Чому Україна має інтегруватись із ЄС?

30 марта 2011, 12:04
Посол Великої Британії в Україні (2008-2012)
0
2781

Завжди цікаво порівнювати сусідів, а порівняння між Польщею та Україною може розповісти нам багато про обидві країни.

Цього тижня я був у Варшаві, проводячи зустрічі з польськими та британськими колегами, та вперше з моменту мого першого візиту до Польщі в 1987 році мав гарну можливість оглянути місто.  Завжди цікаво порівнювати сусідів, а порівняння між Польщею та Україною може розповісти нам багато про обидві країни.  Це особливо важливо, беручи до уваги, що переговори щодо укладання угоди про глибоку і всеосяжну зону вільної торгівлі (УГВЗВТ) між Україною та ЄС підійшли до того, що обидві сторони вважають фінішною прямою.

Коли СРСР розпався, Польща не була помітно багатше України.  Цей чудовий порівняльний веб-сайт, що ґрунтується на даних Світового банку, показує, як ВВП на душу населення зростав відтоді (ви можете порівняти Польщу та Україну, або будь-які інші країни, вибравши їх назви із списку ліворуч).  У 1991 році обидві країни переживали тяжкі випробування.  Але Польща спромоглась швидко провести глибинні економічні реформи та ввійти до ЄС у 2004 році (до речі, коли люди твердять, що Україна ніколи не приєднається до ЄС, я згадую, як те ж саме казали про Польщу на початку 90-х).  В Україні економічні реформи проводяться повільнішими темпами, а серйозні кроки щодо інтеграції є ЄС розпочалися пізніше.  На це є багато причин і, зокрема, той факт, що у 1991 році Україна мала побудувати інституції, необхідні для функціонування держави, включаючи національну валюту, міністерство закордонних справ та багато іншого, практично з нуля.

Щоправда, тепер Україна надолужує втрачений час, проводячи активні переговори щодо УГВЗВТ.   УГВЗВТ пропонує Україні (населення якої складає 45 млн., ВВП на душу населення – $3002, за інформацією МВФ станом на 2010 рік; дізнатись більше про дані на душу населення можна тут та про валові показники – тут) шанс приєднатись до ринку ЄС з 500 млн. споживачів з ВВП на душу населення у $32283.

Аби побачити, наскільки значні економічні переваги європейська інтеграція може принести конкретній країні, варто зазначити, що, за даними МВФ, розмір економіки України з населенням у 45 млн. складає $137 млрд., 52-ге місце у світі.  Водночас, для порівняння розмір польської економіки з населенням у 38 млн. – $439 млрд., 22-ге місце у світі.  Це і є та ліга, в якій має грати Україна, якщо її економіка інтегрується з Європою, зокрема, гармонізувавши та удосконаливши своє законодавство у відповідності з єдиними стандартами ЄС, як це передбачено заходами УГВЗВТ.  Звичайно, ці зміни не відбудуться за один день.  Потрібно ще чимало зробити, аби переконати країни-члени ЄС надати Україні перспективу членства, яка б придала економічним реформам та зростанню додатковий поштовх.  Це є прекрасною нагодою для України.

NB! Оскар Уайльд сказав «порівняння ненависні».  Тому я не стану порівнювати розмір населення ЄС та дохід на душу населення з іншими країнами-сусідами України, навіть з тими, які є фантастично багатими на природні ресурси.  Ви можете самі все перевірити – та розважитись, граючись із порівняннями ВВП на душу населення на вказаному веб-сайті.

 

Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Гости Корреспондента
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.