Як вдалося «загарпунити» Путіна

05 грудня 2023, 14:29
Власник сторінки
експерт, політолог
0
30
Як вдалося «загарпунити» Путіна

Україна здобула масштабну морську перемогу.

Півроку, що минули з початку літнього наступу України, стали приводом для Заходу оцінити результати дій наших військових на різних напрямках.

В той час, як Washington Post презентувала детальний аналіз планування і здійснення наступу на суші, «Голос Америки» зосереджується на оцінці дій України на Чорному морі. За оцінками експертів, морська перемога стала найвагомішим здобутком Сил оборони України останніх місяців.

Зокрема, авторитетний американський історик, спеціаліст по Україні, професор Єльського університету Тімоті Снайдер наголошує, що українцям «на загальний подив» вдалося стримати Чорноморський флот Росії і відкрити коридор для комерційної торгівлі зерном.

«Україна здобула масштабну морську перемогу, не маючи власного військово-морського флоту», – наголошує також оглядач видання Telegraph, колишній капітан фрегата Королівського флоту Великої Британії Том Шарп.

За його оцінками, контроль Росії над Севастополем слабшає, що має величезні наслідки для Чорноморського флоту.

За словами Шарпа, хоча велика увага приділяється успіху (або його відсутності) українського контрнаступу на суші, події в Чорному морі «періодично нагадують про його стратегічну важливість у цьому триваючому конфлікті».

Шарп також каже, що українські атаки на Чорноморський флот мають величезний моральний вплив на росіян: «Російський флот не дуже відомий своїм “високим моральним і бойовим духом” навіть у найкращі часи. Важко уявити, що зараз може стати набагато гірше».

Тезу про вагу морських перемог України підтверджує і аналітик Стівен Бланк, у минулому професор з вивчення російської національної безпеки в Інституті стратегічних досліджень Військового коледжу армії США, нині старший науковий співробітник Інституту досліджень зовнішньої політики.

Аналітик критикує західну тенденцію применшувати роль флоту в сучасній війні. Він свідчить, що удари та успішні рейди з українського боку неодноразово вражали російські морські цілі та штаб Чорноморського флоту в Севастополі, що «підкреслює триваючий провал військово-морської стратегії та протиповітряної оборони Москви».

Особливо за відсутності достатньої авіації, каже Бланк, ці перемоги розкривають «стратегічний інтелект України в координації військових операцій».

За його словами, факти про морські перемоги України спростовують тези так званої реалістичної опозиції щодо подальшої допомоги Україні, котра стверджує, що українці не в змозі виграти війну.

«Факти суперечать цим необґрунтованим твердженням. Наразі атаки України на Чорноморський флот Росії приносять тактичні перемоги одна за одною. А їхня кінцева мета — викинути Росію з Криму», – наголошує Бланк.

Дійсно, західні експерти праві у тому, що у 2023 році на Чорному морі постала нова геополітична реальність. Росія, яка на початку року почала вести розмови про Чорне море ледь не як про своє внутрішнє, більше повністю не контролює жодної його частини. Жоден корабель РФ не знаходиться в безпеці.

Таких результатів Україна, яка фактично не має власного військового флоту на Чорному морі, змогла досягнути завдяки ефективному використанню прийомів асиметричної війни. Основна новаторська розробка, яка дозволила переломити ситуацію на морі - використання проти російський кораблів морських дронів  «Sea Baby», які розробили в СБУ.

Точніше, «Sea Baby» — це не просто військово-морський дрон, а багатоцільова платформа, яку сьогодні активно використовують для різних завдань. Так, у жовтні 2022 року морські дрони СБУ атакували ворожі кораблі у Севастопольській бухті. Тоді зазнали пошкоджень чотири військові судна, серед яких фрегат «Адмірал Макаров». А цього року «Sea Baby» вразили ракетоносії «Самум» та «Павєл Державін», танкер «SIG», десантний корабель «Оленегорскій горняк». І крім цього надводні безпилотники завдали пошкоджень великому військовому буксиру «Ніколай Муру» та новітньому розвідувально-гідрографічному кораблю «Владімір Козицький».

Голова СБУ Василь Малюк підкреслив, що «будь-яка «бавовна», що відбувається з кораблями РФ чи Кримським мостом, є абсолютно логічним і ефективним кроком стосовно ворога. Ворогу треба покинути територіальні води України та нашу землю».

У цих успішних атак українськими морськими дронами за останні місяці було два надзвичайно важливих наслідки.

По-перше, значну частину кораблів Росія змушена була вивести з окупованого Криму.

По-друге, наша держава припинила вести переговори про «зерновий коридор» і самостійно забезпечує вивіз зерна зі своїх портів. Півтора тижні тому посол США в Україні Бріджит Брінк відзначила роботу Чорноморського гуманітарного коридору, який «підтримує фермерів та інші підприємства в Україні та забезпечує продовольством та іншими товарами світ».

Брінк зауважила, що станом на 24 листопада 153 судна, що перевозять понад 5,6 мільйона метричних тонн зерна та інших вантажів, пройшли Чорноморським гуманітарним коридором України. 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.