Літні майданчики: як перевірити законність та що робити, якщо вони заважають?

08 липня 2021, 15:02
Власник сторінки
Депутат Київради, Перший заступник голови постійної комісії Київської міської ради з питань архітектури, містобудування
0
4217

Яким правилам мають відповідати тимчасові конструкції, та що робити, якщо зона відпочину сусідньої кав’ярні заважає пішоходам?

У Києві з початку 2021 року видали майже 700 дозволів на розміщення літніх та сезонних майданчиків біля кафе та ресторанів. В умовах коронавірусу це найкращий компроміс між ризиком поширення захворювання та забезпеченням можливостей для роботи закладів громадського харчування.

Цього року майданчикам дозволили працювати з 15 квітня, тобто на два тижні раніше доковідної "норми". Ще одна новація, яка протрималась з 2020 року – це символічна сума пайового внеску, який становить 1 гривню для будь-якої літньої зони.

За визначенням, літній майданчик має бути розміщений на відкритому повітрі (під тентами, на верандах, у павільйонах легкого типу) або виготовлений з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів та споруд.

Ще одна особливість – він має бути встановлений без улаштування фундаменту. В законі мова не лише про бетонну основа, а будь-який конструктив, який можна віднести до категорії фундаменту.

Щоб законно розмістити літній майданчик підприємець спочатку має подати необхідну інформацію для отримання паспорту прив’язки. Процедура займає небагато часу та детально прописана на сайті департаменту містобудування.

Після отримання висновку власник кафе чи ресторану мусить замовити у сертифікованого архітектора схему розміщення ТС та благоустрою прилеглої території у паперовому та в електронному векторному вигляді, виконані на чинній топографо-геодезичній основі у масштабі 1:500, а також сплатити пайовий збір.

Є декілька правили встановлення майданчиків. По-перше, вони розміщуються виключно біля стаціонарних закладів ресторанного господарства. У разі влаштування майданчиків на пішохідних доріжках, тротуарах та алеях, ширина для проходу пішоходів повинна бути не менше 1,8 м. Розміщення майданчика не має перешкоджати вільному руху пішоходів.

Вони розташовуються виключно в межах фасаду ресторану чи кафе зі збереженням вільних проходів у вхідні чи в’їзні брами будинків. Збільшення розмірів майданчика поза межі закладу можливе лише за умови письмової згоди власників або офіційних орендарів сусідніх приміщень.

Забороняється розміщення майданчиків на пішохідних доріжках, тротуарах та алеях, якщо це перешкоджає вільному руху пішоходів; на проїзній частині вулиць і доріг; зелених насадженнях та газонах.

Не можна встановити майданчик менше ніж на відстані 20 метрів від площини дверей у напрямку евакуації з центром у середині дверної групи, яка включає всі двері з написом "Вхід" та "Вихід". Зокрема це стосується ділянок біля підземних переходів та метро. Заборонені майданчики на відстані ближче 20 м в обидва боки по тротуару від установленого дорожнього знаку, що позначає зупинку громадського транспорту чи перехрестя вулиць.

Окрім цього робота майданчиків не має заважити людям, які живуть над ними. В тому числі заборонено шуміти після 22 години.

Майданчики мають бути розміщені без втручання у несучі конструкції будівель, легко демонтуватися у разі необхідності проведення робіт, пов’язаних з експлуатацією та ремонтом споруд.

У межах відкритих майданчиків можуть бути встановлені лише столики, крісла, лавки, світильники, декоративні елементи, парасольки, урни для сміття, квіткові та ландшафтні композиції, спеціальне обладнання для регулювання температурного режиму, холодильне обладнання.

Проста процедура видачі дозволів на відкриття майданчиків призводить до потенційних негативних наслідків, коли власники роблять літню терасу іншою, аніж дозволена за законом. В цьому випадку міській владі можуть допомогти звернення від місцевих жителів, які розповідають про порушення в організації чи роботі майданчиків.

Наприклад, у 2020 році в Києві демонтували 140 літніх майданчиків. В 2021 комунальники вже встигли прибрати 25 порушників. Також у місті діє понад 100 літніх майданчиків, які не надали документи. Нарешті, деякі зони можуть працювати законно, однак порушувати правила розміщення, не залишаючи проходу для пішоходів, вмикаючи гучну музику після 22 години або в інший спосіб.

Якщо людина побачила можливі порушення у встановленні чи роботі майданчика, вона має звернутися із заявою до КП "Київблагоустрій". Це можна зробити за номером телефону чи навіть залишити заявку на сайті. Також можливо звертатися в приймальню місцевого депутата, який також має змогу поставити питання щодо законності розміщення чи певної конфігурації майданчика.

Іноді ситуації можуть бути дуже спірними. Наприклад, якщо кафе залишило більше ніж 2 метри тротуару, одна прямо перед майданчиком знаходиться велика яма. Після дощу людям стає зовсім не зручно обходити таку терасу. Для початку можна поспілкуватися напряму із менеджером закладу – або знову звернутися до свого місцевого депутата. Компромісним рішенням могла б стати допомога у латанні ями чи перекладання шматка дороги плиткою - як частина благоустрою прилеглої до кафе території, за рахунок його власника. Дійсно, формально це можна справедливо назвати відповідальністю місцевих чиновників. Однак замість того, щоб чекати планового ремонту тротуару рік або більше, увесь цей час розпалюючи конфлікт між жителями та закладом харчування, більш ефективний спосіб – це знайти взаємоприйнятний компроміс.

Якщо ж порушення дійсно існує та є істотним, КП "Київблагоустрій" може повністю скасувати дозвіл на такий майданчик. Переподати його можна лише наступного року. Зараз власники кафе, які без проблем працювали протягом минулого сезону, проходять процедуру поновлення майданчика за спрощеною схемою. Однак якщо раніше було ухвалено рішення про скасування дозволу, у такому випадку абсолютно всі документи треба подавати заново. А факт порушення буде врахований комісією під час ухвалення нового рішення.

Літні майданчики улюблених кафе стають популярними місцями відпочинку серед одних киян, проте можуть дуже заважати та дратувати інших. Якщо мешканець столиці має сумніви щодо правомірності розміщення майданчика чи дотримання усіх законних вимог власником закладу харчування, він може подати відповідне звернення до КП "Київблагоустрій", або звернутися до свого місцевого депутата. Як показує практика, якщо існує проблема, то майже завжди можна виробити компромісне рішення, яке врахує інтереси всіх жителів та місцевого бізнесу.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.