Нові правила паркування: чи заробить Київ на комунальних майданчиках півмільярда

28 липня 2021, 22:06
Власник сторінки
Депутат Київради, Перший заступник голови постійної комісії Київської міської ради з питань архітектури, містобудування
0
1267

З 1 липня в Києві почали працювати нові правила паркування. Тепер найдорожча комунальна парковка в центрі столиці коштує 35 гривень \ годину, а оплатити її можна виключно онлайн або через термінали.

За шістнадцять днів періоду лояльності від початку дії нових правил, інспектори з паркування виписали понад 5 тисяч попереджень для водіїв, що не сплатити за стоянку на комунальних місцях.

 

Відтепер Київ поділено на три зони. У I зоні, яка охоплює центральну частину міста, вартість однієї години паркування становить 35 гривень. На прилеглих до центру територіях II зони воно складає 25 гривень. У спальних районах ціна залишається без змін - 5 гривень на годину.

 

Парковка буде безкоштовною в вихідні та святкові дні, а також в будні з 22:00 до 8:00.

 

Паралельно з підняттям цін для I та II зон, також відбулася ревізія комунальних майданчиків, в результаті якої затвердили нові кордони для кожної із зон. Межі зон визначали не чиновники, а компанія А + С Україна - на основі даних GPS-статистики та розумної мобільності сервісу Tomtom Move O / D.

 

В підсумку "центральну" зону I розширили з 66 до 224 паркувальних майданчиків. Число автомобільних місць досягло 4320 штук.

 

Зона II скоротилась з 247 до 123 паркувальних майданчиків. Також вона дещо змінилась територіально. До зони приєднали Сирець, частину Голосієва, Гідропарку, Деміївки та Лівобережний діловий центр. Загалом тепер в II зону включають 2847 машино-місця.

 

В III зоні тариф залишився 5 грн \ година, а кількість місць складає 7802.

 

Ще одна новація – поява так званих "острівців" всередині кожної зони. Наприклад, в районах Караваєвих дач, радіоринку і частково Деміївської площі діятиме тариф 35 грн\годину. Хоча загалом ці райони належать до II "предцентральної" зони.

 

В спальних районах "острівцями" будуть місця біля ринків "Троєщина", "Лісовий", авторинку, станції метро Лісова і музею Пирогово. Там замість "спального" тарифу 5 грн \ година, діятиме підвищена ставка 25 грн \ година.

 

Комунальники зобов’язані на кожному паркувальному майданчику встановити відповідні таблички з інформацією про зону, тарифом та QR-кодом для онлайн-оплати. Хоча вже зараз деякі такі таблички почали нівечити – підозрюють так званих "чорних паркувальників", які роками незаконно збирають гроші з водіїв у власні кишені.

 

Всіма комунальними паркувальними місцями – які розташовані вздовж доріг та не відокремлені парканами, займається місто. Оплата за таку парковку сьогодні має відбуватися виключно через додатки "Київ Цифровий", "Приват 24", Easy Pay або через інтернет-сайти ipay.ua або easypay.ua. Готівкою парковку можна оплатити тільки в стаціонарному терміналі Easy Pay.

 

Жодним паркувальникам в яскравих жилетах давати гроші не можна. Річ у тім, що така оплата не офіційна. В Києві немає осіб, які могли б законно збирають кошти з парковок, які адмініструє "Київтранспарксервіс". Коли згодом на парковку приходить справжній інспектор з паркування, неофіційні особи тікають. Далі інспектор робить свою роботу – виписує штрафи кожному водієві, чия машина стоїть на комунальному місці - без офіційної оплати.

 

Накладати штрафи – це єдина функція офіційних інспекторів з паркування. Вони не збирають гроші з водіїв у якості оплати за парковку. Тим більше – не роблять це в готівковій формі.

 

Якщо людина взагалі не оплатила парковку або віддала кошти самозваному "паркувальнику", на неї очікує штраф у 20-кратному розмірі від вартості години паркування. Залежно від зони - це 700, 500 або 100 гривень відповідно.

 

Навіть якщо на якомусь майданчику немає відповідного знаку – наприклад, його не встигли встановити комунальники, або зламали "чорні паркувальники", це не звільняє водія від обов’язку сплатити за паркування. Перевірити зону парковки легко можна через додаток Приват24 або Київ Цифровий. Якщо дозволити мобільному застосунку автоматично визначати власну геопозицію, не доведеться навіть самому шукати місце на карті. Після цього треба лише обрати кількість годин парковки, вказати номер авто – та сплатити кошти онлайн.

 

Коли прийде офіційний комунальний інспектор з паркування, він має доступ до онлайн-системи. Якщо там буде ваш автомобіль з оплаченим часом паркування, інспектор це побачить та не накладе штраф.

 

З економічної точки зору, навіть при 50% заповненості протягом дня, наявні комунальні місця для паркування можуть приносити місту понад 1,5 мільйони гривень щодня, або більше ніш 570 мільйонів гривень \ рік. Варто зауважити, що більша частина названої суми – це не додаткова плата з киян, а кошти, які тепер не потраплять в кишені до "чорних" паркувальників. Тільки в Солом’янському районі новий підхід може допомогти зібрати понад 40 млн гривень на рік, які далі буде можливо направити на розвиток інфраструктури.

 

Для порівняння, у 2020 році "Київтранспарксервіс" всього заробив на паркуванні в Києві 24 мільйони гривень. Тепер є необхідні інструменти, щоб система запрацювала. Фінальний результат залежить він менеджменту парковок безпосередньо комунальникам.

 

В ревізії парковок та нових зонах є й мінуси. Наприклад, в Солом'янському районі до списку комунальних паркінгів потрапили деякі ділянки ОСББ. Це технічні помилки, однак їх виправлення необхідне для того, щоб забезпечити права усіх жителів столиці.

 

Загалом нова система покликана розв'язати дві проблеми. Перша – це вже згадані "чорні паркувальники". Особи прикидаються працівниками комунальних структур і просто збирають гроші собі в кишені з необізнаних водіїв. Шляхом інформування та впровадження зручних і зрозумілих сучасним водіям інструментів оплати паркування, можна значно зменшити вплив нечесних паркувальників. Адже коли людина вже сплатила онлайн, навіть якщо до неї підійде самозваний паркувальник, він уже не зможе вимагати повторну оплату. Бо водій буде впевненим, що більше нічого не винен, і зможе відстояти власну позицію.

 

Друга задача - створити більше стимулів для водіїв подумати, а чи варто їхати в центр. Наприклад, оплата за 9 годин паркування може легко посперечатися з ціною таксі "туди" і "назад" з більшості районів столиці до центра. І це не включаючи бензин та амортизацію свого авто.

 

Звичайно, тут не можна обійтися одними обмеженням, та не запропонувавши киянам альтернативу у вигляді комфортабельного громадського транспорту. Наприклад, в Парижі, де планують обмежити пересування чотирма центральними районами, окрім місцевих жителів, доставки та екстрених служб, перед цим влада не один рік інвестує кошти в розвиток реально зручного транспорту.

 

Нові правила паркування можуть допомогти комунальникам підвищити ефективність роботи із міськими паркінгами. Перетворивши їх з хаотичної годівниці для чорних ділків – на одне з ефективних джерел поповнення міського бюджету. А для водіїв – забезпечивши мінімум стресу та максимум зручності, завдяки можливості в цифровому форматі сплатити за парковку та бути впевненим, що автомобіль законно стоїть в правильному місці.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости Киева
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.