Свавілля
Відсутність поважного, й водночас неупередженого аналітичного центру, котрий давав би тверезі (а не озвучував замовні) оцінки явищам та подіям котрі відбуваються в українському суспільному житті під сучасну пору, суттєво гальмує процеси демократизації й побудови відкритого суспільства. Як і в часи комуністичного тоталітаризму, надана формально державними інституціями інформація, вкрай рідко буде ними ж спростована в разі невідповідності дійсності. Прикро, але нинішні бюрократи й мітингове (проте в жодному разі не патріотичне і не дієве) шумовиння, умудряються таким чином цупко триматись владних важелів впродовж всих років незалежності України.
Гучне і показове затримання очільників ДСНС Сергія Бочковського й Василя Стоєцького прямо в часі чергового засідання Кабінету Міністрів (нагадаю, що подія відбулась 25-го березня нинішнього року), ініціаторами арешту подавалось актом боротьби з корупцією й привласненням посадовцями державних коштів. В хвилини затримання і відразу після того, очільник МВС Аваков (нині чомусь ніхто і не згадує про відсутність в нього належної юридичної освіти) хизуючись нагодою зайвий раз стати об`єктом уваги журналістів, імітував звіт про розкриття корупційної схеми виведення коштів за межі України. Нині, про подію котра стала топ-новиною кількох останніх днів березня вже ніхто і не згадує. Бочковський і Стоєцький звільнені під заставу, органи досудового розслідування спільно з прокуратурою вже двічі прохали про продовження строків досудового розслідування, а Державна Служба з Надзвичайних Ситуацій впевнено скочується до рівня аналогів країн третього світу.
Від самих початків постання держави Україна, спочатку Міністерство з Надзвичайних Ситуацій, а потім і Державну Службу з Надзвичайних Ситуацій, очолювали незаполітизовані вихідці з її структурних підрозділів. Ситуація змінилась на початку 2005-го року, коли Віктор Ющенко призначив очільником МНС Давида Жванію. Саме з його приходом і пов`язують налагодження корупційних схем в часі закупок державним коштом пального, обладнання та техніки. Аналогічними нефахівцями були і його наступники Шуфрич (якого сміючись з призначення вдало нарекли «самою надзвичайною ситуацією»), Балога та Шандра. Посада міністра, а згодом Голови, з форми служіння народові, перетворилась в предмет політичного торгування.
Кардинальні зміни цього ненормального стану речей почали відбуватись у 2014-му. Революція Гідності уможливила прихід до керівництва Сергія Бочковського. Останній, від самих початків пропрацював в пожежно-рятувальній службі, має фахову освіту і не на словах знає як ліквідовувати стихійні лиха і надзвичайні ситуації. З цього моменту почалася дійсна реформа відомства, метою якої стала побудова фахової служби європейського зразку. До керівництва напрямками почали залучатися фахівці з відповідною відомчою освітою та досвідом роботи, на службу почали повертатися люди котрі її давно залишили, і вже не сподівались на відродження.
Першим іспитом на відповідність фахові для Бочковського стала трагедія в Миколаєві 12-го травня 2014 року, коли внаслідок вибуху було зруйновано 10-поверховий житловий будинок. Тоді, від дій рятувальників залежало життя десятків людей, що опинились під завалами. Рятувально-пошукові роботи, як досвідчений фахівець з багаторічним досвідом, очолив Голова ДСНС. З першого дня і до завершення операції, він особисто керував роботою оперативної групи рятувальників безпосередньо на місці події. Наслідки не змусили на себе чекати. У перші ж години роботи, рятувальниками було врятовано 24 людини, евакуювано з двох під'їздів 73 особи, звільнено жінку з-під завалів, та вилучено тіла 7 осіб, котрі загинули у момент вибуху. Ця рятувальна операція була високо оцінена керівництвом держави, зокрема і самим Прем'єр-Міністром України.
22 серпня 2014 року на залізничній станції «Городище» Черкаської області, внаслідок сходу з рейок двадцяти цистерн, стався розлив нафтопродуктів та загоряння одинадцяти цистерн з локомотивом. Спричинена аварією пожежа могла б мати трагічні наслідки, та стати масштабною техногенною катастрофою. Миттєва, а головне фахова реакція керівництва служби врятували від хімічного отруєння регіон чималого розміру. Після отримання повідомлення про займання, на місце події в селище Городище Черкаської області знову ж таки, особисто, прибув Голова Служби та безпосередньо на місці здійснював координацію дій підрозділів з ліквідації надзвичайної ситуації. Завдяки правильно визначеному напрямку гасіння пожежі, її було ліквідовано за чотири години з мінімальними збитками та наслідками, які могли б бути при пожежі такого масштабу. Жодна людина, і в першу чергу з особового складу, в той час навіть не постраждала.
Ці випадки зайвий раз доводять ту істину, що успіх в ліквідації будь-якої надзвичайної ситуації залежить перш за все від належно організованих дій її керівного складу.
Належну оцінку отримав Бочковський та очолювана ним ДСНС і в часі здійснення антитерористичної операції на східних теренах України. В часі евакуації вимушених переселенців з небезпечних територій, саме на базі ДСНС було створено Міжвідомчий координаційний штаб, що займався питаннями втікачів з АР Крим та сходу України. Для зустрічі внутрішньо переміщених осіб, ДСНС на кордоні районів проведення антитерористичної операції були розгорнуті спочатку три транзитні пункти, а згодом їх кількість зросла до семи. Реєстрація, пошук рідних з котрими було втрачено зв`язок, надання першої медичної та психологічно-релаксійної допомоги також здійснювали фахівці ДСНС.
Після звільнення Слов'янська від терористів, саме ДСНС почала відновлювати системи життєзабезпечення міста. Завдяки правильно розробленому керівництвом відомства алгоритму дій, основні життєво важливі функції міста були відновлені за перші два тижні рятувальних робіт.
Згодом, на звільнених територіях, в містах та селищах Донецької та Луганської областей, фахівці-піротехніки служби цілодобово, без перепочинку здійснювали дослідження зруйнованих комунікацій, розмінування, й налагодження діяльності. Майже щотижня, починаючи з липня 2014-го року, постраждале населення, що залишилось на прифронтових територіях та вимушені переселенці отримували гуманітарні вантажі від рятувальників та Уряду, організацію доправки яких налагодив особисто тогочасний Голова служби Сергій Бочковський. Перший вантаж, 35 тонн продуктів харчування отримали мешканці Слов'янська вже на другий день після звільнення. Станом справ на сьогоднішній день, всі ці заходи вже припинені, й Україна втрачає один з важелів позитивного впливу на регіон.
Ефективне виконання завдань потребує не лише фахівців, а й належне матеріально-технічне оснащення. Керівництвом служби у 2014-му році були розпочаті переговори з українськими виробниками пожежно-рятувальних автівок та спеціального обладнання в справі оновлення пожежно-рятувального ренаменту, впровадження сучасних засобів гасіння пожеж та ліквідації надзвичайних ситуацій в підрозділах ДСНС. Дослідивши досвід польських колег, в структурах ДСНС було розпочато процес запровадження використання в гарнізонах безпілотних літальних апаратів для оперативного отримання достовірної інформації про масштаби раптово виниклої проблеми. Наявність відеоматеріалів є особливо доречною в екосистемах й справі забезпечення безпеки особового складу під час ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій.
На початку 2015-го, завдяки Голові Служби Сергію Бочковському, вперше за останні роки з державного бюджету було виділено 200 мільйонів гривень (12,5 мільйонів доларів США за курсом) на оновлення парку вогнеборчих автівок ДСНС України. Була проведена робота щодо підготовки процедури тендерних закупівель. Також, були визначені гарнізони, котрі б в першу чергу мали замінити застарілий автопарк відповідним до вимог часу. На жаль, позитивний і вкрай доречний процес технічного переоснащення був зупинений внаслідок рейдерського захоплення ДСНС й пред`явлення Бочковському сфальсифікованого обвинувачення.
У липні 2015-го року, вже новим (всадовленим в посадові крісла після брутального рейдерського захоплення) керівництвом служби, під пильним контролем кураторів з МВС, таки було проведено анонсований «відкритий і прозорий» тендер на закупівлю вогнеборних автівок. При цьому, участь в ньому взяла компанія «Пожтехніка» (Прилуцький завод), яку донедавна, сім років поспіль, очолював новопризначений заступник Голови ДСНС Олег Аверьянов. До нинішнього часу (нагадаю, що надворі вже кінець серпня) жодних відомостей про того, хто виграв тендер на 200 млн. бюджетних коштів, громадськості так і невідомо.
Нині, Державна Служба з Надзвичайних Ситуацій України переживає не найкращі часи. Фахівців пожежно-рятувальної справи (як в центральному апараті, так і в обласних гарнізонах) було усунуто від виконання своїх обов'язків за бездумним рішенням керівництва МВС України. Замість них, посади здобули запопадливі виконавці найабсурдніших і найбезглуздіших вказівок. До керівництва сьогодні також повернулись звільнені за корупційні схеми, сепаратистські погляди, сприяння «антимайдану». Насправді, рятувальна служба з керівниками які здатні самостійно приймати правильні рішення, нинішньому керівництву МВС просто не потрібні.
Трагічні наслідки свавілля не змусили на себе довго чекати. Ніхто донині так і не відповів за витрачені кілька мільйонів Зоряном Шкіряком (котрий відразу після затримання Бочковського і Стоєцького всівся в крісло тимчасово виконуючого обов`язки Голови ДСНС) на нікому не потрібний переліт з нібито рятувальною місією до Непалу. Так само, ніхто донині не відповів і за нездарне гасіння пожежі на території Чорнобильської зони (літо 2015-го) та торф`яними покладами в Київському регіоні. Доречі, горіння торф`яників відбувається мало не щороку, і саме попереджувально-профілактичні заходи унеможливлюють їх (пожежі) перетворитись в стихійне лихо. Для цього потрібні лише відповідна освіта і хоча б якийсь досвід. Звідкіля ж йому взятись у нового керівництва ДСНС, а тим паче у керівника служби Київської області, який до цього працював лише в УДО та УБОЗі? Не дивною в цій ситуації була й загибель п'ятьох (!) осіб в часі пожежі на нафтобазі БРСМ. Як виявилось, призначений Аваковим новий очільник ДСНС Українита його перший заступник, директор департаменту реагування на надзвичайні ситуації, мають лише військову освіту танкістів. До речі, гасіння цієї пожежі - безпрецедентний випадок, коли невміле керування особовим складом призвело до загибелі чотирьох рятувальників. Знову ж таки - і що? До цього дня немає жодної реакції на загибель людей. Жодна посадова особа ДСНС навіть не була тимчасово відсторонена від виконання службових обв'зків на час проведення службового розслідування по ефективності гасіння пожежі. Ніхто за загибель особового складу, як наслідок непрофесійного керівництва гасінням пожежі, так до цього часу і не відповів.
Ось так. Маємо те що маємо. Точніше те, що силоміць нав`язали. Прикро і боляче. І навіть трагічно.
Олесь Вахній
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.