Як зробити енергетику більш прозорою

2 марта 2011, 09:11
Посол Великої Британії в Україні (2008-2012)
0
1415

Термін «прозорість» завжди викликає жваві обговорення, коли йдеться про покращення умов для ведення бізнесу в Україні.

 Всі згодні з тим, що якщо вдасться підвищити рівень прозорості в управлінні економікою, забезпечити рівні умови ведення бізнесу для всіх та досягти прозорих умов, наприклад, у сфері сплати податків, бізнесовий клімат покращиться. Це у свою чергу сприятиме збільшенню обсягів прямих закордонних інвестицій та економічному зростанню. Збільшення інвестицій у сфері енергетики у свою чергу зменшить залежність України від коштовних імпортованих видів палива.

Завдяки всім цим факторам круглий стіл, присвячений Ініціативі з забезпечення прозорості видобувної галузі (ЕІТІ), нещодавно організований Посольством та партнерами, є особливо своєчасним. В усьому світі енергетичний сектор має історію проблем у сфері прозорості - настільки, що деякі люди говорять про «прокляття природних ресурсів»: коли країни, які володіють масивними природними ресурсами, схильні потерпати від їхнього неправильного розподілу та навіть від бідності. Ось чому Велика Британія була ініціатором створення Ініціативи із забезпечення прозорості видобувної галузі (ЕІТІ), взявши за основу принцип «оприлюднюйте свої виплати».  

Основною ідеєю ЕІТІ є те, щоб компанії, які працюють в енергетичному секторі, оприлюднювали виплати, які вони здійснюють урядам у формі роялті та податків; а уряди, у свою чергу, також оприлюднювали, що вони отримують від компаній, які працюють в енергетичному секторі. Таким чином стає простіше визначити, якщо грошей десь не вистачає. Під час круглого столу експерти відзначили, що цей принцип міг би бути цінним для України та міг би бути додатково розповсюджений на транзит газу. Теоретично, вся ця інформація вже є доступною: однак ЕІТІ чітко робить її доступною загалу, запевняючи потенційних інвесторів – та громадськість – у тому, що не відбувається нічого таємного.

Нещодавно громадська організація “DiXi Group” відкрила веб-сайт, присвячений моніторингу поступу України у справі впровадження стандартів ЕІТІ. Уряд України визнав важливість того, щоб Україна стала кандидатом на вступ у ЕІТІ, що є першим серйозним кроком у напрямку до повного членства в Ініціативі, а Світовий Банк і МВФ підтримують членство України в ЕІТІ. У листопаді минулого року бажаним кроком стала обіцянка Прем’єр-міністра Азарова у його листі до МВФ щодо того, що Україна робитиме «подальші кроки з приєднання до ЕІТІ у наступні кілька місяців». У грудні  2010 року, на зустрічі між Комісаром ЄС з енергетики Гюнтером Еттінгером та міністром енергетики та вугільної промисловості Юрієм Бойком обидві сторони визнали важливість отримання Україною статусу кандидата в рамках EITI. Однак поки що, здається, існує недостатньо свідчень існування робочого плану уряду щодо впровадження ЕІТІ. Без нього Україна може не отримати статус кандидата, а привабливість України для прямих закордонних інвестицій зменшиться.

Завдяки всьому цьому «легкою перемогою» для Уряду України може стати підтвердження своєї відданості принципам ЕІТІ, оголошення свого статусу кандидата та започаткування процесу відповідності принципам та вимогам ЕІТІ. Гарною нагодою зробити це буде Глобальна конференція ЕІТІ, яка проходитиме в Парижі 1-3 березня; або у будь-який найближчий час після її завершення.

Більш детальну інформацію про круглий стіл Ви можете знайти у статті, опублікованій в газеті "Дзеркало тижня".

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Гости Корреспондента
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.