АЕС знову «трусить»

28 квітня 2025, 09:12
Власник сторінки
член Наблюдательного совета Института энергетических стратегий
0
АЕС знову «трусить»

На усіх трьох діючих АЕС України - Хмельницькій, Рівненській та Південноукраїнській – спостерігається вже традиційне коливання робочих потужностей.

Як завжди українці дізнаються про стан своєї енергосистеми із звітів МАГАТЕ.

Так було у попередні роки, коли під час блек-аутів у 2022 році, у відключенні блоків АЕС у 2024 році, у проблемах на підстанціях «Укренерго», від яких залежить робота АЕС – про все це говорили у МАГАТЕ.

А МАГАТЕ, як відомо, не дуже люблять у Міненерго та «Енергоатомі» через їх позицію по Запорізькій АЕС. Але офіційного спростування даних МАГАТЕ по ситуації у квітні 2025 року не було (https://www.iaea.org/newscenter/pressreleases/update-288-iaea-director-general-statement-on-situation-in-ukraine).

Зважаючи на те, що ТЕС, ТЕЦ і ГЕС повноцінно відновити не вдалось і перспектива повного відновлення до кінця 2025 року – під великим питанням. А тому АЕС залишаються єдиним стабільним джерелом енергії для України. Тому коли «трусить» АЕС – це викликає неспокій. Нє, звичайно, завжди можна згадати для багатьох близьку і рідну російську мову та понадіятись на російське «авось». Авось пронесет.

МАГАТЕ більш ніж чітко вказує на проблему, яку триває тепер практично завжди – це маневрування блоками АЕС. Або пониження і підвищення потужності блоків АЕС.

І квазі-розподілена генерація (із великих газових генераторів) не допоможе. Як не допоможе і сонячна генерація, яка навпаки негативно впливає на роботу АЕС. Якби МАГАТЕ могло собі дозволити виходити за рамки атомної генерації, то вони би вказали на сонячні станції в Україні як одну із вагомих причин.

А поки ейфорія від сонячних станцій і газових генераторів затьмарює розум і критичне мислення, то АЕС буде періодично «трусити». І якщо таке відбувається у відносно перехідний стабільний період зниження споживання (весна і осінь), то влітку ситуація може стати більш напруженішою.

Хіба потрібно ставитися до проблем в енергетиці через призму метеорології та надіятись як не на теплу зиму, то на прохолодне літо. Тоді в «Укренерго» потрібно вводити штатну посаду головного погодного диспетчера.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: АЭС,МАГАТЭ,Энергоатом
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.