Сьогодні у України є всі підстави побоюватися за свою територіальну цілісність.
Сьогодні у України є всі підстави побоюватися за свою територіальну цілісність. Йдеться не тільки про втрату контролю над територіями на сході країни, але також і про загрозу з заходу, яка останнім часом стає все очевиднішою. Не є таємницею, що ослаблена війною Україна здається ласим шматочком для деяких сусідів, які вже давно претендують на солідну частину наших територій, а саме для Угорщини, Польщі, Румунії, а тепер ще й Молдови. І хоча ці країни не заявляють про свої територіальні амбіції прямо, перші тривожні дзвінки вже пролунали.
Скандал щодо видачі угорських паспортів громадянам України в Закарпатській області викликав бурхливу реакцію в суспільстві та ЗМІ, після чого послідувала правомірна та жорстка реакція з боку української влади. Угорщина отримала відсіч і переконливе попередження, що Україна готова захищати свої території і своїх громадян і її не вдасться обдурити чи залякати. Однак, як виявилося, інцидент в Закарпатті був лише початком. Слідом за Угорщиною потягнулися й інші країни, які жадають українських територій. Кільце навколо України почало замикатися.
Так із нещодавнього листа народного депутата Верховної Ради Максима Бурбака стало відомо, що аналогічні події відбуваються і в Чернівецькій області, де також були зафіксовані чисельні випадки видачі українцям іноземних паспортів, але тепер вже молдовських. За словами нардепа, процедура надання молдовського громадянства була дуже схожа на ту, що була в Закарпатті: під час урочистої церемонії українцям пропонували присягнути на відданість новій вітчизні та просили зберегти це в таємниці. Бурбак також підкреслює, що, представники обласної державної адміністрації знали про ці події, але з їхнього боку не було вжито жодних заходів. А це в свою чергу викликає певні сумніви в лояльності місцевих керівників до української держави.
Але чи була роздача паспортів ініціативою виключно молдовської сторони? Очевидно, Молдова не зважилася б на такий крок, якщо б вона завчасно не заручилася підтримкою ззовні. В іншому випадку іі претензії на частину Бессарабії та Північну Буковину, які належать Україні, поставили б під сумнів незалежність самої Молдови та спровокували б загострення старого територіального конфлікту з Румунією, яка вважає молдовські території своїми та мріє її повернути. Саме Румунія, на думку деяких експертів, підштовхнула Молдову до роздачі молдовських паспортів в Чернівецькій області. Очевидно, що Румунська сторона все ще не відмовилася від ідеї повернути території, які були відібрані у неї відповідно до Пакту Молотова-Ріббентропа, і більш того використовує ситуацію, яка склалася, щоб збільшити їх. Саме для цього вона підбурює Молдову до загарбницької політики. В спрощеному вигляді ця схема нагадує відгодівлю худоби перед забоєм. Але доти спільні інтереси змушують противників об'єднатися проти України, що фактично погрожує їй війною на декілька фронтів.
В подібній ситуації українська влада зобов'язана захистити територіальну цілісність та суверенітет України. Однак для цього перші особи держави повинні відкинути м'яку добросусідську риторику та перейти до більш рішучих та жорстких дій. У цьому зв'язку пропозиція Бурбака щодо законодавчої заборони подвійного громадянства в Україні заслуговує всебічну підтримку і може зіграти важливу роль у вирішенні ситуації. Відчайдушні часи вимагають відчайдушних заходів, і зараз важливо показати здатність українського народу об'єднуватися для захисту своєї країни.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.