Рімейк економічної кризи 2008-го стукає у двері

29 вересня 2021, 15:08
Власник сторінки
эксперт, политолог
0
88
Рімейк економічної кризи 2008-го стукає у двері

Все більш голосний стук чутно вже від Китаю до Англії...

Населення багатих країн за півтора року коронавірусних негараздів надзвичайно скучило за звичним життям на широку ногу і без обмежень. І як тільки з’явилася можливість трохи видохнути з полегшенням, зі всіх сил кинулося наздоганяти – виробляти все, що недовиробили, споживати все, що недоспожили.

І тут на самому початку цього бігу…стоп. Прибігли. Як виявилося, швидко надолужити втрачене неможливо в принципі. Більш того, дуже великий знак питання – чи можливо взагалі.  Оскільки для цього не вистачає практично всього – енергії, робочих рук, потужностей….

Розрізнені фрагменти кризової осені-2021 днями почали складатися в один пазл.

… Зупинка заводів у Китаї, відключення опалення та ліфтів в домах, непрацюючі світлофори на китайських вулицях.

…Німецька компанія Deutsche Energiepool припиняє поставки газу клієнтам через високі ціни на газовому ринку.

… В Англії запаси палива на більшості АЗС (по різних оцінках від 50 до 90%) вичерпані, великі черги і неможливість заправити транспорт.

Особливо вражають новини з Китаю. Таке враження, що це будні не величного азіатського економічного тигру, а початок 90-х в рідній Україні: зупинки підприємств внаслідок дефіциту електроенергії, віялові відключення світла, намагання отоплювати жилі кімнати газовими плитами, неповний робочий день у торгових закладах, машини без фар їдуть по вулицям без світла світлофорів. (Хоча так само сильно вражає перспектива того, що британці ризикують залишитися без
Guinness`a (!) та іншого пива – бо дороговизна палива заважає виробляти необхідний для пивоварів вуглекислий газ… ).

Перебої з електрикою в Китаї почалися ще влітку. Брак електрики торкнувся 100 мільйонів жителів трьох провінцій. У деяких містах жителів просять не користуватися в годинник пікового попиту на електрику бойлерами і микроволновками. Торгові центри закриваються раніше, ніж передбачалося. При цьому ще в десяти провінціях Китаю, в тому числі в промислових центрах, вже введені обмеження на споживання електрики. За оцінкою інвестиційного банку Goldman Sachs, перебої з електрикою торкнулися 44% промислової діяльності Китаю.

З липня нинішнього року кілька секторів китайської промисловості змушені працювати з жорсткими обмеженнями по споживанню електрики. Навіть найбільший порт на півночі Китаю у Тяньцзіні постраждав від браку електроенергії. Очікується, що нормування потужності кранів, які підіймають вантажі між кораблями і берегом, триватиме до кінця цього тижня.

При цьому одна з енергетичних компаній написала в соцмережах, що перебої триватимуть всю зиму, а раптове відключення електрики стане новою нормою. Пізніше пост видалили, але незабаром схожа заява пролунала на офіційному телеканалі.

І це все відбувається до (!) приходу зимових холодів та зимового стрибка споживання.

Це все веде до уповільнення економічного зростання Китаю. У вівторок, зокрема, інвестиційний банк Goldman Sachs знизив прогноз цього зростання. Тепер він чекає зростання на 7,2% замість 8,2%. Раніше свої прогнози також знизили Morgan Stanley, China International Capital Corporation і японський фінансовий гігант Nomura.

Ще один фактор, який в цьому році сповільнить економічне зростання у Піднебесній, на думку банкірів, - криза з гігантською будівельною компанією Evergrande. Яка затримує платежі за своїми гігантськими боргами в понад 300 мільярдів доларів.

У понеділок центральний банк Китаю, не згадуючи про Evergrande, пообіцяв захистити споживачів, які інвестували у ринок житла.

Оголошення Народного банку Китаю сприйняли як сигнал про те, що Пекін не допустить повторення з Evergrande історії з банкротством американського інвестиційного банку Lehman Brothers. Чий приголомшливий крах 13 років тому став відправною точкою початку світової мега-кризи 2008 року. І що влада готова діяти, щоб зупинити будь-які наслідки кризи Evergrande, яка поширюється на інші частини економіки.

Дуже вчасний сигнал - в останні дні світові ринки були приголомшені, адже інвестори вкрай стурбовані здатністю Evergrande виплачувати відсотки по її боргу.

Але якщо ринки після цього сигналу китайського уряду трохи заспокоїлися, то енергетична криза у Китаї тільки набирає обертів. Експерти вважають її головними причинами дефіцит вугілля і нові квоти на емісії вуглекислого газу в Китаї.

При тому, що Китай сильно залежить від вугілля для виробництва електроенергії, 16 липня в Китаї почала працювати нова система обміну квотами на емісії вуглецю. Це найбільша у своєму роді подібна система, за допомогою якої Пекін сподівається скоротити викиди парникових газів китайськими заводами. З нею пов'язані великі надії - до 2060 року Китай хоче стати "вуглецево нейтральною". Це означає, що всі шкідливі викиди китайських заводів в атмосферу будуть компенсовані за допомогою технологій зниження шкоди, переходу на менш токсичні матеріали і висадки дерев.

Причини енергетичної кризи в Китаї лише частково локальні (розчищення блакитного неба над Пекіном до зимової Олімпіади, бойкот австралійського сировини через дипломатичний конфлікт). В іншому вони - загальносвітові: швидке відновлення виробництва і споживання після локдаунов, рекордні ціни на природний газ в світі і перехід від викопного палива до поновлюваних джерел енергії задля боротьби з глобальним потеплінням. «В світі склалися ідеальні умови для того, щоб в найближчі місяці газ і світло, а слідом і їжа, матеріали, товари і транспорт продовжили дорожчати, бізнес - розорятися, економіка - гальмувати, а люди – бідніти», констатує Бі-Бі-Сі.

 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.