Як Порошенко та олігархи допомогли Яценюку лишитися на посаді

17 лютого 2016, 20:23
Власник сторінки
0
87
Як Порошенко та олігархи допомогли Яценюку лишитися на посаді

Як Порошенко та олігархи допомогли Яценюку лишитися на посаді– Я ще п'ять хвилин, може це останній виступ, послухайте, – каже наприкінці звіту уряду з трибуни прем’єр Арсеній Яценюк.
– Навіщо так песимістично, Арсеній Петрович, – парирує спікер парламенту Володимир Гройсман.
За кілька годин у Яценюка не залишиться приводів для песимізму.
Депутати з трибуни парламенту критикуватимуть уряд і 247 голосами "за" визнають його роботу незадовільною.
Проте провалять ключову постанову – за висловлення недовіри Кабміну.
Проголосують лише 194 нардепи при 226 необхідних.
У останній момент перед голосуванням зникнуть 23 голоси фракції "Блоку Петра Порошенка". Не голосуватимуть депутати президентської фракції, що входять до груп впливу Ігоря Кононенка та голови АП Бориса Ложкіна.
Так само не дадуть свої голоси депутати "Опозиційного блоку" і "Відродження", які щосили критикують діючу владу і орієнтуються на олігархів Ріната Ахметова, Сергія Льовочкіна і Ігоря Коломойського.
Люди із оточення президента, який того ж дня закликав Яценюка піти у відставку та депутати Ахметова і Коломойського, залишили уряд у спокої як мінімум до вересня цього року.
Очікуване перезавантаження влади, про яке останні декілька тижнів говорив Порошенко,  не відбулося.
Одразу після голосування частина депутатів президентської фракції,  а також "Самопомочі" та "Батьківщини" звинуватили президента та прем'єра у змові з олігархами.
Події в парламенті 16 лютого лише поглибили політичну кризу – вранці 17 лютого фракція "Батьківщини" залишила коаліцію. В одному кроці від цього рішення депутати "Самопомочі".
Що відбувалося за лаштунками "великої вистави під назвою "Уряд Яценюка. Залишити не можна звільнити", розбиралася "Українська правда".


Відверті розмови
–  Я не буду на вас тиснути, прийшов послухати, – з порогу заявив Порошенко депутатам однойменної фракції на засіданні ввечері понеділка 15 лютого.
Президент був дуже стриманим і не давав оцінок ситуації з урядом. Він просив лише проголосувати за пакет з восьми законопроектів, необхідних для безвізового режиму і співпраці з МВФ.
Єдине, що вивело Порошенка з рівноваги того вечора – питання про Ігоря Кононенка. Нардеп Мустафа Найєм на початку засідання фракції окреслив план Єврооптимістів, куди серед іншого входили відставка Віктора Шокіна і складання мандату Ігорем Кононенком.
Поки мова йшла про Шокіна, президент мовчав, але коли заговорили про Кононенка вибухнув – доказів немає, депутати топлять колегу і так можна звинуватити будь-кого.
Проте питання Кононенка звісно було не ключовим того вечора.

Депутати очікували, що Порошенко дасть оцінку уряду та Арсенію Яценюку особисто. Але президент лише говорив про можливі ризики у випадку відставки Кабміну, серед яких відсутність траншу МВФ і можливість дострокових парламентських виборів, яких він не допустить.
Того ж вечора депутати  БПП мали зустріч із Яценюком, який раніше хотів провести спільну розмову з Порошенком, але той сказав "спробуй переконати фракцію сам".
Переконувати фракцію Яценюк взявся впевнено. Але коли депутати почали ставити питання – почав нервувати.
– Ляшко в день голосування за бюджет змінив свою думку, отримавши політичного хабаря в 265 млн грн на чернігівське підприємство пожежних машин, яке належить члену Радикальної партії. Якого політичного хабаря дати вам, щоб ви не шантажували країну і пішли у відставку за власним бажанням, – поставив своє питання нардеп Сергій Лещенко, але так і не отримав відповіді.
Вже без прем’єра і президента фракція БПП вирішила визнати роботу уряду незадовільною, а уповноваженим депутатам доручила отримати підписні листи і збирати 150 підписів під постановою про відставку.
Виступав Яценюк і на фракції "Народного фронту", де заявив, що станом на вечір понеділка 15 лютого голосів за його відставку немає, але чим закінчиться день вівторка – прогнозувати важко.
НФ вирішила підтримати Яценюка і визнала роботу уряду задовільно.
Одразу після засідання фракції голова уряду знову поїхав в Адміністрацію президента, де відбувалася зустріч в форматі "стратегічної сімки", до якої входить найближче оточення Яценюка та Порошенка. Саме в АП відбулися ключові домовленості щодо відставки і підрахунок голосів.
– Яценюк сидів до третьої ночі, перераховуючи кожен голос за відставку, – говорить співрозмовник в АП.
Відповідальними за голосування з боку БПП за словами джерел "Української правди" були Ігор Кононенко і Борис Ложкін, хоча в оточенні останнього це спростовують. З боку НФ – міністр МВС Арсен Аваков і Андрій Іванчук.
– Президент і прем’єр зрозуміли, що не варто спалювати мости. Історія знає багато прикладів, коли забували про все навколо і потім цим користувався ворог, – натякаючи на нічні домовленості на Банковій говорить один із депутатів від НФ, близький до Яценюка.
Неочікувана заява
Зранку вівторка 16 лютого вся увага депутатів була прикута не до майбутнього звіту уряду, який перенесли на 16 годину, а до нової зачіски лідера фракції "Батьківщина" Юлії Тимошенко, яка вперше за довгий час розпустила свою косу і прийшла до парламенту в окулярах з масивною чорною оправою.

Час від часу депутати перепитували один одного, скільки вже підписів стоїть під постановою про недовіру і намагалися робити прогнози щодо голосування. Хтось називав цифру в 190 голосів, хтось – 195, хтось – максимум 215.
Тим часом група "Відродження", яка орієнтується на Ігоря Коломойського вирішила не голосувати за відставку.
– А навіщо ми будемо брати участь в якихось їхніх іграх, нам це не потрібно, – лише розводив в кулуарах руками співголова групи Віктор Бондар.
Зате Олег Ляшко, фракція якого о 9 ранку вирішила голосувати за недовіру до уряду, не скупився на коментарі в кулуарах. Минулого понеділка у Ляшка відбулася зустріч з Яценюком, а зранку він з кимось говорив по телефону спецзв’язку.
– Я повинен звітувати вам про кожен свій дзвінок? – незадоволено відповів Ляшко на запитання кореспондента УП про те, з ким він говорив по урядовій лінії.
Поки депутати роздавали коментарі і робили прогнози, з’явилася новина про те, що Порошенко попросив піти Шокіна і Яценюка у відставку, а згодом його уточнена заява, де йшла мова про те, що він закликав Яценюка до тотального оновлення уряду на основі чинної коаліції.
"Хіба не ясно, що проводити успішні реформи може лише уряд, який користується достатньо високою підтримкою співгромадян? Щоб відновити довіру, терапії вже замало, потрібна хірургія", – йшлося в заяві президента.
За інформацією УП можливість такої заяви обговорювалася найближчим оточенням Порошенка протягом двох тижнів, а її текст написали в понеділок.
– Президент повинен бути над "схваткою", – пояснив необхідність цієї заяви співрозмовник, близький до Порошенка.
Заява не на жарт розбурхала депутатів.
Зниклі
–Все зараз залежить від президента, тобто він може дати своїм ручним депутатам не голосувати. У разі чого вся відповідальність буде на президенті і його рейтинг як явище просто знищиться дуже швидко, – говорив напередодні голосування один із нардепів від НФ, близький до Яценюка.
За кілька хвилин звіту уряду депутати встигли протягти законопроект 3700, який охрестили документом "про партійну диктатуру" тому що він дозволяє виключати людей з партійного списку.
Цей документ вигідний насамперед фракції БПП, у якої наступним за списком на входження до парламенту йде адвокат Геннадія Корбана Андрій Богдан, чого намагалося не допустити керівництво БПП.


Одразу після цього голосування Яценюк довго і ґрунтовно розповідав про успіхи уряду, але депутати його виступ не особливо слухали.
Наприклад, Ігор Кононенко, щодо якого ще вдень ходили чутки про те, що він може зробити заяву про складання мандату, сховавшись за колоною про щось говорив з Віталієм Хомутинником.
– Кононенко в поганому психологічному стані, я буду робити усе, щоб він не заявляв про складання мандату, – сказав один із депутатів від БПП.
Однак заява так і не прозвучала.
Напередодні голосування за визнання роботи уряду незадовільною і недовіру з трибуни депутати щосили критикували Кабмін Яценюка.
– Десь минулого вересня, жовтня уряд зупинився і просто захищає свої посади, в країні нічого не міняється. Люди бачать, що ви не зашили кишені і нічого не рухаєте в реформах в цій країні, – обурювався Юрій Луценко.
Олег Ляшко зачитував деякі питання, котрі йому надішли від українців. За словами Ляшка їх було понад 2 тисячі.
– Найм'якіше із цих побажань, я процитую лише одне. Тетяна Рудик: "Передайте йому, щоб він жив все життя на тисячу гривень", – цитував з трибуни басом Ляшко.
В якийсь момент с зали почали виходити депутати від "Відродження" і "Опозиційного блоку", який напередодні обіцяв дати голоси за відставку уряду.
Більш того, за добу до голосування співрозмовник УП в "Опоблоці" на пряме запитання, чи голосуватимуть вони за недовіру відповів: звичайно!
Фракція Опоблоку фактично поділена на дві групи – Сергія Льовочкіна і Дмитра Фірташа та Ріната Ахметова.
 Частина групи Фірташа-Льовочкіна голосувала за недовіру уряду із зрозумілих причин – Аваков розслідує декілька кримінальних справ проти Фірташа. А ось із Ахметовим у Яценюка – хороші відносини. За словами співрозмовників в оточенні прем'єра, вони постійно зустрічаються. До того ж ні для кого не секрет, що Яценюк лобіював інтереси Ахметова у питанні  його компанії ДТЕК, що є монополістом на ринку електроенергії.
Проте найцікавіше відбулося з фракцією БПП і спікером Володимиром Гройсманом.
Голова Верховної Ралди проігнорував пропозицію Володимира Литвина зробити сигнальне голосування за постанову про недовіру уряду, під якою підписалося 159 нардепів та запропонував голосувати за постанову за скороченою процедурою.
Того ж дня, Гройсман показав, що "за" потрібне рішення парламент може голосувати безкінечно – на прикладі закону про партійну диктатуру, який він ставив на голосування понад 20 разів.

У підсумку за визнання роботи уряду незадовільною проголосували 247 депутатів, серед яких 120 парламентарів від БПП. А от за постанову про недовіру уряду раптом проголосували лише 97 депутатів. Тобто на 23 менше.
Нардеп від БПП Павло Різаненко зробив порівняльну таблицю голосувань, з якої видно, хто не голосував у першому випадку, але не голосував у другому.
Це – Дмитро Андрієвський, Артур Герасімов, Анатолій Євлахов, Леонід Козаченко, Віктор Король, Олександр Лівік, Давід Макар’ян, Дмитро Лубінець, Олексій Мушак, Микола Паламарчук, Роман Романюк, Олексій Савченко, Геннадій Ткачук, Костянтин Усов, Ольга Белькова, Роберт Горват, Максим Єфімов, Борис Козир, Іван Куличенко, Олег Недава, Андрій Павелко, Олександр Третьяков, Костянтин Яринич, Олександр Урбанський.
В обох випадках утрималися Гліб Загорій, Юрій Соловей. Не голосували також Олександр Третьяков і Анатолій Матвієнко.
Усі вони – входять до  груп впливу найближчого оточення президента. Мова йде про Сергія Березенка, Бориса Ложкіна та Ігоря Кононенка.
Також цікаво, що не голосував, наприклад, Олесь Довгий, якого нардеп від БПП Сергій Лещенко називає "смотрящим" у фракції "Воля народу" від президента і людиною, що збирає голоси в критичних ситуаціях.
Але під час цього голосування "Воля народу" дала 15 голосів із 20, не мобілізувавшись повністю.
Звичайно, за бажання на Банковій могли б домовитися із Віталієм Хомутинником з "Відродження" і з Рінатом Ахметовим, з яким голова АП Борис Ложкін час від часу п’є чай, як говорив він в одному із своїх інтерв’ю. Також дуже показовим є те, що не голосував і колишній менеджер Ложкіна, віце-президент UMH Григорій Шверк.
–Тиждень тому Ложкін у розмовах обіцяв, що забезпечить, наприклад, голоси від Кернеса у Відрожденні. Ну і де голоси Кернеса, скажіть, – обурюється один із депутатів. –Це 100% договорняк чи найближче оточення просто прокинуло президента, помножило його на нуль, але в це я особисто не вірю.
До того ж, за словами співрозмовників в АП, Ложкін виступав проти відставки діючого уряду і за збереження балансу.
Отже, питання відставки уряду відклали на кілька місяців. Мінімум до вересня Яценюк може не турбуватися – протягом сесії Рада має право лише раз проголосувати за відставку уряду. Саме тому фракція НФ так наполягала на голосуванні саме у вівторок, невідкладно. Розуміючи, що голосів за відставку не буде.
– Потрібно було домовитися з окремими групами, щоб вони не голосували і ще так зробити, щоб за руку не зловили. "Опоблок" поділився на частини, БПП теж поділився на частини – зверніть увагу на те, хто не голосував і зрозумієте, які частини. Була виділена квота, яка не має голосувати, – каже нардеп від НФ, ознайомлений з переговорним процесом.

Тож у підсумку не дивлячись на яскраву і гучну заяву і навіть сакральну жертву, якою став генпрокурор Віктор Шокін, президент несе відповідальність за провал по голосуванню щодо відставки уряду. Президент, чия фракція починаючи з весни минулого року говорила про необхідність переформатування, а з осені – критикувала склад Кабміну Яценюка.
А ще нікому іншому, як президенту доведеться вирішувати питання з коаліцією, яку так само, як і українське суспільство пошили у дурні завдяки політичним домовленостям вночі на Банковій.
Також президент своїми діями втратив довіру частини своєї фракції, яка не знала про домовленості та мала впевненість, що відставка уряду можлива.
У найближчих планах – переформатування уряду, в якому зміниться лише декілька прізвищ. Так, за словами співзрозмовників, першим віце-прем'єром буде призначено Віталія Ковальчука, заступника голови АП.
Чи довго протримається ця конструкція влади, побудована на домовленостях та змовах? Відповідь вже найближчим часом можуть дати політичні партнери. Так, вранці 17 лютого про вихід з коаліції вже заявила "Батьківщина" Юлії Тимошенко. У "Самопомочі" це питання  також на часі.
Марія Жартовська, Роман Кравець, Дмитро Ларін (фото), УП
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.