Це ще не кінець. Принаймні зими

16 січня 2025, 11:05
Власник сторінки
член Наблюдательного совета Института энергетических стратегий
0
Це ще не кінець. Принаймні зими

Третя поспіль зима є м’якою, теплою, з температурними рекордами.

І це безумовно грає на руку енергосистемі та споживачам. Відключень електроенергії практично немає, газ попри припинення транзиту стабільно постачається до споживачів. Заколисуюча стабільність живить оманливе враження, що «так буде завжди».

Але це лише половина зими. Попереду довгих як мінімум 45 днів, а як максимум 60 днів потенційних холодів або морозів. І запаси газу в підземних сховищах також потихеньку вичерпуються. Та й ракетні удари по системі підйому-закачки газу в ПСГ, на жаль, і далі завдаються.

Ті, хто не купував генератори, не ставив сонячні батареї, не купував інвертори спопеляють зневажливим поглядом тих, хто іще весною-влітку 2024 року кинувся рятуватися від холодної зими 2025 року. «Слабаки!» - прочитується у такому погляді.

Але як кажуть сміється той, хто сміється останнім. Ми не знаємо у якому стані буде енергосистема через півроку і наступної зими. І тим паче знову не знаємо, яка буде погода зимою 2025-2026 рр.

Звичайно ми не почуємо ні від президента Зеленського, ні від прем’єра Шмигаля, ні від когось іншого, що відсутність тривалих відключень електроенергії для населення і промисловості – це заслуга виключно теплої погоди. А на підйом газу із підземних сховищ впливає скорочення його споживання промисловістю, теплокомуненерго і населення через знову ж таки теплу зиму.

Ну а для чого понижувати свої рейтинги? Краще утримувати у народу віру, що «людина перемогла природу», «людина – цар природи», хехе.

Скорочення споживання впливає і на ситуацію із електроенергією. Промисловість іще з початку грудня увійшла в режим зменшення використання електроенергії (орієнтовно на 30%) і лише в кінці січня буде повертатись до своїх планових обсягів споживання. Але і тут є питання, бо частина великих промислових об’єктів поки не мають підтвердження фінансування своєї діяльності, а тому і споживання електроенергії буде низьким.

Завдяки теплій зимі опалювальний сезон та ситуація із газом може завершитись доволі успішно. Навіть можливе похолодання чи морози не повинні негативно вплинути на опалювальний сезон. Поки що запаси газу дозволяють умовно лютий пройти на мінімальних режимах підйому газу і поставки його споживачам. Станом на кінець січня запаси газу в ПСГ можуть складати 9,5 млрд. куб. м, а до кінця лютого рівень знизиться до 8 млрд. куб. м. Але це оптимістичний варіант. І наскільки стабільно буде вдаватись підйом газу – це відкрите питання.

Але в цілому ситуація дозволяє сказати, що цей зимовий сезон можна буде проскочити як і два попередніх. Заслуга теплої погоди у такій ситуації – на 80%.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости политики
ТЕГИ: газ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.