Рекордне вилучення наркотиків на мільярд гривень

21 листопада 2021, 23:25
Власник сторінки
Журналист
0
75
Рекордне вилучення наркотиків на мільярд гривень

Заступник міністра МВС Олександр Гогілашвілі втілює реформи та переформатовує роботу профільного департаменту задля ефективнішої роботи


Боротьба з наркозлочинністю була і залишається болючим питанням для України. Чи не в кожному багатоквартирному будинку є «точки», де продають заборонені речовини, навіть на вулицях та парках можна помітити, як роблять «закладки», чи спостерігати вживані шприци у під’їздах. І це лише вершина великого, прибуткового наркобізнесу, завдяки якому злочинці збагачуються на мільйони. 

Щороку правоохоронці звітують про затримання наркозлочинців, вилучення сировини і розкриття каналів збуту, але загальна картина залишається незмінною. Щоб ефективно боротися з наркозлочинністю, потрібні нові, сучасні комплексні підходи – починаючи від повного переформатування профільного підрозділу, Департаменту протидії наркозлочинності, і удосконалення законодавства до зміни методів профілактики, співпраці з міжнародними організаціями та допомоги наркозалежним. У цьому впевнений заступник міністра МВС Олександр Гогілашвілі, який відповідає за цей напрямок роботи з жовтня 2019 року. 

Він прийшов на посаду, як креативний менеджер, який хоч і не мав раніше досвіду роботи в структурах МВС, але близько 20 років боровся з наркозлочинністю. Одним зі своїх пріоритетних завдань він називає – прибрати наркотики з вулиць. 

«У мене є чітке розуміння, як працює ця система – наркозалежні, кур’єри та лабораторії. І для мене є чітка градація: залежна людина – це людина, яка потребує допомоги. Ми не будемо влаштовувати на неї полювання», - зазначив Олександр Гогілашвілі в інтерв’ю виданню babel.ua.

Разом з тим, він підкреслює, що боротьба з організованими злочинними угрупованнями не відходить на другий план. Навпаки, посилюється, але з іншими підходами.  

Переформатування Департаменту протидії наркозлочинності, оновлення керівного та особового складу, створення кардинально іншого підрозділу, з новою структурою, пріоритетами та ефективними алгоритмами боротьби з наркозлочинністю вже дає результати. За цих два роки дійсно зроблено багато, про що свідчать офіційні дані. До безперечних здобутків можна віднести знешкодження у 2020 році потужних організованих наркоугруповань з міжнародними зв’язками, які працювали під «брендами» «Простоквашино», «АптекаНизькихЦін», «BOHOSHOP». За результатами обшуків було вилучено наркотиків та психотропних речовин на загальну суму понад 110 млн гривень.

Оскільки злочинці осучаснюють свої схеми, то особливу увагу було приділено онлайн-торгівлі наркотиками. Керівництво МВС та Національної поліції називає боротьбу з розповсюдженням наркотичних засобів з використанням мережі Інтернет одним із пріоритетних напрямків. Так, під час спецоперації у 2020 році затримано організовану злочинну групу збувачів метадону: викрито 27 учасників групи, ліквідовано 2 лабораторії, вилучено понад 50 кг метадону, 10 кг мефедрону, прекурсори та інші складові, достатні для виготовлення понад 500 кг метадону. Це найбільше вилучення цього препарату за всю історію незалежності України. Також вилучено найбільшу партію амфетаміну – понад 120 кг та затримано злочинну групу з 10 осіб, які займались виготовленням та збутом психотропної речовини в особливо великих розмірах на території України через п’ять Інтернет-магазинів. 
Упродовж 2021 року підрозділами боротьби з наркозлочинністю в областях та в Києві було задокументовано 1138 кримінальних правопорушень, пов’язані зі збутом наркотиків з використанням всесвітньої мережі Інтернет, що на 24% більше, ніж у порівнянні з аналогічним періодом 2020 року (проти 919). З початку року було припинено діяльність понад 550 телеграм-каналів та 136 Інтернет–магазинів, які збували наркотичні засоби та психотропні речовини в Україні. 

За 6 місяців 2021 року ліквідовано 57 підпільних лабораторій, які виготовляли до 300 кг наркотиків та психотропів на місяць. Також з незаконного обігу вилучено понад 10 млн 326 тисяч рослин коноплі та понад 285 вже готового до споживання канабісу. Загалом, задокументовано 116 незаконних посівів станом на вересень 2021 року. «Лідерами» виявилися Київська, Дніпропетровська та Одеська області.

Була проведена потужна міжнародна спецоперація по ліквідації каналу постачання наркотичного засобу героїн з Ірану до країн Європи. Департаментом боротьби з наркозлочинністю Національної поліції України було викрите транснаціональне злочинне угрупування, члени якого займаються контрабандою особливо небезпечного наркотичного засобу – героїну - з Ірану, через територію Вірменії, Грузії до України та постачання його до країн
Європейського Союзу. Правоохоронці встановили організатора злочинного угрупування (громадянина Туреччини) та осіб, які організовують один з каналів з контрабанди наркотичних засобів до України. Ділки на вантажних автомобілях перевозили героїн під виглядом цегли. Під час слідчих дій на території складу у Києві було виявлено та вилучено 1159 брикетів загальною вагою 368 кілограм 150 грам. Вартість товару вражає - за цінами чорного ринку вона становить понад 1 млрд. гривень.

А вже вподовж 6 місяців 2021 року з незаконного обігу вилучено 749,1 кг наркотичних засобів та психотропних речовин (за закінченими розслідуваннями кримінальних проваджень).
Впродовж 2021 року виявлено 5394 кримінальних правопорушень, передбачених статтею 307 КК України, що на 9% більше, ніж за аналогічний період 2020 року (проти 4945). На 16% (з 3820 до 4423) збільшилася кількість кримінальних проваджень, пов’язаних із збутом наркотиків по яких було повідомлено про підозру.
Загалом установлено 1499 наркозбувальників (проти 1522), з яких відносно 601 або 40% застосовувався запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.
Упродовж 2021 року слідчими органів Національної поліції до суду скеровано 77 кримінальних проваджень щодо організованих груп, які діяли у сфері незаконного обігу наркотиків. Це на 18 більше, ніж за аналогічний період 2020 року (проти 59). 

У поточному році про підозру повідомлено в рамках 11196 кримінальних правопорушень, що на 1% більше, ніж за аналогічний період 2020 року (проти 11056), у тому числі на 14% більше підозр оголошено в рамках розслідування тяжких та особливо тяжких кримінальних правопорушень (з 4383 до 5011). 
Варто зазначити, що загальний стан розслідування злочинів з незаконним обігом наркотиків покращився. Документування збутів наркозасобів, як базисного злочину для всіх видів наркозлочинності, та притягнення до відповідальності причетних до цього осіб у цілому протягом 2021 року має стабільну позитивну динаміку. Але зусилля поліції, яка документує злочини, проводить затримання й передає справи до суду, не завжди мають логічне завершення. Можна почути дорікання від суспільства в тому, що сьогодні людину затримують, а через кілька днів вона вже вільно продовжує займатися своєю справою, бо суд з різних причин відпускає затриманих. 

Працівники Департаменту боротьби з наркозлочинністю долучилися до прийняття 16 грудня 2020 року Верховною Радою Закону «Про внесення змін до статті 183 Кримінального процесуального кодексу України» щодо обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою без альтернативи внесення застави до осіб, які обґрунтовано підозрюються, обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених частиною 3 статті 307 Кримінального кодексу України. 
Цей закон дає змогу правоохоронним органам ефективніше протидіяти незаконному розповсюдженню наркотичних засобів, про що свідчать наведені вище цифри, та суттєво зменшує ризики для життя та здоров’я українців, насамперед молоді. 

Також представники Департаменту залучені до кількох робочих груп з ініціативами внесення змін в законодавство щодо втілення в життя проекту про електронні рецепти, про заборону відпуску лікарських засобів дітям до 14 років, про вивчення та розробку Закону України «Про легалізацію канабісу», який викликав широкий резонанс у суспільстві. 

Комплекс заходів, фахових дій правоохоронців показує, що з наркозлочинністю можна боротися ефективніше. Важливу роль у цій боротьбі відіграє також робота з громадськістю, інформування та превентивні заходи, популяризація здорового способу життя. Звісно, попереду ще багато роботи і нових викликів. 


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.