. З них занесені до Червоної книги України: жук-самітник, красотіл пахучий, бражник мертва голова, махаон, сколія-гігант, стиз смугастий, мурашиний лев-акантоклізіс тощо.

В акваторії заповідника зареєстровано 106 видів риб, з яких 24 види включено до Червоної книги України (стерлядь, лосось дунайський, лосось чорноморський, осетер атлантичний, умбра, йорж смугастий, білуга тощо), 7 – до Європейського Червоного списку. Найціннішими видами риб є осетрові та дунайський оселедець.

Серед земноводних найбільш чисельними є озерна та їстівна жаби, звичайна квакша та дунайський тритон, а серед плазунів — болотна черепаха та звичайний вуж. Зареєстровано 11 видів земноводних та 6 видів плазунів.

Виявлено 276 види птахів (66 % орнітофауни України). Заповідні плавні дали прихисток для жовтої чаплі, великої та малої білих чапель, сірої та рудої чапель, квака тощо. До Червоної книги включено 60 видів: баклан малий, орлан-білохвіст, косар, пелікан рожевий, коровайка, ходуличник тощо.

Зафіксовано 43 види ссавців, з них у Червоній книзі України – 19: видра, кіт лісовий, тюлень-монах, дельфіни-білобочка, афаліна та морська свиня, тощо. Для деяких з них — таких як норка європейська та лісовий кіт дунайські дельтові угіддя є дуже важливими для їх виживання в європейському масштабі.

Культурна цінність території Дунайського біосферного заповідника визначається історією природокористування в дельті. Місто Вилкове - своєрідна столиця української частини дельти Дунаю. Більше двох з половиною століть нараховує його багата і самобутня культура. Місцеве населення не тільки зберегло традиції і звичаї, своєрідний діалект і релігійні погляди, але й стало невід`ємною частиною природного середовища.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости Украины
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.