Малий та середній бізнес обговорили законопроект про НБФБ з його авторами

23 березня 2018, 13:41
Власник сторінки
0
Малий та середній бізнес обговорили законопроект про НБФБ з його авторами

22 березня, в приміщенні Комітету ВР з податкової та митної політики (далі Комітету),

відбувся неформальний круглий стіл за участю представників малого та середнього бізнесу (МСБ) і авторів законопроекту про Національне бюро фінансової безпеки (НБФБ) та представників Комітету ВР з податкової та митної політики . Метою зустрічі було обговорення положень закону про НБФБ, виявлення можливих спірних місць та роз’яснення принципів роботи майбутнього контролюючого органу.

Зі сторони МСБ були присутні Оксана Згур’єва, координатор ГО «Бізнес Help», Максим Сирота, активіст «Бізнес Help» https://www.facebook.com/groups/1395272653890726/, Едуард Курганський, лідер руху «Бізнес за майбутнє» http://b2future.org.ua/, Ліна Клебанова, Комітет підприємців України https://www.facebook.com/bizcom.com.ua/

На питання представників бізнесу відповідали автори концепції НБФБ — Вадим Мельник і В’ячеслав Некрасов, а також надали роз’яснення Світлана Воробей, заступник голови секретаріату Комітету, Сергій Серветник, помічник-консультант голови Комітету, народного депутата Ніни Южаніної.

Система замість волюнтаризму

На початку зустрічі Світлана Іванівна Воробей презентувала запрошеним основні засади та принципи нового законопроекту, щоб роз’яснити тим з присутніх, хто ще не встиг ознайомитися з текстом законопроекту основні нововведення, які чекатимуть на бізнес після початку роботи Бюро.

Детальніше про подробиці законопроекту: http://www.ukrpress.info/2018/02/27/zyavilis-podrobitsi-zakonu-pro-natsionalne-byuro-finansovoyi-bezpeki-nbfb/ 

Зокрема було наголошено, що стратегічна мета НБФБ буде полягати не в тому, щоб ганятися за окремими порушниками, а щоб виявляти і не допускати організованих фінансових махінацій, руйнувати системні явища та робити умови ведення бізнесу рівними і прозорими для всіх суб’єктів підприємництва. Тобто, слугувати повноцінним органом фінансової безпеки як для Держави в цілому, так і для її громадян.

Як одну із принципових переваг та відмінностей від методів попередніх силових організацій, які в основному займалися шантажем реального бізнесу, автори законопроекту представили зміну принципу реєстрації кримінальних проваджень.

За новим законом, кримінальні провадження відносно бізнесу не будуть вноситись до ЄРДР відразу після надходження заяв чи повідомлень. Щоб справа отримала повноцінний хід, аналітик НБФБ має підготувати офіційний підзвітний документ — аналітичний висновок, який розглядається дорадчим органом — колегією. І лише тоді вказаний аналітичний висновок передається слідчому для прийняття рішення про внесення до ЄРДР. При цьому, кримінальні правопорушення про факти умисного ухилення від оподаткування до ЄРДР вносяться лише в разі несплати узгоджених сум податкових зобов’язань.

Неправомірне відкриття/відмова у відкритті справи за новою системою буде помітна одразу і винний, разом із своїм керівником, будуть нести особисту персональну відповідальність. Автори запевнюють, що ризики «втрат» заяв, вибірковий підхід до їх розгляду, розгляд заяв замовного характеру зведений до «нуля».

Також автори законопроекту ввели норми, які максимально унеможливлюють втручання інших силових органів у роботу бізнесу за підслідними НБФБ статтями. По-перше, підставою для внесення до ЄРДР підслідних НБФБ кримінальних правопорушень (завдяки яким «кошмарять» бізнес), є виключно аналітичний висновок НБФБ, який такі органи виготовити не можуть, по-друге, при внесенні відомостей до ЄРДР вводиться обов’язок прокурора протягом трьох діб визначити підслідність такого кримінального провадження за НБФБ і якщо таке внесення відбулось з порушенням визначених в КПК України підстав, воно підлягає закриттю, а матеріали, які стали підставою для внесення до ЄРДР, передаються аналітикам НБФБ для опрацювання відповідно до алгоритму.

Ніяких маски-шоу!

Кримінальні провадження відносно бізнесу також не будуть відкриватись, якщо особа, яку «зловили» на зловживаннях/недоплатах/користуванні конвертами та інших махінаціях погоджується відшкодувати збитки завдані державі в повному обсязі.

Як обіцяють автори концепції НБФБ, зникнуть і маски-шоу, за допомогою яких зараз активно кошмарять приватний бізнес. Силовий блок НБФБ буде відокремленим підрозділом, що буде входити не до складу слідчо-оперативних підрозділів, а буде входити до підрозділів внутрішньої безпеки, і не буде мати жодних повноважень застосовувати фізичну силу до підприємців та не буде приймати безпосередню участь в обшуках чи вилученнях майна. Його функція — лише охорона слідчих НБФБ від можливої загрози зі сторони агресивного/недобросовісного підслідного. Більше того, кожен силовик у масці буде мати власний код на формі, за яким його можна буде легко ідентифікувати, у випадку перевищення ним своїх повноважень.

Ніякого Кабміну!

Дуже ретельний і кропіткий підбір кадрів, навчання слідчих на засадах новітніх методик з ЄС, застосування інноваційних програм, які можуть аналізувати та вираховувати різноманітні схеми та порушення, і ще багато всього, що покликане зробити із НБФБ взірець реформ і орієнтир для інших державних установ.

Відповідно до законопроекту цей орган не буде формуватись КМУ також не буде йому ані підзвітним, ані підконтрольним. Кабмін — це фактично колективний орган, набір міністерств. І саме у підконтрольних міністерствам Кабміну сферах і вчиняються економічні злочини.

Підзвітність НБФБ визначена Верховній Раді України та Президенту України, що на сьогодні є оптимальним варіантом з усіх можливих.

Корупціонерів не терпітимуть

Представників МСБ дуже хвилювали питання особистої зацікавленості тих чи інших співробітників/керівників НБФБ, що коли виникатимуть спірні, неоднозначні питання, чи не буде спокуси за гроші повернути справу у потрібний бік.

Колектив авторів визнав, що ймовірність корумпованості завжди залишатиметься в будь-яких вітчизняних структурах, особливо — в фінансових та силових органах, бо неможливо виключити людський фактор. Але в силах громадськості, суспільства, сумлінних громадян зробити цей процес відкритим, прозорим, зрозумілим, щоб у потенційних корупціонерів було небагато шансів себе проявити в майбутньому НБФБ.

Загалом зустріч пройшла конструктивно і показала, що запропонований авторами концепції НБФБ алгоритм взаємодії між бізнесом має всі шанси в подальшому змінити побоювання та недовіру, які сьогодні характеризують відносини бізнесу з контролюючими органами, на взаєморозуміння та повагу.

На останок, сторони домовились провести розширений круглий стіл із представниками бізнесу, де можна було б представити концепцію НБФБ на більш широку аудиторію, та розтлумачити всі нюанси для реального сектору економіки.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
ТЕГИ: Мельник
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.