Економічна невизначеність: то геть від Москви, то геть від Європи

01 липня 2025, 10:57
Власник сторінки
член Наблюдательного совета Института энергетических стратегий
0

У Міненерго, уряді та, напевно, в Офісі президента несподівано прозріли і побачили небезпеку у наглядових радах державних компаній Нафтогазу, Укренерго, Укргідроенерго, Оператора ГТС, Енергоатому.

І вирішили почати з енергетики.

Спойлер: Але якщо ви думаєте, що влада полюбила свою державу і усвідомила шкоду від наглядових рад, то це не так. Просто намагаються витіснити із державних компаній групи впливів ЄС і США, наглядачів від «партнерів», потіснити так званих «соросят». А потім вже абсолютно самостійно «крутити» державними компаніями.

Тому не варто розцінювати такі кроки уряду як захист інтересів держави. Просто настав зручний час – з точки зору влади – повернути собі контроль за державним майном. Не державі, а собі.

Міністр Галущенко навіть рубанув правду-матку: держава має відігравати провідну роль в управлінні енергетичними активами, що перебувають у її власності.

З точки зору теорії і практики – все вірно. Якщо би державні компанії були би приватизовані і хоча би 51% акцій належав би одному чи різним приватним акціонерам, то немає питань – робіть наглядову раду. Інакше створення наглядової ради – це «шо би шо?» Контролювати державу? Ну тоді треба офіційно оформляти протекторат з боку ЄС чи США над Україною.

Що сталося? Між владою України та «міжнародними партнерами» все більше розбіжностей як у питанні ведення війни, виділення фінансової допомоги для бюджету, окремої фінансової підтримки для енергетичної галузі. Тому влада топає ногою і намагається «прижать к ногтю» своїх партнерів.

А якщо зважати, що США тимчасово або вже назавжди самостійно виключились із списку «партнерів», то мова йде лише про ЄС.

Звичайно, залишається питання де був уряд, Міненерго і Офіс президента у 2019-2024 рр, коли наглядові ради активно «банкували» і пиляли бюджети компаній. Ну, не бачив Галущенко, Шмигаль та й президент Зеленський проблем у наглядових радах. Або їм не давали бачити. А зараз побачили!

Навіть процитую дійсно колосальне прозріння міністра енергетики Галущенка: «Взагалі, наглядова рада покликана представляти інтереси власника - і це є вимоги закону. Ми провели аналіз законодавства інших країн світу з точки зору управління енергетичними активами. Ви здивуєтесь, що такої моделі як у нас нема в світі. Якщо взяти приклади EDF у Франції чи Orlen в Польщі - ви не знайдете прикладу, що представники держави є меншістю у таких компаніях».

От все правильно каже Галущенко. То чого іще у 2021 році не помітили кричущу непослідовність наших партнерів? Ось воно як буває. Виходить, наші міжнародні партнери облапошили, надули та й ще обікрали на додачу Україну.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: Нафтогаз,Укрэнерго,Минэнерго
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.