Судова реформа в Україні мала на меті встановити незалежний суд та повернути довірю людей до системи в цілому. Натомість, Адміністрація Президента зробила все, аби суд і надалі залишався абсолютно підконтрольним владі органом. Саме принципи залежності, кон’юнктурності та керованості закладені в новий проект закону про Конституційний Суд.
Законопроект також містить низку суперечливих статей та допускає подвійне трактування в питаннях припинення повноважень судді КСУ, його затримання, утримування під вартою чи арешту. Більше того, в проекті закону використовуються різні значення терміну «відставка».
Категорично неприйнятною є норма законопроекту, яка передбачає введення інституту спеціального радника – іноземця, який за кошти міжнародних донорських організацій отримує право направляти до Великої палати КСУ обовязкові до розгляду письмові висновки. Фактично ця норма несе пряму загрозу конституційній юрисдикції України і ставить Основний закон в пряму залежність до інтересів інших держав.
Окремо слід звернути увагу на шулерську спробу авторів законопроекту внести до прикінцевих положень документи зміни, які стосуються обрання Уповноваженого Верховної Ради з прав людини.
Радикальна партія Олега Ляшка заявляє про категоричну неприпустимість ухвалення законопроекту про Конституційний суд в чинній редакції.
Ми вимагаємо створення гарантій прозорого формування та діяльності Конституційного суду та забезпечення його повної незалежності від внутрішньої та зовнішньої політичної кон’юнктури.
Лише незалежний, чесний і справедливий Конституційний суд може відновити довіру людей до судової системи і забезпечити реалізацію прав і свобод громадян, закріплених Конституцією.