Як Кабмін планомірно вбиває місцеву владу. Детально

10 ноября 2017, 14:56
Фінансист
0
155
Як Кабмін планомірно вбиває місцеву владу. Детально

Уряд України методично перетворює реформу місцевого самоврядування на фарс, перекладаючи все більше галузей на фінансування місцевими радами

Третій рік країною крокує реформа децентралізації. Прем’єр-міністр України мало не щодня доповідає про постійне зростання фінансових спроможностей влади міст, районів, областей та громад. Якщо послухати можновладців, влада в українських містах тільки те й робить, що вигадує, на що витратити купу грошей, які немов з неба, а точніше, завдяки щедрій центральній владі мішками заносять до місцевих бюджетів.

 Але реальний стан справ значно відрізняється від райдужних картинок від Кабміну. Уряд України планомірно та методично перетворює реформу місцевого самоврядування на фарс. Фактично в країні центральна влада перекладає на фінансування місцевими радами все більше галузей, які повинні забезпечувати коштами саме з державного бюджету. Принцип  «грошей немає ні на що» змушує уряд дистанціюватися від звинувачень в неефективності лише центральну владу, щедро розділивши відповідальність за нестачу коштів із обласними та міськими радами.

У  2016 році державним бюджетом на місцеве самоврядування передали видатки на утримання професійно-технічної освіти. Державний бюджет на 2017 рік додав місцевій владі ще й фінансування оплати праці непедагогічних працівників закладів освіти; оплату енергоносіїв та комунальних послуг закладів освіти та охорони здоров'я; перевезення пільгових категорій громадян, яким держава гарантувала право безкоштовного проїзду; фінансування пільг та/або виплат за професійною ознакою (міліціонери, шахтарі, чорнобильці тощо).

Тобто ті ж лікарні не можуть існувати без комунальних послуг, сплата яких відтепер – головний біль місцевої влади. Й якщо обласні та районні центри змушені були практично забути за благоустрій й кошти з «бюджетів розвитку» переводити на утримання вищезазначених секторів, то невеличким містам, яким не вистачало коштів навіть на найнеобхідніше, опинилися в катастрофічній ситуації нестачі коштів.

Тож рішення перекласти на міста фінансування  всеукраїнських галузей деінде призвело до колапсу, й ситуацію як могли рятували обласні бюджети, забираючи фінансування з програм розвитку регіонів задля забезпечення найнеобхідніших потреб.

Але Кабміну цього здалося замало й проект Держбюджету України на 2018р. покладає на «плечі» місцевих бюджетів додатково пільговиків, заборгованості населення за послуги ЖКГ та змушує витягнути с місцевих бюджетів ще більше коштів на утримання медицини та освіти. Зокрема:

  • оплату пільг за житлово-комунальні послуги (електроенергії, газу, послуг теплопостачання, водопостачання, водовідведення) для відповідних категорій населення. В масштабах всієї країни це близько 7 млрд. грн;
  • оплату заборгованості населення за житлово-комунальні послуги - понад  8 млрд. грн.;
  • оплату перевезення пільгових категорій громадян – майже 2,5 млрд. грн.;
  • фінансування медичної і освітньої сфери, у зв’язку з прогнозованою недостатністю коштів згідно проекту державного бюджету України на 2018 рік у розмірі понад 10 млрд. грн.

Ще одним кричущим кроком в напрямку згортання розвитку місцевих громад та регіонів України є пропонована урядом зміна умов реверсної дотації (вилучення до державного бюджету коштів місцевих громад), а саме збільшення розміру реверсної дотації з 50 до 80%.

У 2018 році реверсну дотацію до державного бюджету змушені будуть перераховувати 169 місцевих бюджетів, в тому числі 6 обласних бюджетів, 66 бюджетів міст обласного значення, 47 районних бюджетів та 50 бюджетів об’єднаних територіальних громад. Наприклад, для деяких обласних центрів втрати складуть: Дніпро: 846 млн.грн.; Запоріжжя: – 555 млн.грн.; Львів – 518 млн.грн.; Харків: – 407 млн.грн.; Одеса - 350 млн.грн.)

Як голова Постійної комісії з питань бюджету та фінансів Київської області можу чітко зазначити - прийняття проекту державного бюджету України на 2018 рік у пропонованій урядом редакції спричинить для місцевих бюджетів Київщини значні фінансові втрати.

Так, зокрема, в частині міжбюджетних відносин зі складу субвенції на оплату житлово-комунальних послуг виключено видатки на оплату пільг. За попередніми прогнозними розрахунками, розмір видатків місцевих бюджетів Київської області, а саме районних бюджетів, бюджетів міст обласного значення та об’єднаних територіальних громад Київської області, на покриття зазначених видатків складе більше ніж 832 млн. грн. Лише на останній квартал поточного року, жовтень – грудень 2017р., додаткова потреба місцевих бюджетів Київської області в медичній субвенції на забезпечення належних витрат в галузі охорони здоров’я складає близько 93 млн. грн.

Депутати Київської області вважають, що такий відвертий грабунок зароблених громадами коштів свідчить про проведення владою політики «упокорення» ефективних, ініціативних місцевих громад, які самостійно спроможні вирішити місцеві питання без втручання «центру». Адже лише дотаційні місцеві громади змушені виявляти більшу лояльність до влади під загрозою недоотримання фінансових ресурсів, що дозволяє централізувати управління.

Київська обласна рада підготувала проект рішення про звернення до прем’єр-міністра України В. Гройсмана та голови Верховної Ради А. Парубія щодо недопущення скорочення фінансової спроможності місцевого самоврядування у 2018 році.

Просимо підтримати колег - народних обранців в усіх областях України аби врятувати місцеву владу від краху та ліквідації будь-якого розвитку. Адже кошти на потреби, як то сплата за комунальні послуги лікарень та шкіл а в разі прийняття проекту держбюджету-2018 – ще й за населення-пільговиків, повинні фінансово забезпечуватися с державного бюджету а не витягуватися із місцевих кошторисів. Владі на місцях доведеться не тільки «порізати» бюджети розвитку, але й скоротити видатки на найнеобхідніші галузі аби перекрити ті сектори, за які відповідає центральна гілка влади.

Київоблрада закликає не допустити прийняття проекту Державного бюджету України на 2018 рік у пропонованій урядом редакції та супровідного до нього проекту змін до Бюджетного кодексу України.

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: События в Украине
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.