Служба фінансової безпеки допоможе вивести з тіні більше трильйона гривень

30 листопада 2017, 13:21
Власник сторінки
0
Служба фінансової безпеки допоможе вивести з тіні більше трильйона гривень

В УНІАН Асоціація комбатантів провела прес-конференцію під час якої громадськості було презентовано концепцію нової Служби фінансової безпеки (СФБ),

яка за задумом авторів має бути тим містком, який виведе український бізнес з тіні, а економіку з фінансової кризи.

Правозахисник, генеральний директор ТОВ «Спадщина Капітал» Олег Володарський наголосив на тому, що зволікати із реформами, коли тіньова економіка і корупція тягнуть Україну в прірву – смерті подібно, разом з тим дуже важливо точно знати – як, що і хто буде реформувати, щоб не повторювати помилок і топтання на місці. Реформа силових відомств ще не відбувалась, і для виживання країни це потрібно буде зробити найближчим часом. А Служба фінансової безпеки, про необхідність запровадження якої зараз говорять усі, на думку О. Володарського, якраз і має бути тим прикладом справжнього європейського підходу до реформ. Зокрема, він зазначив, що в будь-якому разі неможливо і недоречно залишати силовикам повноваження розслідувати економічні злочини та втручатись у роботу бізнесу, бо це лише примножує корупцію.

Один з авторів концепції СФБ – експерт з податкових питань, екс-начальник Головного слідчого управління фінансових розслідувань Державної фіскальної служби України Вадим Мельник, говорячи про причини невтішної економічної ситуації в країні, зазначив що обсяги тіньової економіки дорівнюють 55-60%. За його словами, тіньовий бізнес не платить податків, що, попри втрати державного бюджету, спричиняє загальні нерівні умови для ведення бізнесу, за яких «білий», легальний бізнес, щоб виживати, також змушений шукати корупційні схеми, ухилятись від податків. Це утворює порочне коло, розірвати яке покликана нова система взаємостосунків між державою і приватним бізнесом, яку має уособлювати новітня Служба фінансової безпеки.

«Основа нашої концепції СФБ – розроблений, фаховий механізм вивчення існуючих схем, корупційних зв’язків у бізнесі з метою пошуку і запровадження ефективної протидії різним порушенням ще на рівні першопричин, що призводять до тінізації економіки. Ми хочемо працювати не як каральний орган, а як партнери, які допоможуть бізнесу працювати легально, і посприяють створенню рівних умов підприємництва для всіх, без корупційних преференцій. Головне завдання СФБ – не ловити, а попереджувати. Разом з тим, багато уваги ми приділятимемо саме збору якісної доказової бази виявлених порушень, щоб у тих же суддів було все, аби виносити справедливі вироки щодо економічних злочинів. Також даною концепцією планується запровадити європейську систему, за якої бізнесу, який спіймали на схемі, чи ухилянні від податків, будуть пропонувати відшкодування завданих збитків державі. Всі наші пропозиції будуть підкріплені законопроектами, що мають забезпечити механізми чіткого виконання і дотримання умов. Та ще раз підкреслюю: головне завдання – це зробити рівні, прозорі умови для ведення підприємницької діяльності, щоб бізнесу з усіх міркувань, було набагато вигідніше працювати чесно, ніж в тіні», – наголосив фахівець.

Інший співавтор концепції СФБ – кандидат юридичних наук, експерт з фінансових розслідувань В’ячеслав Некрасов оприлюднив вражаючі дані наслідків тінізації економіки України. За його цифрами, від того, що люди не довіряють банкам і державним фінансовим установам, взагалі не довіряють системі, на руках населення знаходиться 120 мільярдів у.о. готівкових коштів, які б за інших умов могли б дати колосальний поштовх, потужний імпульс для зростання вітчизняної економіки і виходу з фінансової кризи. Крім того, фахівець назвав приблизну цифру – 170 млрд. у.о., які знаходяться в офшорах, і також не працюють на економіку держави. Загальні обсяги тіньової економіки в Україні В. Некрасов оцінив у 1 трильйон 200 мільярдів гривень (!) – ці кошти також не працюють на інтереси держави. Маючи такі специфічні обставини, дуже важливо підходити до вирішення існуючих проблем системно і зважено.

За словами В. Некрасова, найважливіше правильно зрозуміти – що і як треба змінювати, в який спосіб. Щоб нова служба фінансової безпеки не стала черговим репресивним органом, а запрацювала ефективно, треба ретельно дослідити всі причини, які змушують бізнес працювати в тіні, заважають йому працювати чесно.

«Маючи на руках всі дані, знаючи всі фактори, ми зможемо побудувати з бізнесом рівні, партнерські стосунки, – говорить В. Некрасов. – На даний час законодавча і судова системи недосконалі. Крупні «схематозники» підлаштовують законодавство під себе, використовують корупційні важелі. Подивіться на існуючий стан речей – 70-80% справ щодо податкових злочинів не мають судових перспектив. З іншого боку, силовики продовжують втручатись у роботу бізнесу, підживлюють корупційні відносини. Тому СФБ перш за все має бути тим фільтром, який обирає ті справи, які дійсно варті розгляду і які можна буде довести до судового вироку. Але найголовніше, ми повинні працювати на відстані, не втручаючись у бізнес-процеси, щоб не заважати  працювати. Існує достатньо засобів, відкритих джерел та інших шляхів для збору необхідної інформації й аналізу, і це – європейська модель, яку ми плануємо впроваджувати в Україні. А щоб вона ефективно запрацювала в Україні, наша група підкріплює запропоновану концепцію новітньої СФБ законопроектами, які мають забезпечити правову основу для чіткої і системної роботи цього органу. Маємо ще дерегулювати дуже багато бюрократичних процедур, усунути перешкоди, які заважають бізнесу працювати чесно» – зауважив експерт.

Див. повне відео з прес-конференції:

https://www.unian.net/multimedia/video/press/139950-reforma-silovyih-vedomstv-pri-uslovii-prisutstviya-professionalov-razvitie-velikoy-ukrainyi.html
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
ТЕГИ: финансы,Мельник
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.