Мир в Україні: троє проти Путіна

25 лютого 2025, 13:55
Власник сторінки
експерт, політолог
0
Мир в Україні: троє проти Путіна

Перша швидка кавалерійська атака президента Трампа задля досягнення фаст-перемир’я в Україні напряму з Путіним без участі нашої країни і Європи просто зараз захлинається.

І починається друга фаза руху до миру за участі України, європейців та США – не така ефектна, проте набагато більш ефективна.  

 У реаліях Третьої світової

У шаленому темпі заяв нової адміністрації США дуже легко потонути - якщо просто відстежувати ці заяви, намагатися розкласти їх по полицях, знайти потаємні сенси, приховані меседжі, тощо.

Натомість я пропоную інший підхід. Який дозволить краще зберегти рівновагу в свідомості й при цьому побачити закономірності у розвитку ситуації навколо нашої країни.

Перша складова цього підходу – аналіз та розуміння не заяв, а реальних дій.

А друга складова -  співвідношення цих дій із реаліями глобального контексту, в якому доводиться діяти всім ключовим гравцям і закономірностям якого вони змушені підкорятися. Всі, без виключення. І цей контекст  - глобальне непримиренне протистояння двох величезних блоків держав – «колективного Заходу» і Осі руйнування правил існуючого світового порядку (Китай  - Росія – Іран – Північна Корея).

Як я неодноразово підкреслював з літа 2022 року, з початком повномасштабного вторгнення РФ в Україну це протистояння стало Третьою світовою війною. Напад на Ізраїль 7 жовтня того же року довів, що гарячих фронтів у цій війні стало декілька.

Саме завдяки такому підходу, можна було завчасно із впевненістю передбачити відразу після інаугурації Трампа, чим і коли закінчиться перший етап зусиль президента Трампа щодо закінчення війни шляхом швидкої домовленості з Путіним про припинення вогню. Та що буде за ним.  

А саме – ця спроба Трампа триватиме максимум два-три місяці. Закінчиться невдачею. Після чого й розпочнеться ґрунтовна, комплексна і результативна робота із формування умов закінчення війни і встановлення сталого миру в нашій країні.

Бо Трамп, незважаючи на весь його досвід як великого бізнесмена і політика часів його першої каденції у 2017-2021 роках діє у координатах і парадигмі довоєнних часів. Коли відкрита конфронтація двох блоків в Україні, у війні Ізраїлю проти Ірана і його проксі-формувань ще не розпочалась.

Тому  - і це ключова причина того, чому трампівські рецепти «умиротворіння» Росії не спрацюють – 47 президент намагається якомога скоріше повернутися до принципів ведення із тими же росіянами та частково і з китайцями business as usually. Тобто, діяти під час війни так само, як у мирний час.

Це неможливо за визначенням. Й це зрозуміли на своєму досвіді не тільки українці, а й європейці. Тому саме українці та європейці зараз вже допомагають Трампу та його вірним, проте недосвідченим неофітам (якщо порівнювати із російськими «зубрами» на кшталт Лаврова) Рубіо-Волтцу-Гегсету&Co швидше зорієнтуватися у нових для американських високопосадовців координатах глобальної війни. Й правильно налаштувати систему визначання «свій-чужий». Щоб не записувати помилково у противники своїх – європейських партнерів по НАТО і Україну, а у друзі – ворожу Росію.  

Візит Макрона до Вашингтона

На цьому тижні цю потрібну роботу проводять керівники Франції і Великої Британії Еммануель Макрон та Кір Стартер. Для цього вони узгодили між собою спільні меседжі, які будуть доносити хазяїну Білого дому. Макрон свою частину роботи у Вашингтоні вчора вже виконав. І справився з нею дуже добре.

Бо, по-перше, домігся від Трампа а) публічної підтримки розміщення європейських військових в Україні для стеження за припиненням вогню і б) запевнення, що від США «буде певна форма підтримки» європейцям в Україні. Більш того, за словами Трампа, Путін погодиться на розміщення європейського контингенту в Україні, й він «питав його про це».

І це при тому, що Москва категорично проти появи військових НАТО в Україні після війни. Бо тоді летить в тартарари вся їхня підготовлена для російського населення конструкція про «пабєду» у війні - щодо успішного виконання цілей СВО, перемоги над Україною і НАТО, демілітаризації України, тощо.

Обов’язкове заперечення росіян проти військ миротворців із європейських країн НАТО в Україні стане дуже потрібним «приземленням» запевнень Трампа щодо миротворчого запалу Путіна. Й вправою щодо правильного налаштування президентом США своєї системи «свій-чужий».

По-друге, Макрон – поки що на рівні заяви – закріпив у публічні площині важливе положення, що порушення Росією умов мирної угоди має призвести до неминучого конфлікту РФ зі всіма країнами, які беруть участь у досягненні цієї угоди перемир’я – включно зі США. «Я говорив з 30 лідерами ЄС і НАТО, багато з них готові бути частиною такої угоди, таких гарантій безпеки. Але всі вони хотіли б мати повідомлення солідарності з боку США у випадку, якщо Росія порушить умови договору», – зазначив президент Франції.

І, по-третє, він чітко пояснив, чому двосторонні  переговори Трампа з Путіним – це загроза. Й замість таких переговорів мають розпочатися інші, із залученням України та Європи. Темою яких стануть у тому числі деталі участі США в колективних гарантіях миру в Україні: «Деталі такої підтримки з боку США є предметом обговорень. Якщо буде на це згода України, адже це її суверенітет. Якщо буде згода європейців, адже це європейська безпека. Якщо буде згода США забезпечити цю солідарність, надати підтримку – думаю, у нас буде угода».

Таким чином, європейці та українці – кожний зі свого боку – почали активні зусилля задля того, щоб переконати Трампа відмовитись від його хибних уявлень про можливість заключити із Путіним швидку двосторонню домовленість «великих хлопців» про закінчення війни в Україні. Без активної участі нашої країни та Європи.

Зроблені лише перші кроки. Для успіху потрібні будуть ще й зусилля, й час. Але кінцевий результат буде таким: серйозні переговори про сталий мир в Україні. Де на одній стороні переговорного столу будуть союзники по табору колективного Заходу – США, Європа і Україна, а по іншу – їхній спільний противник Росія. Такі переговори, цілком можливо, відбудуться тільки у другий половині цього року. Але час та зусилля, витрачені на підготовку таких правильних переговорів, на сто відсотків окупляться.

# Хроніки Третьої світової

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.