Чи вистачить палива Westinghouse для всіх АЕС України?

23 грудня 2024, 20:21
Власник сторінки
Старший науковий співробітник НАНУ
0
Чи вистачить палива Westinghouse для всіх АЕС  України?
Схематична карта розташування АЕС України. Джерело uk.wikipedia.org

Westinghouse у середньостроковій перспективі здатний забезпечити безперебійне постачання ядерного палива для України.

Енергетика України значною мірою залежить від АЕС, які є ключовими об’єктами в її енергетичному балансі. Сьогодні АЕС забезпечують близько 60% загального виробництва електроенергії в країні, що робить її головним джерелом електропостачання. Зараз на дворі зима. У країні не вистачає генерації, тому стабільність роботи енергоблоків є надважливою. Зупинка навіть одного енергоблока може призвести до необхідності проведення стабілізаційних відключень електроенергії по всій країні. Безперебійна робота АЕС залежить від ефективності управління та оперативного вирішення актуальних викликів, одним з яких є своєчасне забезпечення АЕС ядерним паливом.
Після початку великої війни, Енергоатом заявив про готовність повністю відмовитися від російського ядерного палива і перейти на продукцію шведського заводу американської компанії Westinghouse. Такий важливий крок неможливо було б здійснити, якби не вдало проведена ще на початку 2000-х років величезна робота з диверсифікації постачання ядерного палива для АЕС України. Основні етапи цього складного та тривалого шляху добре висвітлено в попередніх публікаціях блогу та на офіційному сайті НТК ЯПЦ ННЦ ХФТІ. Саме цю організацію було призначено головною і на неї було покладено обов’язки виконання робіт з обґрунтування безпечної експлуатації та зберігання палива від альтернативного постачальника - компанії Westinghouse. Вдало проведена диверсифікація дозволила здійснити перехід на паливо Westinghouse, тим самим зменшивши залежність від Росатому (на той час єдиним постачальником була росія).
Як було зазначено в цьому блозі, 60% загального виробництва електроенергії в Україні припадає на АЕС, з яких 47% виробляється завдяки ядерному паливу Westinghouse, що становить 28% всієї електроенергії виробленої в Україні. Постає важливе питання, чи спроможна компанія Westinghouse, яка по факту зараз є єдиним постачальником палива, повністю забезпечити потреби українських АЕС?
Станом на грудень 2024 року до енергосистеми України підключено 7 енергоблоків з реакторами ВВЕР-1000 та 2 енергоблоки з реакторами ВВЕР-440. Запорізька атомна станція, яка має 6 енергоблоків потужністю 1000 МВт кожний, зараз окупована і на даний момент не виробляє електроенергію.
Свіже ядерне паливо зберігається на вузлі свіжого палива (ВСП), який розташовано на майданчику АЕС. Наявність свіжих паливних збірок на ВСП, призначених для завантаження до активної зони реактора, обумовлюється заздалегідь зробленим запасом, а також своєчасним постачанням від виробника. Наразі свіжим паливом Westinghouse підживлюються 6 з 7 енергоблоків ВВЕР-1000 (один енергоблок ще використовує накопичені раніше запаси російського палива) та 2 енергоблоки з ВВЕР-440. 
У листопаді 2022 року, тобто після початку великої війни, президент Енергоатома Петро Котін повідомив, що Україна має достатні запаси ядерного палива для забезпечення безперебійної роботи своїх АЕС щонайменше на два роки (Укрінформ). Крім того, у травні 2022 року, зазначалося, що після повної відмови від російського ядерного палива Україна накопичила його запаси, яких вистачить на п'ять-шість років (Форбс). Варто зазначити, що в листопаді 2023 року міністр енергетики Герман Галущенко підтвердив наявність достатніх запасів енергоресурсів, включаючи ядерне паливо, для проходження зимового періоду (Укрінформ). Попри певні розбіжності в даних із різних джерел, навіть за найбільш обережними оцінками можна стверджувати, що Україна володіє достатнім запасом свіжого ядерного палива для забезпечення безперебійної роботи енергоблоків у разі можливих затримок у постачанні.
Стабільність постачання ядерного палива також підтверджується підписанням угоди між Енергоатомом і Westinghouse, яка передбачає постачання ядерного палива для всіх енергоблоків АЕС України на десятки років вперед. Тут немає чому дивуватися, адже Westinghouse має сучасні виробничі потужності, зокрема завод у місті Вестерос (Швеція), який спеціалізується на виробництві палива для реакторів ВВЕР-1000. У 2023 році компанія анонсувала розширення виробництва, щоб задовольнити зростаючий попит, зокрема й для України. Крім того минулого року Westinghouse достроково почала забезпечувати паливом два українських реактора ВВЕР-440 та підписала низку довгострокових контрактів з країнами ЕС на постачання палива для їхніх ВВЕР-440.
Виходячи з доступних даних, основними з яких є офіційні повідомлення Енергоатому, загалом у 2024 році на АЕС України було поставлено до 10 перевантажувальних партій палива Westinghouse. Динаміку і перелік АЕС, на які було здійснено поставки 8 партій, можна відслідкувати за повідомленнями на сайті НТК ЯПЦ ННЦ ХФТІ, фахівці якого з перших етапів впровадження палива Westinghouse на АЕС України приймають участь у прийманні та вхідному контролі свіжого ядерного палива. З доступної інформації невідомо об’єм партій, але у більшості випадків кількість поставлених паливних збірок не менше за необхідну для підживлення одного енергоблока. За наявними даними, здійснено поставку двох партій для енергоблоків ВВЕР-440 та 8 партій для енергоблоків ВВЕР-1000. Якщо сьогодні експлуатуються всі 9 енергоблоків, у 8 з яких було звантажено паливо Westinghouse, то можна стверджувати, що цьогорічна кількість поставленого палива більша, ніж було завантажено в реактори. А це означає, що цього року Westinghouse забезпечила не тільки вкрай необхідне для кожного енергоблока підживлення, а й додатковий запас ядерного палива.
Крім постачання свіжого палива, Westinghouse підтримує розвиток власного виробництва в Україні. Так, в рамках співпраці Westinghouse і Енергоатому, планується створення лінії з виробництва паливних збірок на українській території. В подальшому це дозволить суттєво знизити залежність від імпорту палива. У 2023 році Westinghouse почала передачу необхідних технологій для створення власного виробництва ядерного палива в Україні.
Відповідь на питання, чи вистачить палива Westinghouse для всіх АЕС України, є очевидною. На сьогодні компанія має всі необхідні ресурси, технології та угоди, щоб у середньостроковій перспективі тривалий час забезпечувати потреби АЕС, які в цей надважкий час є стратегічно важливим компонентом енергетичного сектору та ключовим елементом енергетичної безпеки країни.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.