Власне ядерне паливо: коли очікувати і чи настав цей момент?

24 січня 2025, 09:39
Власник сторінки
Старший науковий співробітник НАНУ
0
Власне ядерне паливо: коли очікувати і чи настав цей момент?
ТВЗ Westinghouse. Фото: infoatom.news

Незабаром в Україні буде розгорнуто власне виробництво ядерного палива за технологією Westinghouse

Нагадаю, сьогодні АЕС України забезпечують близько 60% загального виробництва електроенергії в країні, що робить її головним джерелом електропостачання. Після повномасштабного вторгнення «НАЕК «Енергоатом» повністю відмовився від російського ядерного палива і поступово переходить на використання лише паливних збірок компанії Westinghouse. Виходячи з аналізу доступних даних, наведеного у попередній публікації цього блогу, Westinghouse повністю забезпечує ядерним паливом як енергоблоки з реакторами ВВЕР-1000, так і з ВВЕР-440 АЕС України. Маючи таку розвинену атомну енергетику, Україна не повинна повністю залежати від закордонних постачальників, навіть такого надійного як Westinghouse. З метою зменшення ризиків забезпечення атомних станцій свіжим паливом, на державному рівні було прийнято рішення налагодити власне виробництво палива для ВВЕР-1000. Для того, щоб зрозуміти важливість питання власної фабрикації палива для нашої країни, слід пригадати той складний та тривалий шлях в цьому напрямку.
Рішення про будівництво заводу з виробництва ядерного палива для українських АЕС було ухвалено ще на зорі незалежності сучасної України. Для цього створено ПАТ “Спільне українсько-казахстансько-російське підприємство з виробництва ядерного палива” (“УКРТВЗ”) з рівними частками кожної зі сторін. Однак через низку причин завод так і не було збудовано, і до 2008 року про цей проєкт майже не згадували.
У 2011 році створюється ПАТ “Завод з виробництва ядерного палива”, 50%+1 акція в якому досі належить українському Держконцерну “Ядерне паливо”, а 50%-1 акція – ВАТ "ТВЕЛ". Того ж року з російською компанією уклали довгостроковий контракт на постачання ядерного палива, одним із пунктів якого було зобов'язання російської сторони побудувати в нашій країні завод із фабрикації паливних збірок. Ми чекали, що його будівництво буде завершено у 2014. Наскільки всім відомо, заводу, як не було, так і досі немає. Чи потрібен він їм був взагалі? В РФ вистачає своїх підприємств, які виготовляють ядерне паливо і які недозавантажені. Ось і вся відповідь на питання.
І що нам залишалось робити? Зменшити частку постачальника, надійність якого викликає обґрунтовані побоювання (особливо з початком агресії РФ у 2014 році), і збільшити присутність на ринку альтернативного постачальника. Добре, що робота з виключення залежності від одного постачальника (диверсифікація) почалась ще у 2000 році. Westinghouse розробила та ліцензувала паливо власного виробництва для реакторів ВВЕР українських АЕС. Завдяки вдало проведеній диверсифікації Україна тривалий час була єдиною країною у світі, яка дійсно здійснила диверсифікацію поставок ядерного палива для реакторів радянського дизайну типу ВВЕР-1000, отримуючи паливні збірки від двох різних постачальників, які мали відмінності дизайну та виготовлені за двома різними ліцензіями.
Ще з 90-х років компанія Westinghouse неодноразово оголошувала про готовність розпочати роботи з будівництва заводу для виготовлення ядерного палива в Україні, останні заяви були у 2017 році. Компанія була учасником тендеру на будівництво в Україні заводу з виготовлення ядерного палива, але у нашій державі завжди пріоритет віддавався російському АТ «ТВЕЛ».
Що ми маємо на сьогоднішній день? З метою зменшення ризиків забезпечення атомних станцій свіжим паливом, на державному рівні було прийнято рішення налагодити власне виробництво за технологією Westinghouse, яка успішно використовується на заводах з виготовлення тепловидільних збірок (скорочено ТВЗ) в штаті Колумбія (США), Спрингфілд (Великобританія), Вестерос (Швеція).
Процес проєктування займе приблизно ще 12 місяців. Початок будівництва комплексу з виробництва тепловидільних збірок заплановано на 2025 рік, завершення – до кінця 2026 року. Тобто вже з 2026 року, завдяки власному виробництву, Енергоатом планує забезпечити себе ядерним паливом на 50%, а іншу половину отримуватиме від компанії Westinghouse.
Де буде побудовано? Розглядалося 12 потенційних майданчиків для будівництва технологічного комплексу. Вибрали місце поблизу Південноукраїнська. Відповідне рішення ухвалено на проведених в місті громадських слуханнях. Як повідомляє АТ “НАЕК “Енергоатом”, на базі відокремленого підрозділу створюється власна лінія з виробництва збирання ядерного палива. Вибір зумовлено тим, що Південноукраїнська атомна електростанція наразі споживає найбільшу кількість ядерного палива. На території громади функціонує завод Атоменергомаш, який вже виготовляє запчастини для тепловидільних збірок – хвостовики й головки.
“Унікальне виробництво, на якому виготовлятимуть компоненти ядерного палива для вітчизняних атомних енергоблоків, буде зведено на замовлення філії «ВП “Атомпроєктінжиніринг” АТ “НАЕК “Енергоатом”, – зазначається у повідомленні АТ “НАЕК “Енергоатом”.
Під час обговорення питання будівництва, фахівці Енергоатома повідомили, що рівень доз від джерел іонізуючого випромінювання виключає можливість радіаційного впливу за межами будівлі комплексу. Санітарно-захисна зона комплексу знаходиться в межах промислового майданчика. Під час будівництва передбачено залучення 110 працівників.
Виробничий процес на майбутньому підприємстві передбачає виготовлення (фактично – механічна збірка) ядерного палива для реакторів типу ВВЕР-1000. Компоненти для збирання надходитимуть у готовому вигляді (хвостовики, головки і тепловидільні елементи, тощо). Частина з них виготовляється на потужностях Енергоатома. Очікується, що плановий щорічний обсяг складе 570 ТВЗ, а для роботи заводу буде залучено більше 140 співробітників. Будівництво комплексу має бути завершено за два роки.
Технологічний процес виготовлення ТВЗ включатиме дві виробничі лінії:
- виробнича лінія виготовлення каркасів з комплектуючих;
- виробнича лінія виготовлення ТВЗ.
Виробнича потужність повинна забезпечити щорічно перевантажувальними партіями 13 енергоблоків ВВЕР-1000 АЕС України.
Важливим кроком до розгортання власного виробництва ядерного палива стало отримання Енергоатомом ліцензії Westinghouse на виготовлення хвостовиків тепловидільних збірок в Україні. Раніше АТ «НАЕК «Енергоатом» завершив ліцензування виробництва головок для ТВЗ.
“У 2025 році ми почнемо постачати і головки, і хвостовики, які виробляються на потужностях АТ «НАЕК «Енергоатом» і компанії Westinghouse. Тобто частина елементів, необхідних для виготовлення паливних касет, будуть українського виробництва”, – зі слів керівника НАЕК Петра Котіна.
Сподіваємось, що найближчим часом в Україні все ж таки буде налагоджено виробництво власного ядерного палива за підтримки та за технологією Westinghouse,  і цей складний шлях, що триває вже понад двадцять років, зрештою буде подолано.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.