Все нове – добре забуте старе

19 травня 2025, 10:05
Власник сторінки
член Наблюдательного совета Института энергетических стратегий
0
Все нове – добре забуте старе

Шок! Сенсація! Національні компанії обкрадають та наживаються на народові! А-то ми цього не знали.

Проте, можна бути вдячним слідчій комісії Верховної Ради, що якась частина правди про «життя-буття» енергетичного сектору випливає назовні. Поки що мова про «Енергоатом». Це чудово. Але я вірю, що попереду розслідування як мінімум по «Нафтогазу» і «Укренерго». От тоді картина буде повною.

За даними звіту слідчої комісії Верховної Ради «Енергоатом» накопичує додатково 49 млрд. грн. Таку суму дає ефект підвищення ціни на електроенергію для населення і бізнесу. У звіті комісії ВРУ чітко вказано, що «Енергоатом» заробляє більше, ніж треба. А саме – 0,99 грн/кВт.

Ну це не нове. Це було відомо іще до підвищення, що тариф для населення завищений, собівартість виробництва складає приблизно 1 грн/кВт. Відповідно, орієнтовний «додатковий дохід» «Енергоатому» при тарифі 4,32 грн складе орієнтовно 1 грн/кВт.

Ну от добре. Накопичує. А для чого? Купити «російсько-болгарські реактори»? Ні, так не вийде. Навіть якби сильно захотіли і Болгарія таки погодилась. Додаткові кошти у розмірі 49 млрд. грн просто бухгалтерія «Енергоатому» не зможе використати на такі операції. Навіть із згодою наглядової ради із визначним вченим сучасності Тимофієм Миловановим. На оплату послуг, ремонт, обладнання – можна буде використати лише частину цих коштів. Тому отака ситуація.

Та й побудувати «нову АЕС» за ці гроші не вийде. Хіба в тік-ток або ютубі можна швидко забацати об’єкт такого масштабу.

Комісія ВРУ піднімає правильне питання. Акумуляція коштів відбувається. На що ці кошти будуть витрачені – відкрите питання.

Є іще один бік проблеми акумуляції коштів «Енергоатомом» - внутрішньоринкова конкуренція щодо експорту-імпорту електроенергії. Попри доволі погану ситуацію із балансом «виробництво-споживання» електроенергії, але компанії товчуться на цьому ринку і намагаються заробляти. Звичайно, одним із найбільших і активних учасників є ДТЕК Ахметова. І «Енергоатом» тут прямий конкурент для ДТЕК, оскільки від АЕС залежить значний обсяг поставок електроенергії на ринок. А це впливає на імпорт і експорт.

Тому для ДТЕК ці 49 млрд. грн «Енергоатому» - це проблема. Скажімо так – з точки зору Ахметова «Енергоатом» не «бєдствує», а, значить, його не можна легко «нагнути» ринковими методами. Осягнути конкуренцію між ДТЕК Ахметова і «Енергоатом» під владою зміг описати лише мер Києва Кличко: «Сегодня в завтрашний день не все могут смотреть. Вернее, смотреть могут не только лишь все. Мало, кто может это делать».

Ну або вже як казали герої недозаборонених «Покровських воріт» про відносини Хоботова, його колишньої дружини та нового чоловіка: «Высокие. Выс-с-сокие отношения! - Нормальные! Для духовных людей».

Взагалі Україна вже це проходили, коли у «Нафтогазі» геніальна газовидобувна програма «20-20» Коболева-Вітренка принесла державі збитки. Адже на неї було витрачено орієнтовно 70 млрд грн, а ефекту (росту видобутку) – нуль і ще один нуль. Гроші не пропали – хвилюватись не варто. Але яка частина і де потім була виведена в «кеш» - можна лише здогадуватися.

Можливо у випадку із «Енергоатомом» ми маємо справу із схожим варіантом. Адже компанія п’ятий сезон (від 2021-2022 рр до 2025-2026 рр.) повноцінно не ремонтує блоки АЕС, а обходиться «вітамінами» замість ремонтів. Практично ці кошти можуть йти на ремонти. Це єдиний оптимальний шлях.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: Энергоатом
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.