Безалкогольні ночі. Чи так страшний чорт, як його малюють?

15 жовтня 2019, 18:14
Власник сторінки
Секретар Полтавської міської ради
0
87
Безалкогольні ночі. Чи так страшний чорт, як його малюють?

У Полтаві вже майже тиждень як почала діяти заборона на продаж алкоголю у нічний час. Зокрема в магазинах з 22:00 до 8:00 обмежений продаж пива (крім безалкогольного) слабоалкогольних та міцних напоїв

Звісно, є люди, яким такі зміни не до вподоби. Один із найпоширеніших аргументів — в інших країнах таких заборон немає і все добре. Але чи так це насправді? Давайте спробуємо розібратись.

 Заборонити не можна дозволити

 Передусім варто зауважити, що реалізовувати алкогольні напої в будь-який час доби в Україні законом не заборонено. Повноваження щодо таких рішень іще навесні минулого року Верховна Рада України в рамках загальної децентралізації передала на місця. Ба більше, селищні, сільські і міські ради можуть вводити такі обмеження не лише для торговельних мереж, продмаркетів і магазинів, але й для закладів громадського харчування й так званих «розливайок». Наразі у Полтаві рішенням сесії міської ради введено обмеження саме на торгівлю в магазинах є. У закладах громадського харчування, кафетеріях та ресторанах реалізація алкоголю на розлив не заборонена. Утім, продаж у тарі на виніс – під табу.

 Досвід українських міст — мінус алкоголь, мінус злочинність

 Ще до того як було ініційоване вищезгадане рішення Полтавської міської ради у місті провели власне дослідження досвіду населених пунктів, де заборона відпускати алкоголь в нічний час доби вже діяла. Депутати ініціювали та провели громадські слухання — на виході маємо проголосоване, майже одностайно, рішення. Все  тому, що показники «заборонних» міст засвідчили безапеляційний факт. Обмеження продажу алкоголю в нічний час прямо пропорційно впливає на поліпшення криміногенної обстановки, зниженню злочинності. Так, аналіз показав, що в середньому кількість нічних розбоїв, ДТП за участю нетверезих водіїв та грабежів та інших нічних злочинів скоротилася на 70%. Аналогічні думки висловили й полтавці на громадських слуханнях. Особливо прибічниками такої ідеї були люди, які були на роботі чи навчанні в інших містах і мають власний досвід для порівняння.

 Сумна статистика — нація, що спивається

 Згідно з офіційною статистикою, щорічно в Україні від алкоголізму гине близько 40 000 людей. При цьому за споживанням алкоголю ми на шостому місці серед усіх країн на земній кулі. Країна, яка в усьому світі своїми спортсменами-переможцями водночас спивається. Жахлива статистика говорить, що 83 відсотків підлітків у віці 11-15 років уже куштували алкоголь, а 47 процентів підлітків 15-19-річного віку вживають алкоголь постійно. У світі середній показник підліткового вживання зазвичай не перевищує 27%. Чим викликані подібні показники? Тут можна назвати одразу кілька показників:

-          Доступність. На жаль, купити алкоголь сьогодні діти можуть чи не в кожній торговій точці, або звернутися по допомогу до дяді-тьоті, які залюбки допоможуть.

-          Приклад дорослих. Прикро визнавати і той факт, що звички гучно святкувати радісні події та топити на дні склянки горе також не додають дітям упевненості в тому, що алкоголь — це зло. Часто підлітковий алкоголізм — лише наслідки копіювання поведінки дорослих.

-          Відсутність цікавого дозвілля. Культура читання в суспільстві постійно знижується. Все менше батьків водить дітей у парки розваг, театри та кіно. Нівелюється й заохочення до занять спортом і здорового способу життя. Не брак грошей, не відсутність місця для тренувань чи проведення дозвілля, а брак часу, уваги і, почасти, елементарного виховання.

 Так, потрібно мати мужність аби визнати, що саме брак виховання і батьківської уваги стає причиною того, що підростаюче покоління починає шукати розваг у гучних компаніях зі старшими за віком друзями. Міська влада може побудувати скільки завгодно сучасних спортивних майданчиків, може організувати роботу позашкільних закладів і секцій, але без сприяння батьків і їхньої участі в цьому процесі діти не будуть робити свій вибір у цьому напрямку. І навіть шкільна пропаганда ЗСЖ тут безсила. Так, приміром, у Полтаві є 8 дитячо-юнацьких спортивних школи і заклади, які охоплюють близько 5000 дітей, 37 закладів культури та мистецтва, серед яких 5 шкіл естетичного виховання, в яких навчається понад 3200 дітей, КП міський Будинок культури, в якому майже півсотні колективів художньої самодіяльності та клубів за інтересами. Дефіциту дозвіллєвих місць немає і реалізуватися в усіх видах спорту і мистецтв також є де. Потрібна воля батьків зацікавити своїх дітей у саморозвитку. Обмеження продажу алкоголю в нічний час — це свого роду превенція проти злочинності, але водночас і засіб збереження нашого юного покоління.

Що думають полтавці?

Не Полтава єдина 

 Полтава не стала піонером у забороні продажу алкоголю в темний час доби. До цього аналогічні обмеження вже почали діяти в Києві, Львові, Кременчуці, Дніпрі, Чернігові, Черкасах, Луцьку, Івано-Франківську, Ужгороді і навіть у прилеглих до Полтави Щербанях. Окрім того, наприклад, у вищезгаданому Луцьку алкоголь і тютюнові вироби взагалі цілодобово заборонено реалізовувати неподалік від освітніх закладів. І динаміка кримінальних статистичних звітів породжує для Полтави величезні надії.

 «В ту стєпь…» соціал-демократи європейці і ліберали американці

 Вже у перший день заборони соцмережі Полтави зарясніли невдоволеними відгуками. І найпоширенішим аргументом був «в Європі можна». Але чи так це? А виявляється, що українці винахідниками не стали, колесо не придумали і в цивілізованому світі такі обмеження діють уже давно. Цілком успішно, треба сказати, діють.  

 Звісно, ні для кого не секрет, що алкогольна продукція дуже обмежена для продажу в арабських країнах, де алкоголь, крім туристичних центрів заборонено вживати, продавати, виробляти і імпортувати.

 Але чомусь багато хто дивується, коли дізнається, що в Скандинавських країнах (найщасливіші в світі люди, між іншим, і досить заможні) не далеко пішли. Там спиртне можна придбати виключно в державних мережевих магазинах УВАГА!!! Тільки з 10:00 до 18:00, а в суботу до 15:00. До речі, така сама система реалізації алкоголю й у Фінляндії. З тією тільки різницею, що в суботу там алкомаркети закриваються о 14:00.

 Не дозволяють продавати-купувати алкоголь вночі і на півдні Європи. Португальці, наприклад, «затарюються» теж заздалегідь – їм треба встигнути з 9 ранку до 19:00. Комендатські алкогодини давно ввели й у пострадянських Латвії та Литві. У них роздрібна торгівля алкоголем дозволена тільки до 22:00 і то тільки по буднях. В вихідні подумати про вечірні гуляння треба встигнути до 15:00. Аналогічні правила діють й в окремих землях Німеччини, і подекуди в Іспанії. В Каталонії за нічний продаж можна вихопити штраф від 6 до 600 тисяч євро, тому порушувати закони там абсолютно не спадає на думку. Окремі часові обмеження діють і в Франції, зокрема в Парижі. Американці, яких всі звикли вважати неабиякими лібералами, до споживання алкоголю теж, до речі, ставляться досить консервативно. Нічні гулянки не вітаються в Каліфорнії. З другої ночі до шостої ранку тут також у магазинах на алкоголь не розживешся. При тому, що в Алабамі та на Алясці взагалі цілодобовий сухий закон. Найцікавішу заборону вигадали в італійському Римі. Там вона сезонна. Аби не псувати красиві вечори шумними компаніями та поліцейськими нарядами тут заборонено нічний продаж алкоголю влітку-восени, найбільший туристичний сезон. Хоча, імовірно, таке рішення викликане ще й турботою про чистоту, змушуючи туристів відпочивати в рестораціях і тавернах, не залишаючи по собі сміття в парках і на набережних.

 Замість висновків

 Моралі в цьому блозі не буде. Кожен сам вирішує коли, скільки і як споживати спиртне — заборонити це було б вторгненням в особисте життя і порушенням приватних прав, мабуть. А от те, що після заборони продажу алкоголю вночі на вулицях поменшає нетверезих компаній, шумних вечірок і гучних бійок — факт доведений багатолітнім досвідом вітчизняних і зарубіжних міст, які вже на собі випробували такі «комендантські години».

 Всім добра! Не сваріться, краще зженіть негатив на спортмайданчику — це набагато корисніше для вас і оточення. J

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.