Життя після грантів: чи має рацію Трамп, урізаючи автономність USAID?

17 лютого 2025, 08:11
Власник сторінки
Юрист, адвокат
0
Життя після грантів: чи має рацію Трамп, урізаючи автономність USAID?

Адже справа не тільки у медіа та громадських активістів, яких ми звикли називати «грантоїдами»

Американські ЗМІ повідомляють, що уряд США через програму USAID повністю оплатив навчання Анвара аль-Авлакі, майбутнього лідера «Аль-Каїди». Той заявив, що родом з Ємену, щоб отримати фінансову допомогу, незважаючи на те, що насправді був народжений у Лас-Крусесі, штат Нью-Мексико. У подальшому аль-Авлакі став одним з найвідоміших терористів, а в 2011 році був убитий американським безпілотником у Ємені.

Звісно, це скандал. Хоча з іншого боку, фінансуючи чиєсь навчання, добродійник не може знати наперед, хто виросте з сьогоднішнього студента – високоморальний геній, добропорядний, але посередній обиватель, чи злодій, якого обговорюватиме півсвіту.

Обіди для бойовиків?

Але виявилося, що Анвар аль-Авлакі – це лише верхівка айсбергу. Офіційний сайт Білого дому повідомив про таке:

«Десятиліттями Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) було непідзвітним платникам податків, оскільки направляло величезні суми грошей на безглузді – і, у багатьох випадках, зловмисні проєкти». До числа останніх були зараховані, приміром

– сотні мільйонів доларів на фінансування «зрошувальних каналів, сільськогосподарського обладнання та навіть добрив, які використовуються для підтримки безпрецедентного вирощування маку та виробництва героїну в Афганістані», що приносило користь Талібану;

– сотні тисяч страв, якими нагодували пов’язаних з Аль-Каїдою бойовиків у Сирії;

– мільйони доларів для EcoHealth Alliance, який брав участь у дослідженнях в лабораторії Ухань тощо.

Всі ці яскраві факти – підводка до теми, яка викликає в Америці не менший ажіотаж, аніж в Україні. А звучить назва теми так – «USAID: бути чи не бути?» Але нагадаємо, з чого все почалось.

Трамп рахує долари

Незабаром після інавгурації Дональда Трампа нова адміністрація Білого дому розпорядилася призупинити фінансування програм Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), що діють по всьому світу, в тому числі і в Україні.

Було заявлено, що рішення діятиме 90 днів – на час перевірки відповідності витрачання коштів зовнішньополітичному курсу нової адміністрації. Критики цього рішення побоюються, що Трамп хоче позбавити USAID автономності та передати агентство під контроль Держдепартаменту.

Яких висновків дійдуть аудитори – передбачити складно.

Що ж стосується України, то у нас діяло 115 програм, на які щорічно витрачалося від трьох до чотирьох мільярдів доларів. І це аж ніяк не лише медійні проєкти або офіси громадських діячів.

Серед тих, кому допомагало USAID – фонд Veteran Hub, який надає юридичну та психологічну допомогу військовослужбовцям та ветеранам. Через заморожування коштів USAID дві третини послуг фонду було припинено, а 31 співробітник опинився під загрозою звільнення.

А ось іншого роду приклад. Раптове рішення адміністрації Трампа вже безпосередньо торкнулося мешканців Тетіївської громади за 150 кілометрів від Києва. З грудня 2023 року коштом USAID там працювала медична мобільна бригада, яка обслуговувала біля тисячі людей.

Раз на тиждень із закупленим на гранти обладнанням команда їздила у віддалені села, де доступ до медицини обмежений. ЗМІ пишуть, що серед пацієнтів такої бригади – 84-річна мешканка села Степове Марія Бевза. Для жінки це чи не єдиний спосіб пройти медичне обстеження. Бо щоб дістатися до найближчого дільничного лікаря у село Денихівка, потрібно, аби жінку хтось вивозив на інвалідному візку. При цьому автобус туди ходить всього тричі на тиждень, розповіла Бевза журналістам.

Завдяки гранту USAID тітієвські медики отримали медичне обладнання – глюкометри, портативний УЗД-апарат, біохімічний аналізатор. Після припинення допомоги техніка залишається у лікарів, а ось виїзди більше неможливі. Бо у Тетіївського центру первинної медико-санітарної допомоги коштів на фінансування мобільної бригади немає.

У подібній ситуації опинилися і мешканці Баришівської громади Київської області та ряду громад на Чернігівщині та Житомирщині, де працювали такі ж бригади.

Під загрозою в Україні також освітні проекти благодійного фонду SavEd у містах та селах, де школи зруйновано внаслідок бойових дій.

Агентство США з міжнародного розвитку виділяло гроші й українському уряду – на цифровізацію, енергетику, відновлення критичної інфраструктури, допомогу переселенцям та аграріям.

«Бездарно і безглуздо»?

Українські економісти зазначають, що гуманітарна допомога – це завжди добре. Зацитую одного з них – Сергія Фурсу. «Все це були нові гроші. Усі гранти – ефективно вони використовуються чи ні – це гроші, які йшли в Україну і яких тут до цього не було. Приходячи в Україну, вони починали працювати на українську економіку. Коли ми їх віднімаємо, то просто скорочуємо величезний обсяг коштів», – вважає він.

Тобто певний пласт коштів ми втратили, і тут немає, над чим зловтішатися. Але є й інша точка зору.

Мій колега, депутат від фракції «Слуга народу» Мар'ян Заблоцький вважає більшість проектів, які USAID підтримувало в Україні, «бездарними та безглуздими», оскільки вони, за його словами, «зводилися до нескінченних круглих столів та конференцій». Тому, на думку народного обранця, ця допомога справді потребує аудиту.

І це також є правдою.

Тут, мабуть, варто зазначити, що в середовищі економістів розрізняють «софт-гранти», тобто конференції, тренінги та круглі столи, а також «хард-грантах» – кошти, які йдуть на щось матеріальне та прикладне, на кшталт тих таки ліків, медичних засобів або засобів і матеріалів, необхідних для відбудови шкіл, житлових будинків тощо.

Відтак можна припустити, що після перевірки фінансування деяких проєктів відновиться. Хоча, звісно, не всіх. Можливо, деякі проєкти – такі як гендерна рівність тощо – які викликають в Трампа ідіосинкразію, будуть закриті назавжди (або ж до кінця каденції Трампа), але решта мають шанс на відновлення.

А поки що президент України Володимир Зеленський доручив уряду визначити найбільш критично важливі із призупинених проєктів та профінансувати їх. І наразився на критику, бо це, мовляв, не найкращий вихід із ситуації через ймовірність політичного тиску. Відтак, виходить, що гранти – це ще й не найбільше зло, адже допомога з-за кордону, виходить, мінімізує корупційній ризики всередині країни.

На завершення цього розділу додам, що понад 60 років USAID був найбільшим у світі постачальником гуманітарної допомоги. А тепер – до іншої теми.

А що там по медіа?

Не секрет, що частина українських ЗМІ «сиділа», як то кажуть, на американських грантах. Для них закриття  USAID – це справді важка історія. Ще не критична, але така, що ставить їх у винятково скрутне становище. Дехто вже оплакує вільні українські медіа, оскільки наші ЗМІ не вміють або не можуть заробляти на комерційній рекламі, а відтак майже на 100% залежать від спонсорів.

Якщо «спонсори» вітчизняні, на сторінках онлайн та офлайн ресурсів виходить «джинса». А якщо їх дотують з-за кордону, то таке медіа вважають «незалежним та неупередженим», але свої ж колеги приклеюють до нього ярлик «грантоїдів» або «соросят». Те саме стосується і громадського сектору.

То що краще – мати медіа, яке залежить від політичного спонсора чи від іноземного жертводавця? Як на мене, то це питання без відповіді, бо краще за все мати справді неупереджену пресу. Питання лише в тому, де її взяти, в сенсі – хто погодиться працювати безкоштовно, винятково за ідею і цією ж ідеєю годуватиме свої сім’ї?

Можна зауважити, що журналісти самі винні, потрапляючи в пастку залежності то від українських олігархів, то від грантодавців. І що треба, мовляв, виробляти настільки якісний контент, щоб читач сам за нього платив і тим утримував медіа.

Але це також контпродуктивна розмова. Так, на заході є приклад медіа, які перебувають на самоокупності, продають підписку, роблять платним контент, але нам до такого ще далеко – причому з ряду об’єктивних причин, серед яких і війна, і загальне зубожіння.

До речі, ще про американські медіа. Мільярдер і друг Трампа Ілон Маск, який очолює Департамент ефективності уряду  в адміністрації президента, закликав закрити «Радіо Свобода» і «Голос Америки», які фінансуються Сполученими Штатами Америки і працюють, зокрема, в Україні

«Так, вимкніть їх. Європа тепер вільна (не рахуючи задушливої бюрократії). Їх більше ніхто не слухає. Це просто ліві радикальні божевільні, які розмовляють самі з собою, спалюючи 1 мільярд доларів на рік грошей американських платників податків», – заявив він у неділю, 9 лютого.

Втім, останні новини, пов’язані з USAID, є наступними. Федеральний суддя наказав адміністрації президента США Дональда Трампа тимчасово скасувати тритижневе заморожування фінансування, яке зупинило американську допомогу та роботу з розвитку в усьому світі. Про це повідомляє Associated Press із посиланням на відповідний указ.

Такими є справи в Америці. А в Україні соціум розділився на тих, хто «за» і «проти» подальшого фінансування USAID проєктів, які реалізуються в нашій країні. Останніх можна зрозуміти. Буквально десяток сумновідомих «грантоїдів» підірвав довіру до будь-якого спонсорства з-за кордону, навіть коли воно цілком позитивне. І відновити цю довіру буде непросто.

 

 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.