Січнева китайська революція в штучному інтелекті (ШІ) сколихнула світ. Нова модель ШІ DeepSeek легко наздогнала найкрутіших західних конкурентів, при цьому працюючи на старих чипах, без доступу до передових технологій, та ще й виявилася в рази дешевше. Всього лише за пару днів це призвело до монументальних потрясінь.
Акції компанії Nvidia, що створює чипи для ШІ, за день втратили майже 600 мільярдів доларів. Західні компанії, що робили ставку на дорогий, надсучасний продукт, опинилися під загрозою. Натомість Гонконгська біржа – в плюсі. А сам DeepSeek злетів на вершину завантажень в App Store. Президент США Дональд Трамп прямо заявив, що успіх Китаю – це сигнал тривоги для американської економіки.
Світ стоїть на порозі нової епохи, не меншої, ніж Промислова революція 200 років тому, яка створила нинішнє суспільство. Країна, що першою створить так званий “справжній” ШІ, вірогідно, поставить себе на перше місце серед технологічних країн світу. І завдяки цьому винаходу зможе утримувати себе там на протязі довгого часу.
Фактично, може повторитися те, що колись вже було з атомною бомбою - майже 5 років США знаходилися на недосяжній для інших технологічній висоті, що трансформувалося у глобальні економічні, воєнні, та політичні преференції.
На жаль, на полях Донбасу, Харківщини, Крущини, Запоріжжя битви ведуться як і 80 років тому, піхотою та танками. Натомість передові держави вирішують, хто кращий, в лабораторіях та дата-центрах. Перемогу в цій технологічній війні здобуде той, у кого буде сильніший інтелект – як людський, так і штучний.
Попри всі випробування останніх років Україна має розвинутий IT-сектор та чималі надбання у цифровізації державних та приватних сервісів. Якщо ще у 2024 році вважалося, що для прориву у ШІ потрібні сотні мільярдів доларів та роки часу, Китай довів, що вистачить набагато скромніших ресурсів. Важливо нам встигнути в цей поїзд прогресу, який зможе стати важливим драйвером повоєнного відновлення країни.
Якщо перший вимір нинішнього світового протистояння – це технології, то другий – це торгівля. І Трамп явно націлений взяти участь в обох. І не тільки взяти, але й перемогти. Та чи вдасться? Новий американський президент вже ввів нові мита у 25% на товари з Мексики та Канади та 10% на товари з Китаю. Погрози лунають і в бік ЄС. І якщо мита проти сусідів США поки були відтерміновані у звʼязку з їхніми поступками в питаннях мігрантів та боротьби з наркотиками, то антикитайські вже працюють.
Відповідь, звичайно, не забарилася. Китай оголосив про обмежувальні заходи проти деяких товарів та компаній США. Спіраль протистояння між двома найбільшими економіками планети, схоже, планує тільки закручуватися, що може порушити річний обсяг торгівлі на суму понад сотні мільярдів (а то й більше) доларів.
Трамп вже підкреслив, що його не турбує вплив запровадження мита на фінансові ринки та підвищення витрат для споживачів. Всією своєю поведінкою він підкреслює, що до його політичних умов доведеться дослухатися всім, інакше США, навіть ціною втрат доходів й добробуту, готові наносити сильні економічні удари по тим, тримати кому їм буде набагато складніше.
Чи буде така політика ефективною? Короткостроково – цілком можливо, особливо проти країн, які сильно залежать від Америки. Та що робити, коли знайдуться такі ж уперті опоненти? Один, Китай, вже точно є. А коли їх буде багато? Чи вистачить сил вести торгову війну на багатьох фронтах? Побачимо. Але одне можна сказати точно – наступні 4 роки обіцяють нам чимало “цікавого”.