Зимовий похід 1921 року

15 грудня 2014, 12:07
Власник сторінки
Студент КНУ Институт Журналистики
0
31

Листопадовий рейд Армії Української Народної Республіки — жовтень-листопад 1921 року.

 Загальне командування Повстанською Армією здійснював Юрій Тютюнник, начальником штабу був полковник Юрій Отмарштейн.

В жовтні 1921 командуванням Армії УНР та Повстанчою Командою було розроблено план, який передбачав надання воєнної допомоги партизанському рухові в Україні. Активні дії повстанських загонів повинні були перешкодити вивезенню продовольства з України в Росію і тим самим врятувати населення від голоду (якраз на зиму 1921–1922 рр. прийшовся перший голодомор, спровокований більшовицькою політикою «воєнного комунізму»: фактичного пограбування села так званою «продрозкладкою»). Стратегічним завданням операції було підняття всенародного повстання і повалення більшовицького режиму в Україні. Ця акція ввійшла в історію під назвою Другий зимовий похід Армії УНР або Листопадовий рейд.

Організація Повстанчого Штабу:

1.Начальник Штабу — полковник Юрій Отмарштейн.  

2.Командувач Повстанчею Армією — Юрко Тютюнник.

3. Адьютант Начальника Штабу — Дмитро Герчанівський (псевдо — Дмитро Стрілець).

4.Начальник розвідчого відділу — полковник Митрофан Очеретько 

5.Помічник Начальника розвідчого відділу — сотник Петро Ващенко. 

6.Начальник Військового управління — полковник Осип Добротворський.


Нажаль, похідники не знали, що 1-2 листопада була проведена нарада комдивів УНР в Тернополі, де було прийнято рішення — на даний час радянську владу в Україні перемогти неможливо, тому наступи й повстання з цією метою не проводити, обійтися лише маленькими виступами, щоб таким чином викликати повстання. Тоді до весни анархія в Україні посилиться, Росія буде заклопотана Поволжям, і тільки тоді піднімати повстання.

Усі три групи( Бесарабська, Подільська і Волинська)  перейшли радянський кордон у різних місцях. Перші відомості про перехід кордону українськими військами командування правобережного угруповання Червоної армії отримало з Києва опівдні 28 жовтня. Водночас з-поміж населення розійшлися чутки про багаточисельність українських сил і про початок масового антибільшовицького повстання.

Другий Зимовий похід частин Армії УНР став останньою спробою українських національно-державних сил відкритим військовим шляхом здобути незалежність України в ході національно-визвольних змагань 1917-21.Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: События в Украине
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.