«Кручу як хочу». Секрет хіт-параду #рейтингнайкращихплатників ді-джея Гетманцева

01 березня 2025, 14:53
Власник сторінки
експерт, політолог
0
«Кручу як хочу». Секрет хіт-параду #рейтингнайкращихплатників ді-джея Гетманцева

Ключове питання – які конкретні підстави для потрапляння компаній у #рейтингнайкращихплатників, де можна побачити чітку методологію визначання переможців з конкретними критеріями, цифрами, вимогами?

Старе, але й досі незакрите фундаментальне питання щодо методології та підстав визначання найкращих-сумлінних-відповідальних, тощо платників податків головою парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Данилом Гетманцевим цього тижня постало «у повний зріст».

Коли він у своєму ТГ у рубриці #рейтингнайкращихплатників включив у число шести «найвідповідальніших податків серед провідних медіа та продакшенів» попереднього роботодавця діючого голови держави – Квартал-95.

Зрозуміло, що Гетманцев правильно відчуває - президентові Зеленському та всім переселенцям з «Кварталу» у владні крісла буде дууууже приємно. Також зрозуміло, що завдяки відповідним чином складеній методології визначання власників золотих пальмових гілок найкращих платників податків Квартал-95 цілком може опинитися на призових місцях переможців у цій номінації. Поруч із справжніми велетнями 1+1, Starlight Media (ICTV, СТБ, Новий канал, М1 та інші канали) та широко відомими хиба що у вузьких колах Space Production та B&H. Але цієї методології не бачив ніхто.

І нехай би #рейтингнайкращихплатників стосувався вузьких спеціалізованих секторів. Там свої тусовки, свої інтереси. Так ні ж – поруч з пивоварами та виробниками засобів зв’язку тут опиняються підприємства усієї легкої промисловості. Зрозуміло, що питання щодо причин потрапляння у #рейтингнайкращихплатників поруч з відомими гігантами дрібних компаній-ноунеймів й відсутності визнаних лідерів ринку й чемпіонів з виплати податків викликає набагато більше питань щодо мотивів формування Гетманцевим такої не репрезентативної, як це визначають соціологи, вибірки.

Зокрема, раніше у лютому такі питання виникли щодо рейтингу кращих платників у галузі оптової торгівлі агропродуктами за 2024 рік.

До свого #рейтингу Гетманцев включив 11 компаній, з яких широкому загалу відомі хіба що Каргілл і Нібулон, решта, при всій повазі - ноунейми. Агрогіганти МХП і Кернел у «рейтингу» Гетманцева демонстративно були відсутні. При цьому, МХП у 2023 році сплатив 6 млрд грн, а у першому півріччі 2024 – 3,7 млрд грн. Тобто результати 2024-го точно перевершили 2023-й. Кернел у 2023-му відрахував 4,3 млрд грн.

Пізніше Гетманцев вирішив виправитись у наступномі дописі, в якому згадав Кернел та Астарту, проте МХП знову показово «забув». Однак цей вибірковий хит-парад «найкращих платників» став топ-новиною АПК.

Негативні наслідки надання викривленої інформації щодо показників ключових гравців у сфері АПК, враховуючи масштаб і значення цієї сфери для економіки України  – величезні. Адже агросектор є найпотужнішою галуззю української економіки у якій задіяні біля 17% українців, АПК виробляє 19% ВВП та генерує понад 70% валютного виторгу. Зрозуміло, що такими ці показники стали не тільки через стабільний розвиток галузі, а, на жаль, через просідання інших секторів економіки внаслідок російської агресії. Протее, як казав перший президент Кравчук, «маємо те, що маємо».

Крім того, серйозні питання виникли у економічних експертів й щодо формування «рейтингу найкращих платників» у банківській сфері. Так, співавтор реформ «Вільна економіка» Данило Монін назвав  вкрай необґрунтованою появу тут Райффайзенбанку України. За даними експерта, банк у 2024 році міг отримати від держави більше грошей, ніж … сплатив податків.

«Так, виходячи з аналізу Фінансової звітності української «дочки», Райффайзенбанк отримав прибутку 8,3 млрд гривень прибутку за 9 місяців 2024 року і 6,1 млрд гривень прибутку в 2023 році. Але на балансі Райффайзенбанку України на 30 вересня 2024 року значилося 30 млрд гривень ОВДП і 19 млрд гривень депозитних сертифікатів НБУ, а на початок 2024 року взагалі 34 млрд гривень депозитних сертифікатів НБУ і 25 млрд гривень ОВДП. При ставці середньої по обслуговуванню боргів і депозитних сертифікатів у гривні 15−16% Райффайзенбанк повинен отримати від 7.5 до 9 млрд гривень на рік у вигляді платежів від держави по обслуговуванню боргу, і у вигляді недоплат з прибутку Національного банку України до бюджету. Тобто навіть з урахуванням виплат 50% податку на банки (одноразова акція), які банки заплатили 2024 року, все одно заплачені податки є значно меншими за кошти, ніж ті, які банк отримав від держави»,  пояснив Монін.

Таким чином, наразі  залишається без відповіді ключове питання – які конкретні підстави для потрапляння компаній у #рейтингнайкращихплатників, де можна побачити чітку методологію визначання переможців з конкретними критеріями, цифрами, вимогами? 

Завдяки її оприлюдненню Гетманцеву можна було б з фактами у руках відповісти критикам його рейтингу. Які стверджують, що жодної методології визначення переможців просто не існує у природі, Гетманцев включає у свій рейтинг кого сам захоче, умисно «забуваючи» при цьому великих платників податків і заносячи до свого рейтингу ноунеймів. Що напряму впливає на сприйняття й самого рейтингу, й автора цього продукту. 


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.