Біометан і реверс газу: брати-близнюки

26 березня 2025, 11:44
Власник сторінки
член Наблюдательного совета Института энергетических стратегий
Біометан і реверс газу: брати-близнюки

Смішна історія про біометан.

У минулому місяці, коли Україна переживала міні-газову кризу (дефіцит газу у сховищах, удари по об’єктах газової інфраструктуру) окремі приватні компанії почали експорт біогазу, біометану. Але як виявилось цей газ не дійшов до Європи. Експорту як фізичного процесу просто не відбулося.

Спойлер. Дійшов, дійшов – реформатори ринку не повинні даремно нервувати. От тільки фізично ніхто цей газ в ЄС не качав. Та й взагалі ніколи і не буде качати. Зовсім просто кажучи: компанії-продавці України і компанії-покупці Польщі і Німеччини просто обмінялись документами на право власності газу. Біометан залишився в Україні, а європейці забрали у себе із труби необхідний обсяг газу. Така собі біогазова законна і офіційна своп-схема.

Усі задоволено і чудово погуділи про чергову перемогу, успіх, початок нової ери газового ринку України, газовий ренесанс газовидобутку із гівна, силосу і відходів і т.д. На цьому місці має бути довгий список досягнень реформаторів ринку газу в Україні. Ні, не так. Створили ринок на 3 копійки, а знищили ринок на десятки мільярдів гривень.

Проте, тут виходить злий, але реалістичний представник польського ринку газу М. Заневич () і розвінчує міф про експорт: «Цей біометан, який виробляється в Україні, він буде і спожитий фізично в Україні. Експорт біометану, це, насамперед, swap операція, бухгалтерський запис, а не фізичне постачання, оскільки це більш ефективно економічно».

Зрештою, нічого дивного немає у своп-операціях. Але все таки це трохи інше, ніж експорт. Ні, навіть не трохи інше – просто абсолютно протилежне операціям експорту. Це як перетоки електроенергії між країнами назвати експортом. Або як колись Україна при транзиті російського газу купувала у ЄС газ по реверсним схемам, а фактично більшу частину газу фізично відбирала тут із транзитної труби. І називали це імпортом. Але це вже минуле.

Ну і да, експортером біометану була «Наша ряба» курячого олігарха Косюка, або Миронівський «хлібопродукт». А також «Вітагро» Сергія Лабазюка, яка взагалі офіційно першою почала експорт біогазу. Є й інші «трейдери» біометану. Словом, підростають в Україні свої рідні аграрні газові олігархи.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: биогаз
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.
Для зручності користування сайтом використовуються Cookies. Детальніше тут
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. Learn more
Згоден / Got it