Приватизація-2013: держпідприємства перетворяться на "вимираючий вид"?

26 января 2013, 18:11
політик, юрист
0
1425

Ще наприкінці минулого року Фонд державного майна України затвердив перелік об'єктів, які будуть запропоновані до продажу в 2013 році.

З дня на день процедура їхньої приватизаціє має стартувати.

Загалом у цьому списку понад 200 об'єктів. І серед них значаться такі крупні компанії, як Одеський припортовий завод, підприємство "Турбоатом" та вугледобувні підприємства, зокрема шахта імені О.Ф.Засядько. Тобто фактично на приватизацію чиновники виставили виключно прибуткові держпідприємства – для того, щоб мати змогу самим же їх купити. Наведу докази.

Так, ще в 2011 році голова Фонду держмайна України публічно заявляв, що приватизація харківського "Турбоатому" не актуальна і не буде такою протягом найближчих років, оскільки підприємство є стабільно прибутковим. Відтоді на підприємстві нічого не змінилося, але попри це його все ж таки виставили на продаж.

Окрім того, давайте пригадаємо минулорічний урядовий закон "Про особливості приватизації вугледобувних підприємств", який передбачає спеціальну процедуру приватизації державних шахт. Зокрема, приватизація державних вугледобувних підприємств може здійснюватися двома шляхами: продаж на аукціоні або продаж на інвестиційному конкурсі. Але, якщо аукціон не відбудеться через відсутність покупців, державний орган приватизації має право оголосити конкурс повторно та... знизити початкову ціну на 30 відсотків. Якщо ж аукціон повторно не відбудеться, – його оголосять утретє та знизять початкову ціну вже на 50 відсотків. Зрозуміло, що забезпечити "відсутність" покупців для чинної влади – справа не важка. Але найцікавішим є те, що в тому разі, якщо аукціон все ж таки не відбудеться, шахта може бути передана для продажу на інвестиційному конкурсі. А це означає, що переможцем такого конкурсу буде визнано підприємство, яке запропонує найбільший обсяг інвестицій. Тобто фактично державну шахту такий інвестор отримає безкоштовно. Тож вже зараз цілком зрозуміла майбутня доля шахти імені О.Ф. Засядько – інвестконкурс та відповідно 0 гривень до держбюджету.

І це при тому, що загалом в Держбюджеті на 2013 провладні депутати встановили – надходження від приватизації мають скласти 10,9 мільярдів гривень. Але насправді навіть за тих умов, що шахти "віддадуть" інвесторам безкоштовно, ця цифра суттєво занижена – реальна ринкова вартість виставлених цьогоріч на продаж об'єктів суттєво її перевищує. І навіть попри такі "знижки" вже зараз можна легко спрогнозувати, що в 2013 році ФДМУ не зможе виконати фінансовий план. Для того, щоб пояснити, чому так станеться, варто пригадати минулорічну ситуацію із приватизацією держпідприємств.

Так, за інформацією Фонду державного майна України, протягом 2012 року від приватизації всього до держбюджету надійшло 6,7 мільярдів гривень. При цьому всі без винятку пакети акцій були продані з перевищенням ціни продажу над початковою. Загальна сума перевищення склала майже 200 мільйонів гривень. Але за таких "радісних" показників ФДМУ з невідомих причин виконав минулорічний план лише на 67%. Дивина та й годі!

Насправді ж пояснити все це досить просто. Головна причина того, що фінансовий план з приватизації не був виконаний в 2012 році – це штучно занижена вартість підприємств. А найцікавішим є те, що більшість проданих минулоріч держпідприємств вже у перші півроку показали свою надприбутковість

Висновок в цій ситуації напрошується сам – в сфері приватизації державних підприємств "з легкої руки" чинної влади й надалі панує принцип "розкуркулення", тільки от цього разу все найкраще та найприбутковіше забирається з державної власності до кишень владної верхівки.

Для того, щоб припинити ганебну практику "розпродажу" національних інтересів, яку започаткувала чинна влада, я направляю депутатське звернення до голови Фонду держмайна України та прем'єр-міністра з вимогою надати інформацію щодо дохідності цих підприємств за останні 3 роки, доцільності їх продажу та техніко-економічне обґрунтування цін, за якими вони плануватимуться до продажу. Окрім того, депутатське звернення буде направлено Генеральному прокурору України, щоби ГПУ з'ясувала, з яких причин держбюджет недоотримав заплановані в 2012 році надходження від приватизації та вжила всі необхідні заходи реагування у разі виявлення порушень.
Рубрика "Я - Корреспондент" является площадкой свободной журналистики и не модерируется редакцией. Пользователи самостоятельно загружают свои материалы на сайт. Редакция не разделяет позицию блогеров и не отвечает за достоверность изложенных ими фактов.
РАЗДЕЛ: Бизнес-блоги
Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.