Україна витрачає 5 млрд грн на наукові дослідження за застарілими механізмами

23 апреля 2018, 17:58
0
17
Україна витрачає 5 млрд грн на наукові дослідження за застарілими механізмами
Середня вартість 1 наукового дослідження

При цьому держава не сприяє конкуренції серед виконавців робіт. Це призводить до закріплення монополії державного сектору у науковій сфері, а не створення здорової конкуренції.

В Україні у сфері науки переважно діють застарілі вітчизняні механізми, а реформа цієї галузі затягується. В Інституті аналітики та адвокації повідомили, що у 2016-2017 роках на проведення наукових досліджень держава виділила 5,3 млрд грн та 5,9 млрд грн відповідно.

Однак, для України залишається актуальним питання монополізації ресурсів державним сектором. Більшість наукових установ, які здійснюють дослідження за кошти державного бюджету знаходяться у державній власності. Усього у 2016 році в Україні налічувалося 972 наукових установ. Із них 46%виконавців таких досліджень склали державні установи та ще 15,7% – вищі навчальні заклади. 

Середня вартість проведення одного дослідження установами державної власності сягає від 690 тис. грн до 720 тис. грн, у  залежності від його виду та складності. Тематика таких досліджень різноманітна. Найбільша кількість тем досліджень знаходиться у напрямку «дослідження і розробки у сфері медицини» – понад 460.  Разом з тим значні обсяги досліджень відмітили й у сфері державного управління, громадського порядку і безпеки а також економіки.
 

-          Державні наукові організації використовують основну частину бюджетних коштів країни, виділених на наукову діяльність. Водночас молоді представники наукової спільноти після завершення навчання надають перевагу діяльності у бізнесі або неурядовому секторі. Таким чином формується конкурентоспроможна дослідницька спільнота, яка може виступити повноправним партнером держави у розвитку науки і техніки, – зазначила аналітик Інституту аналітики та адвокації Олена Дмитренко.

В ІАА говорять, що конкуренція у сфері закупівель продуктів наукової та аналітичної діяльності позитивно вплине на якість робіт та вартість цих робіт. Проте механізм фінансування наукових досліджень на конкурсній основі в Україні відпрацьований недостатньо. Тим не менш, у 2017 році зафіксовано прецеденти закупівель наукових досліджень через систему «ProZorro». Завдяки цьому неурядові та приватні організації-переможці отримали можливість позмагатися на торгах із установами державної власності. За результатами участі у публічних закупівлях, неурядовий сектор отримав замовлень досліджень на понад 1,8 млн грн, що є втричі більше, ніж у 2016 році. Відтак співпраця держави та неурядових або приватних аналітичних центрів стрімко зростає та стає все більш актуальною.

 
Довідково: Дослідження проведене у рамках ініціативи «Державне фінансування досліджень», яка здійснюється ГО «Інститут аналітики та адвокації» за підтримки МФ «Відродження».
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Новости науки
ТЕГИ: наука,дослідження,прозорість
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.