Іще раз про тарифи на газ для населення

29 квітня 2025, 09:40
Власник сторінки
член Наблюдательного совета Института энергетических стратегий
0
Іще раз про тарифи на газ для населення

Поки всі думають, що буде робити Сергій Корецький на посаді нового голови «Нафтогазу», питання підвищення тарифів і цін на газ виходить на міжнародний рівень.

Щоб два рази не вставати – що таки буде робити Корецький у «Нафтогазі»? Красиві історії про «кризових менеджерів» - це залишимо для телеграм каналу «Сенсації Шаргороду». Корецький все таки не керівник «Шароблгазу». Перше – буде стерегти і оберігати «Нафтогаз» для майбутніх торгів щодо його «продажу». Питання власності ГТС, сховищ газу, продаж газу на ринку для споживачів – все це буде стояти наступними питаннями після завершення війни. Друге – візьме на себе непопулярне рішення підвищення тарифів на газ для населення. Як не крути, але хтось це має зробити. Третє – візьме на себе іще одне непопулярне рішення відновлення транзиту газу (ніби азербайджанського, а як завжди російського). Все. Більше у «Нафтогазі» немає чого робити.

А поки що Корецького вже акуратно підштовхують до підвищення тарифів на газ. Мова саме про населення і ТКЕ. І переважно це люди, які вже давно не ідентифікують себе із державою Україна, а грудьми стають на захист інтересів різноманітних міжнародних організацій. Але в основному – це інтереси трейдерів газу із ЄС.

За останній місяць випадково або не випадково чинні представники «Нафтогазу», колишні, міжнародні учасники газового ринку впевнено просувають думку про необхідність підвищення тарифів на газ.

Почалося все іще у березні із радника прем’єр-міністра, члена наглядової ради «Укренерго» (при чому тут тарифи і ціни на газ?) Юрія Бойка .

Тепер інша Бойко, вже із наглядової ради «Нафтогазу», однозначно дає зрозуміти, що тарифи потрібно підвищувати: «Я точно вважаю, що треба переходити до ринкових цін. І я думаю, що «Нафтогазу» би це точно допомогло і загалом допомогло збалансувати ринок». Який «ринок», які «ринкові ціни»? Де вони є в умовах монополії «Нафтогазу».

Варто зауважити, що прямо ніхто не каже про тарифи для населення. Міненерго постійно заспокоює, що все це фейки і домисли про ріст тарифів. Уряд навіть показово продовжує дію тарифів до 2026 року. Мовляв, все під контролем. Ну, як казав герой анекдоту: цього не може бути – значить цього не може бути.

Вставив у тарифно-цінове питання свої п’ять копійок біженець із України, екс-голова «Оператора ГТС» Макогон. Пропонуючи виходи із ситуації дефіциту коштів для закупівлі газу «Нафтогазом», Макогон пропонує також так званий «ринковий шлях»: «Шлях другий — ринковий. Повернутися на шлях дерегуляції ринку газу та привести ціни на газ і тарифи на послуги ГТС і газорозподільних мереж до ринкових рівнів, як було зроблено 2015 року… Такий шлях дав би можливість залучити зовнішнє фінансування та західних трейдерів».

Ну тут хоча би прямо сказано, що це потрібно трейдерам, які повинні отримати змогу продавати газ на ринку споживачів.

Нарешті іще один представник і любитель «ринків», виконавчий директор від України в ЄБРР Артем Шевальов, наполягає: «Нам треба переходити до ринкового ціноутворення, до ринкових тарифів».

Звичайно, усіх цих людей – Юрія Бойка з «Укренерго», Наталію Бойко із «Нафтогазу», Макогона, Шевальова – хотілось би запитати «а як там поживає Європа із ринковими тарифами». Можливо усі ці люди розповіли би нам про десятки мільярдів євро, які країни ЄС витрачають на дотації для цін на газ. І розповіли де би Україна могла би взяти собі мільярди євро на дотації. Але вони ж не розкажуть. Не хочуть.

Єдині і послідовні у своєму рішенні не підвищувати тарифи і ціни на газ – це представники влади. Уряд, Міненерго, президент – усі фактично виступили проти росту тарифів, побачили у цьому як завжди «наративи», спекуляції та маніпуляції. Ну, дійсно, а для чого людей нервувати перед виборами?

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: Нафтогаз,ЕБРР
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.