Передача Іраном РФ балістичних ракет Fath-360: міф чи реальність?

12 травня 2025, 21:57
Власник сторінки
історик, юрист
0
Передача Іраном РФ балістичних ракет Fath-360: міф чи реальність?

Звертаю увагу, що повідомлення про можливість передачі Росії пускових установок для балістичних ракет малої дальності Fath-360 оприлюднені на тлі проведення чергового раунду непрямих американо-іранських переговорів за посередництва Оману.

Днями агенство Reuters з посиланням на анонімні джерела  DEFENSE EXPRESS, завершилась близьконульовим чи взагалі нульовим результатом. Навіть попри те, що Тегеран зробив висновки зі своєї попередньої нерезультативної атаки 14 квітня, яка завершилась знищенням Ізраїлем та його союзниками 99% загроз.

Фактично йдеться про провал всієї ракетної програми Ірану, зі створенням хоч і далекобійних, але вкрай неточних та малопотужних ракет. І на думку аналітиків DEFENSE EXPRESS, вочевидь Іран запросить у РФ системи навігації для них, які дозволять нівелювати один з недоліків.

Утім, за оцінками спеціалістів, питання точності іранських ракет - це останнє, що цікавить Москву. Йдеться про те, що єдине їх практичне використання країною-окупантом вбачається у завданні ударів по містах з метою терору стосовно цивільного населення, де питання точності немає жодного значення.

Головна проблема цих ракет полягає в тому, що вони є балістичними ракетами, а їх в принципі вкрай важко перехопити. Балістичні ракети летять по великій балістичній траєкторії, піднімаються на висоту до 40-50 км і після цього летять вертикально вниз під кутами приблизно 80-90 градусів. Орієнтовний час польоту ракети на заявлену дальність оцінюється практично десятками секунд. Таким чином навіть з моменту оголошення повітряної тривоги, а пуск балістичної ракети буде помічений на РЛС майже одразу, у цивільного населення буде вкрай мало часу для того, щоб перейти в укриття.

Єдиний спосіб знешкодити балістичну ракету – це так зване кінетичне перехоплення, коли в неї врізається інша ракета. Балістичні ОТРК Zolfaghar можуть збивати тільки Patriot PAC 3 та франко-італійська SAMP/T. Однак наскільки вдало Повітряні сили зможуть перехоплювати іранські ракети - це залежить від кількості ЗРК.

За інформацією BBC, у Росії виробництво ракет меншої дальності було обмежено договором ДРСМД, який діяв від 1988 до 2019 рік. Росія, як і США, не могли випробовувати та розміщувати балістичні та крилаті ракети наземного базування меншої та середньої (1000 до 5500 км) дальності. Договір не забороняв такі ракети проектувати, але в жодному разі великого їхнього арсеналу перед війною Росія створити не змогла.

Якщо Росія все ж таки отримає іранські балістичні ракети і застосовуватиме їх для атак по території Україні, то це становитиме серйозну загрозу. За оцінками спікера Командування Повітряних Сил Збройних Сил України Юрія Ігната, загроза від іранських ракет значна, хоча точні характеристики цього тапу озброєння наразі залишаються невідомими.

"Звичайно, Іран розповідатиме, що вони кращі, але вони не кращі, ніж Іскандер, це 100%. Але якщо Росія їх отримає, це серйозна проблема", - наголосив він.

Варто зауважити, що свого часу директор ізраїльської розвідки Моссада Девід Барнеа заявив про те, що Іран має намір передати Росії ракети малої та великої дальності на додаток до дронів-камікадзе Shahed.

Нагадаю, у листопаді 2022 року очільник Ради національної безпеки Ізраїлю Еяль Хулата на форумі в Бахрейні заявив, що у разі якщо Іран розпочне постачання балістичних ракет Росії, то Ізраїль буде готовий поставити високоточні балістичні ракети Україні.

Звертаю увагу, що повідомлення про можливість передачі Росії пускових установок для балістичних ракет малої дальності Fath-360 оприлюднені на тлі проведення чергового раунду непрямих американо-іранських переговорів за посередництва Оману. Попри деякі ускладнення, Іран заявив, що четвертий раунд переговорів в Омані відбудеться 11 травня.

Нагадаю, станом на травень 2025 року не було офіційних підтверджених публічних повідомлень про те, що ракетні комплекси Fath-360 використовуються російськими окупаційними військами або ж інтегровані в оперативну структуру.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.