Кінець імперії «тютюнового короля»?

10 грудня 2020, 13:23
Власник сторінки
0
3819
Кінець імперії «тютюнового короля»?

СБУ прийшла з обшуками до славнозвісного «короля тютюну» Андрія Холодова, нардепа від «Слуги народу». Справа навіть не в монополії на ринку тютюну, де він давно і намертво закріпився.

А справа у тіньових схемах, де цигарки стали прикриттям, щоб ухилятися від сплати податків. І це вже мільярди гривень, які за роки «витікали» з державного бюджету.

Пан Холодов разом зі своєю родиною добрався до вершини тютюнової імперії після численних війн з мафіозними угрупуваннями. Все у кращих традиціях італійського сюжету про Дона Карлеоне – з залякуваннями, погрозами і замахами.

Варто згадати, наприклад, 2019 рік і вибух на Київщині, в садибі Миколи Ганула, основного конкурента Холодова в  тютюновому бізнесі. Тоді ж Обухівське відділенням Нацполіції почало кримінальне провадження стосовно помічників Холодова, які підозрювалися в організації вибуху.

Вже тоді стало ясно, що майбутній «король» усуватиме всіх, хто стоятиме на його шляху. Серед помічників, яким повідомлено про підозру, були такі собі Павло Волотовський, Данило Абрамов і Петро Петросян. Відомостей про них в інтернеті не знайдете, пов’язаність із Холодовим також не дослідите, проте зв’язок між усіма цими людьми таки існує.

У своїй декларації за 2019 рік Андрій Холодов серед численних коштовностей – картин, ікон, колекційних сумочок, каблучок з діамантами, золотих злитків – задекларував автомобіль «Mercedes – Benz GLS 450». Його власником є Петросян Володимир, брат згаданого вище Петра Петросяна.

Відтак нардеп своїх не кинув  і «зам’яв» історію з вибухом. Помічники вийшли сухими з води, підозри скасовано, провадження закрито. Навіть не дивуйтеся такій лояльності і поступливості з боку поліції. Важелем впливу на правоохоронців послужила близький друг Холодова – колишній генпрокурор Юрій Луценко.

У тому ж році була законодавча спроба перерозподілити прибутки між різними учасниками ланцюга з торгівлі цигарками. У жовтні 2019 року Верховна Рада розглядала законопроект №1049 з правкою №8 народного депутата від партії «Слуга народу» Олександра Дубинського. Ця невелика поправка пропонувала збільшити маржу заробітку для оптових і роздрібних продавців тютюнових виробів. Вона пройшла через Комітет з питань фінансів, податкової та митної політики, де її публічно лобіював Холодов, проте нардепи її зрештою скасували.

Щоправда, НАБУ згодом відкрило кримінальне провадження стосовно того ж Дубінського, Холодова та Юрченка. Як видно із витягу з Єдиного реєстру кримінальних проваджень, нардепи-однодумці «вчинили закінчений замах на злочин у вигляді зловживання владою або службовим становищем… за рахунок законодавчо обумовленого зменшення прибутку інших суб’єктів господарювання». Але справа в НАБУ – не перешкода. І Холодову вже ж таки вдається отримати ласий шматок бюджетних коштів від незаконної реалізації своїх тютюнових товарів через різні схеми.

Наприклад, через монополію на розміщення та використання МАФів на зупинках громадського транспорту. Вона почала розгортатися в Києві ще у 2016 році. Тоді КМДА вирішила провести інвестиційні конкурси для благоустрою зупинок громадського транспорту. І одним із переможців конкурсу офіційно визначено ТОВ «Київ Маркет Солюшн», з яким укладено відповідні інвестиційні договори.

І відтоді розслідування ЗМІ прямо вказували на причетність Холодова до незаконних схем продажу цигарок. Згадаймо програму «Схеми», де ТОВ «Київ Маркет Солюшн» фігурувала, як власник кількох сотень тютюнових МАФів. Фірма продає цигарки у цих кіосках і тісно пов’язана з іншими компаніями Холодова – ТОВ «Віктрум», ТОВ «Інтертабако». Але вони ретельно замасковані за підставними власниками та неіснуючими адресами реєстрації цих фірм.

Але зв’язок ТОВ «Київ Маркет Солюшн» з його родиною простежується ще через одну фірму – ТОВ «Антикус», в якій бенефіціарним власником наразі є теща нардепа Стелла Шаховська.

А ще у всій цій цигарковій історії присутній і «російський слід». Адже дружина Холодова, дизайнерка Катерина Шаховська є кумою дружини співзасновника партії «Опозиційна платформа – За життя» Віктора Медведчука – Оксани Марченко. В Instagram телеведучої є фото, де у підписах кума Путіна називає Шаховську «матір'ю свого хрещеника». Та й згодом Марченко виставляла спільні фото з дітьми Холодова і Шаховської, називаючи їх похресниками. На світлинах були присутні Медведчук і Холодов.

У тих же «Схемах» встановлено, що Андрій Холодов має у власності нерухоме майно, гроші в іноземних банках, в тому числі в Російській Федерації. Матеріалів розслідувань назбиралося багато і до справи в НАБУ.

І все більше питань до незаконної реалізації цигарок через підконтрольні компанії Холодова. А їх десятки: ТОВ «Вектор ЛД», ТОВ «Вік Лімардо», ТОВ «Марвел Сід», ТОВ «Тобакко», ТОВ «ТД Фортуна Трейдинг», ТОВ  «Актан Світ», ТОВ «Еріка ЛТД». За офіційними даними, у 2020 році всі вони сумарно сплатили близько 1,4 млн. гривень податків. І це при оборотах продажу цигарок за рік на мільярди гривень! Уявіть собі масштаби грошових потоків, які не відображені в їхніх податкових документах. Скільки коштів проходить повз бюджет?

Адже тільки одна компанія Холодова ТОВ «Вектор ЛД», яка має ліцензію, придбала протягом 2019-2020 років цигарок на 2 млрд. грн. І якщо проаналізувати реалізацію обсягу цих цигарок, то виявиться цікава, але водночас дивна схема.

Зокрема, саме через кіоски роздрібної мережі нібито продано цигарок на 750 млн. грн. Але куди поділися цигарки на 1,2 млрд. грн.? Відповідь проста: вони теж продані, але без обліку та документів. З боку пересічного українця все це нібито реальні та законні угоди, але насправді це – формування так званого податкового ліміту в базі Державної податкової служби.

Цигарки на 1,2 млрд. грн. були продані підконтрольним Холодову компаніям, які є фіктивними чи номінальними. Однак вони мережі кіосків не мають і далі цигарки не продають. Вони роблять так звану «скрутку товару» - купують ліміт цигарок (за доплату 1,5-2,5%) і продають вже необхідний товар, що значно дорожче, наприклад, зерно. Воно експортується через ланцюжок підприємств, а потім на нього отримують відшкодування з бюджету.

А «залишок» цигарок на 1,2 млрд. грн. вже без документів продають у кіосках. Покупці чеки просять рідко, тож у кіосках можна збувати навіть контрафакт. Ось така депутатська схема. І справді: як перевірити ці кіоски, скільки вони продали реально, скільки заробили і скільки недоплатили?

Звісно, фіскали періодично перевіряють ці компанії. Все по закону: перевірка 10 днів, інспектор сидить у кіоску і дивиться, щоб кожному покупцю видали чек. Але кіосків більше 500, скільки ж треба перевіряльників?

І за ці 10 днів перевірки реалізація кіоску всіх товарів збільшується в 10 разів! А без перевіряльника дохід стрімко падає. А прибутки «короля» навпаки – зростають. За 2 роки, за підрахунками ДПС, збитки державі від цих схем сягнули 400 млн. грн. Тобто фактично кожен український курець фінансує імперію «тютюнового короля» Холодова.

Схеми, як бачите, глобальні та шкодять економічній безпеці країни, вимиваючи мільярди з бюджету. Тому не дивно, що фірми Холодова почала активно почала розробляти СБУ – у них пройшли обшуки. По суті спецслужба дає чіткий сигнал усім гравцям на ринку – за будь-які подібні схеми наступить покарання. Приклад Холодова показовий і тим, що він – депутат від «Слуги народу». Однак СБУ дає зрозуміти – це не звільняє від кримінальних справ.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
ТЕГИ: король ,табачные изделия,ДПС,НАБУ
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.