В енергобалансі не менше 50% електроенергії виробляється на атомних станціях, паливо вони отримують з Росії. Сьогодні є спроби налагодити постачання палива із США, але масштабна бюрократія і корупція зводять ці зусилля нанівець.
По газу – у 5-річній перспективі реально мати енергонезалежність за однієї умови – стимулювання приватного видобутку. Однак хаотична податкова політика і не сприятливий інвестиційний клімат, зокрема, свавільний віджим бізнесу, серйозних інвесторів не залучать.
По вугіллю – у нас великі проблеми з антрацитами, яких на контрольованій нами території немає. 7 із 14 ТЕС працює на антрацитах. На переоснащення станцій мільярдних капіталовкладень у бюджеті не передбачено. Відсутні також масштабні державні програми з енергозбереження і енергомодернізації. Без цього добитися реальної енергонезалежності не можливо, хто б що не казав.
Тому, за нинішньої політики влади досягнути “енергонезалежності” можна лише в один спосіб – коли через штучно завищені тарифи громадяни різко обмежать споживання газу. А промисловість його й так уже майже не споживає, бо більшість підприємств або знищені, або зупинені.
Тому хотілося б почути від прем’єра не загальні заяви, а конкретний урядовий план дій по досягненню енергонезалежності України. Але про існування такого плану мені особисто нічого не відомо. Фахівці, з якими я консультувався, теж нічого про нього не чули. То який ваш план, пане Гройсман?!