Бізнес проти тиску ДФС: Справу Брівера чекає розв’язка в Одесі

22 квітня 2020, 11:05
Власник сторінки
0
30
Бізнес проти тиску ДФС: Справу Брівера чекає розв’язка в Одесі

Від рішень П’ятого апеляційного адміністративного суду (5ААС, м.Одеса) залежить подальша доля малого і середнього бізнесу (МСБ) в Україні – справа ТОВ «Брівер» виходить на фінішну пряму.

Справа ціною в майбутнє Держави

30 квітня і 5 травня в П`ятому апеляційному адміністративному суді розглядатимуться дві заяви, що стосуються резонансної справи - ТОВ «Брівер» проти тиску Херсонської податкової. Зокрема, будуть оскаржуватись  результати ППР та розглядатиметься Апеляція за нововиявленими обставинами. Ця справа широко висвітлюється ЗМІ, а на згадані засідання планують завітати кілька знімальних груп з Києва. Також варто нагадати, що ще одна, так би мовити, «третя гілка» цього резонансного процесу, зараз очікує рішення в КАС.

Так, за повідомленням журналістів, згідно даних з відкритих реєстрів, наразі цю справу №540/188/19 адміністративне провадження №К/9901/26313/19 розглядає Верховний Суд України у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду (суддя-доповідач – Гончарова І.А., судді: Олендер І.Я., Ханова Р.Ф.).

Дана ситуація з регіональним підприємством не випадково привернула увагу низки центральних ЗМІ, бо є дуже показовою, і виступає як лакмусовий папірець стану правосуддя і  політики держави щодо підтримки МСБ. В аналогічних ситуаціях, з аналогічними обставинами, зараз перебувають десятки підприємств, які поставили на межу виживання.

В той час, як в США, Європі та решті цивілізованого світу держава намагається всіляко допомогти малому і середньому бізнесу вижити та зберегти можливість відновитись після карантину, в Україні про таке можна лише мріяти.

Постає питання - чому  уряд Німеччини, або Польщі виплачує своїм підприємцям грошову допомогу, влаштовує безстрокові податкові канікули, компенсує зарплати персоналу, а вітчизняна ДФС продовжує незаконно тиснути на МСБ? Чому українські податківці вперто чіпляються за вигадані  штрафи, намагаючись будь-якою ціною ще більше обідрати ледве працюючі компанії?

Нагадаємо, що ТОВ «Брівер» випадково попало під роздачу у 2016 році, коли у рамках кримінальної справи відкритої проти іншого підприємства, стали об’єктом позапланової перевірки. Така схема – улюблений інструмент тиску фіскалів на бізнес. Позапланові обшуки та виїмки документів проводяться у всіх, хто хоч якось контактував (дзвонив, щось купував, щось замовляв, обмінювався прайсами тощо) з підприємством-фігурантом провадження. А коли ДФС, грубо порушуючи закон і регламент, все ж не змогла нічого пришити ТОВ «Брівер» при обшуку, була вигадана схема із повторною перевіркою у 2019 році. За мотивами якої на підприємство наклали безпідставні санкції, виконання яких означатиме смерть компанії.

Більш детальніше – в матеріалі наших колег: Налоговая или коронавирус – кто доконает бизнес раньше? От КАС ждут решения в многострадальном деле ООО «Бривер»: https://nw.com.ua/opinions/nalogovaya-ili-koronavirus-kto-dokonaet-biznes-ranshe-ot-kas-zhdut-resheniya-v-mnogostradalnom-dele-ooo-briver/?fbclid=IwAR0fdsrCTgcNu9E_84tUB91FkWKLHwfsL1g9zURk8aLovO57UdKrfAiDfe4    

Чи зламає  колегія 5ААС тенденцію самознищення

Отже, наразі пульс надії на виживання малого і середнього бізнесу України знаходиться в Одесі, у П’ятому апеляційному адміністративному суді. Гостроти моменту додає той факт, що у цій інстанції вже розглядалася апеляція по даній справі (справа № 540/188/19), яку подала Херсонська ДФС на рішення Херсонського суду. Показово, що суд першої інстанції прийняв рішення на користь ТОВ «Брівер», аргументовано визнавши позапланову перевірку ДФС і санкції за результатами цієї перевірки незаконними. Проте Апеляція у 5ААС відмінила рішення першої інстанції, не звернувши увагу на низку неспростовних доказів. Та пройшов час і у справі з’явилися вагомі нововиявлені обставини, які прийняв до уваги Київський апеляційний адміністративний суд (КААС), що визнав незаконність самого наказу прокурора щодо поновлення позапланової перевірки ТОВ «Брівер».

На думку юристів-експертів, які вивчали цю справу і давали коментар журналістам, Київський апеляційний адміністративний суд прийняв історичне рішення, яке красномовно викриває всю заангажованість і протиправність цієї справи.

В матеріалі журналістів, що його надрукував сайт Ради підприємців при КМУ, який був надісланий до Кабміну і ВРП,  чітко розписано , які саме  порушення допустила прокуратура по відношенню до ТОВ «Брівер», і чому податкові перевірки, ППР і штрафи – це ознаки незаконного тиску на бізнес!

Затягування судових процесів для певних компаній згубніше за епідемію – чи зможе ВСУ піти назустріч бізнесу?: http://radakmu.org.ua/blog/topic/45/

В будь-якому разі остання ухвала КААС – це ті самі напрочуд важливі нововиявлені обставини, які мають остаточно переважити шальку терезів на користь ТОВ «Брівер». Зважаючи на ці нововиявлені обставини, має бути переглянута аргументація в частині щодо законності ухвал і наказів на проведення позапланових фіскальних перевірок, на які спирався 5ААС у попередній апеляційній ухвалі, що зараз оскаржується у Верховному Суді.

Не хочеться підозрювати суддів П`ятого апеляційного адміністративного суду у змові з ДФС, або в неналежному відношенні до прав і законів. Там, де податкове законодавство перетинається з  кримінальним правом, неодмінно виникатимуть прецеденти для різних трактувань, різних точок зору в рамках існуючого законодавства. Наразі є друга і третя спроба з`ясувати обставини та прийняти справедливе, правосудне рішення.

Зараз на  Апеляцію щодо ППР Справа № 540/474/19 (дата засідання 5 травня 2020) в колегію призначені інші судді 5ААС. А саме, суддя-доповідач:  Джабурія О.В. суддів: Кравченка К.В., Запорожана Д.В. (http://www.reyestr.court.gov.ua/Review/88526918 ).

Вони матимуть можливість подивитись на справу виважено, з точки зору верховенства права і дотримання Конституції України та врахувати всі обставини, включно зі станом економіки.

Також 30 травня колегія П’ятого апеляційного адміністративного суду (у складі Головуючий суддя: Шеметенко Л.П.; суддя-доповідач: Шеметенко Л.П., суддя-учасник колегії: Стас Л.В., суддя-учасник колегії: Турецька І.О. http://reyestr.court.gov.ua/Review/88652488) розглядатиме Апеляційну скаргу адвокатів ТОВ «Брівер» (справа № 540/188/19) за нововиявленими обставинами, якими виступають рішення Київського апеляційного суду (http://reyestr.court.gov.ua/Review/88174662).

Безумовно, рішення по цій справі не може бути легким та однозначним. І судді П`ятого апеляційного адміністративного суду розуміють, яка відповідальність на них лежить. Надію на порятунок бізнесу дає те, що судді зі складу зазначених колегій – дуже досвідчені, принципові й мають гарну репутацію законників, що ставлять верховенство права вище за «хотілки» силових органів.

Тим більше, судді в даному випадку виступають фактично як гаранти  існування та виживання  малого і середнього бізнесу в Україні взагалі.

А влада що?

З іншої сторони, влада Зеленського має добре розуміти, що ті здерті мільйони, які нарахували в результаті опортуністських дій ДФС за сприяння прокуратури, і які зараз оскаржуються в судах – в жодному разі не врятують країну ні від дефолту, ні від зубожіння, якщо зникнуть ці підприємства. На своїх нарадах, Президент постійно робить акцент на необхідності повного сприяння малому і середньому бізнесу під час карантину і після нього. І дає розпорядження ДФС припинити будь-який тиск.

Також УРЯД має розуміти, що штрафні санкції щодо ТОВ «Брівер» і подібних компаній, яких розіп’яли податківці – це не платіж в казну. Насправді, ЦЕ - прямі збитки для держави. Бо якщо підприємство закриється, то 30 сімей, а це приблизно 100 громадян залишаться без засобів існування, в результаті чого витрати з бюджету на різноманітні виплати та втрата надходжень в бюджет будуть в рази більші! 

Що ж, ЗМІ уважно слідкують за розвитком цієї справи. А журналісти кількох видань, не зважаючи на карантин, збираються у відрядження до Одеси, щоб висвітити хід судового засідання у 5ААС та оприлюднити рішення широкому загалу. Якими будуть ці рішення, що чекати вітчизняному бізнесу у нерівній битві з податковою та коронавірусом? Дізнаємося вже скоро.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.