Вивести Донбас на «чисту воду»

17 ноября 2017, 20:00
Владелец страницы
экономист
0
435

Краматорськ через проблему з різницею тарифів має 20 млн грн заборгованості. Міський водоканал подає воду за графіком. Впевнений, після взаємних заліків ми забезпечимо Краматорськ водопостачанням.

Парламент зробив перший крок із системного вирішення проблеми водопостачання Донеччини. Проголосовані зміни до Держбюджету-2017 (закон №7258), підтримані головою Донецької військово-цивільної адміністрації Павлом Жебрівським, із великою імовірністю дозволять уникнути економічного колапсу та гуманітарної катастрофи на контрольованій Україною території.

Похожее изображение

Ми запровадили нову бюджетну субвенцію в 1,8 млрд гривень. За її рахунок водопостачальні підприємства Донецької області зможуть погасити борг за електроенергію. Наступні кроки – технологічне відновлення інфраструктури і забезпечення споживачам більш якісних послуг.

Наразі проблема водопостачання – найболючіша для відновлення нормального життя на Донеччині. Її вирішення вимагає організаційних, фінансових і технологічних зусиль.

КП «Компанія «Вода Донбасу», якій призначено субвенцію, експлуатує близько 10 тисяч кілометрів інженерних комунікацій для водопостачання 226 населених пунктів та водовідведення для 78 міст та селищ. Наразі вона у критичному фінансовому і технічному стані. За 2013-2016 роки там накопичили близько 4 млрд гривень боргів.

Причини – ушкодження комунікацій внаслідок обстрілів, неотримання з держбюджету компенсацій за тарифи, борги споживачів з обох боків лінії зіткнення, втрати до 40% води під час транспортування через катастрофічний стан водогонів.

Похожее изображение

Наразі компанія не має можливостей розрахуватись за спожиту електроенергію. Відтак це загрожує Донбасу припиненням водопостачання, а згодом – економічним і гуманітарним колапсом. Сотні тисяч людей ризикують лишиться без води. У зоні ризику – біля 20 великих підприємств. Серед них – «Авдіївський коксохім», «Добропіллявугілля», «Азовсталь», «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча» тощо. Можливі збитки компанії «Вода Донбасу» - до 150 млн гривень щомісяця, із подальшою втратою роботи для 11 тисяч її працівників.

Якщо через відключення електропостачання доведеться зупинити канал «Сіверський Донець-Донбас», то його відновлення вимагатиме 500-600 млн гривень і від 10 до 60 діб часу. А можлива зупинка очисних споруд призведе до екологічної катастрофи через масові викиди неочищених стоків.

Представники ОРДЛО, які винні «Воді Донбасу» 1,6 млрд, розуміють нашу вразливість. Тому принципово відмовляються платити навіть за мізерними «довоєнними» тарифами. Адже тарифи на українських територіях, на відміну від окупованої частини, із 2014-го підвищували тричі.

Справа у тім, що Донеччина не може технологічно зупинити водопостачання окупованих територій через борги. Як це зробили, приміром, на Луганщині. Адже тут водогін із української території транзитом заходить в ОРДЛО, звідки повертається назад, аби забезпечити водою Маріуполь та інші підконтрольні Україні населенні пункти. Тож ми не можемо пиляти ніжку стільця, на якому змушені сидіти. Але мусимо встановити його міцніше, аби він перестав хитатися.

Без технічного переобладнання системи (це тема окремого дослідження) ми не вирішимо ситуацію кардинально. Але у цих умовах мусимо уникнути найгіршого варіанту і максимально захистити національні інтереси. Надання субвенції розблокує діяльність КП «Вода Донбасу» і зміцнить інфраструктурний ланцюг Донеччини.

Важливо, що кошти, спрямовані на погашення заборгованості, у повному обсязі повернуться до держбюджету. Це відбудеться за рахунок погашення підприємствами боргу з ПДВ і податку на прибуток, з урахуванням штрафних санкцій, пені та відсотків. Таким чином перерахування субсидії сприятиме відновленню у регіоні технологічного ланцюга з водопостачання і водовідведення.

Запровадження субвенції відбулося без збільшення бюджету на поточний рік. Її надано за рахунок зменшення діючої субвенції на погашення різниці в тарифах з 5 млрд грн до 3,2 млрд. Таким чином держава розчищає фінансові завали, що накопичувалися роками. Ми сприяємо погашенню боргів за електроенергію і – податковим залікам, які тягнуться з 2013-го.

За моїми розрахунками, від фінансового оздоровлення компанії «Вода Донбасу» виграють усі населенні пункти, які знаходяться на українській стороні. Приміром, Краматорськ через проблему з різницею тарифів має 20 млн гривень заборгованості. Через це міський водоканал змушений заощаджувати, подаючи містянам воду за графіком. Впевнений, після взаємних заліків забезпечимо Краматорську безперервне водопостачання, а зимовий сезон у міст відбудеться без відключень.

Фінансове оздоровлення стратегічної для регіону компанії «Вода Донбасу» є тільки першим кроком. Мусимо забезпечити альтернативне водопостачання найбільш вразливих міст Донецької області – Маріуполя, Торецька, Авдіївки, Волновахи…

Рубрика "Блоги читателей" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.