Мюнхен, Київ, Москва… «Гінці миру» полетіли із Вашингтона

12 лютого 2025, 18:59
Власник сторінки
експерт, політолог
0
 Мюнхен, Київ, Москва… «Гінці миру» полетіли із Вашингтона

Дональд Трамп відправляє посланників різними трасами. Один із цих «гінців миру», довірена особа і друг Трампа Стівен Віткофф, навідався до Москви. І, начебто, 3,5 години (!) розмовляв із Путіним.

Перший гонець відправився по звичній для Трампа-бізнесмена траєкторії отримання бізнесової вигоди від вкладень. У даному випадку  - це домовленість з Києвом про доступ до українських надр із сумою угоди в $500 млрд. В обмін на підтримку України.

На цьому напрямку - найбільший прогрес. Бо один із пунктів минулорічного «плану перемоги» Зеленського про видобуток українських корисних копалин спільно із західними компаніями був виписаний спеціально під Трампа.

Пропозиція Трампу сподобалась від самого початку, коли він був ще кандидатом в президенти. Після вступу у повноваження новому господарю Білого дома знадобилось пару тижнів, щоб між планами з освоєння Гренландії та Сектора Газа зайнятися українськими надрами.

Як зайнявся, почав діяти дуже швидко. Лише за декілька днів сформулював пропозицію, аргументував, чому США в обмін на свою допомогу Україні має тримати «щось коштовне», повідомив про принципову згоду президента Зеленського. І ось на цьому тижні до Києва прибуває його посланець - міністр фінансів США Скотт Бессент.  Він оформить перший драфт угоди «Надра в обмін на підтримку».

Другий трек – дипломатичний  - набагато складніший. Й на цьому тижні під час Мюнхенської безпекової конференції впливові члени команди Трампа на чолі з віце-президентом Джей Ді Венсом, держсекретарем Марко Рубіо та очільником Пентагону Пітом Хегсетом проводять складні переговори з лідерами європейських країн щодо шляхів досягнення сталого миру в Україні і надання Україні гарантій безпеки.

Але на відміну від бізнес-треку із угодою «Надра в обмін на підтримку» тут все буде набагато складніше та довше. Бо станом на сьогодні позиції США з одного боку та Європи разом з Україною у підході до 1) завершенні війни в Україні, 2) досягнення сталого миру і 3) надання гарантій безпеки України сильно розрізняються. Дуже сильно. Члени команди Трампа (зокрема, Джей Ді Венс), які почали переговори із європейськими політиками це вже побачили.

Дається взнаки різність стартових підходів сторін. Україна разом з європейськими партнерами зацікавлені закінчити війну сталим миром і надійними гарантіями безпеки для нашої країни. До надання яких мають долучитися Штати і Європа. Трамп поки що більше орієнтується на припинення вогню, після чого європейці самі мають вирішувати питання з безпекою України. 

Хоча тут важливе те, що у Трампа станом на зараз чіткого мирного плану немає. Члени його команди лише після своїх зустрічей в Європі підготують пропозиції до цього плану. Частину з яких Трамп використає у роботі над своїм мирним планом. І не факт, що цей план як закінчений документ з’явиться в досяжному майбутньому. Він цілком може вийти «набором карт на столі», тобто набором різних опцій, які в залежності від обставин будуть чи не будуть застосовані.

Але жодних непереборних перешкод тут немає. Просто треба відразу усвідомити, що у випадку угоди в трикутнику США –Європа – Україна на нас чекає дуже довгий і непростий процес. 

Зміст подій на цих двох треках обговорили на цьому тижні у студії «Суспільного.ТВ». 

І, нарешті, третій трек – перемовини Трампа з Владіміром Путіним. Тут теж, як і у випадку з угодою «Надра в обмін на допомогу Україні» команда Трампа просувається дуже швидко. Після повідомлення Трампа про телефонні переговори з Путіним пройшло декілька днів. І ось довірена особа і друг Трампа, теж забудовник Стівен Віткофф, навідався до Москви.

Формально – щоб забрати колишнього співробітника посольства США в Росії Марка Фогеля. Який був заарештований у Росії за звинуваченням у ввезенні медичної марихуани у серпні 2021 року. У червні 2022-го йому присудили 14 років позбавлення волі.

Фактично же з великою долею вірогідності – щоб передати особисто президенту Путіну важливі меседжі від Дональда Трампа.

Дуже близький до Трампа телеканал Fox News (настільки близький, що його ведучий Піт Хегсет був призначений Трампом півмісяця тому міністром оборони США) час від часу ділиться інсайдами про президента та його оточення. Поділився він таким інсайдом й щодо візиту Віктоффа до Москви: за даними телеведучого Fox News Шона Ханніті, Стівен Віткофф під час візиту до Москви міг мати понад 3,5-годинну зустріч з президентом РФ Владіміром Путіним.

Ведучий не розкрив, про що йшлося під час вірогідної розмови Віткоффа з Путіним. Проте відомо, що президент США кілька тижнів тому таємно розширив повноваження Віткоффа, який виконував функції посланника з питань Близького Сходу за межі Близького Сходу саме «з метою відкриття переговорного каналу з росіянами».

Джерела The New York Times пояснюють це тим, що Трамп довіряє Віткоффу і  вважає, що той має належні навички ведення переговорів, які допоможуть покласти край війні в Україні.

Ці джерела також кажуть, що Віткофф до нинішнього візиту до Москви уже мав прямі переговори з неназваними «близькими союзниками» Владіміра Путіна.

...У відносинах Вашингтона і Москви є така практика: коли американському керівництву потрібно донести чуттєву і дуже важливу інформацію в Кремль, вони відряджають до Москви довірених осіб. Які під час особливих зустрічей з кремлівськими віпами докладно і достатньо відверто обговорюють цю інформацію.

Попереднім таким візитом до Москви була поїздка директора Центрального розвідувального управління США Вільяма Бернса в листопаді 2021-го року. Туди його направив президент Байден, щоб отримати відповідь про наміри Росії щодо України та попередити про те, що США знають про цілі переміщення російських військ біля українського кордону.

Якщо зараз зустріч Віткоффа і Путіна дійсно мала місце, то вона показує, що Трамп твердо дотримується свого переконання, що «великим хлопцям» простіше домовитися між собою напряму. Без «зайвих посередників». 

Але він буде змушений змістовно працювати також і по інших напрямках – у відносинах з Україною і Європою. Бо наряду з США Європа також надає величезну підтримку Україні й сама готується воювати з Путіним. А Україна, поки її Сили оборони стримують агресивну Росію є суб’єктом, а не об’єктом світової геополітики. Тому просто оформити «договірнячок» з Путіним без врахування позиції Європи і України Трампу не вдасться. 

 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.