Доступна іпотека: Як збільшити будівництво, а не ціни?

12 березня 2021, 16:52
Власник сторінки
Президент некоммерческой Ассоциации предприятий-строителей "Интергал-Буд"
0
16

Нарешті доступна іпотека для населення починає перетворюватися із нелюбої падчерки влади на улюблену доньку, на яку покладають великі надії

Ми неодноразово наголошували, що запуск державної підтримки іпотеки — це win-win у чистому вигляді. Вигода для влади, людей та економіки країни. І от нещодавно на Всеукраїнському форумі «Україна 30» була презентована державна програма «Доступна іпотека 7%», а цими днями був оформлений перший кредит за програмою. «Інтергал-Буд» також приєднався до процесу та став першим девелопером, який у співпраці з банками-партнерами оформляє доступну іпотеку.  

Задекларований владою підхід абсолютно правильний: надати можливість людям з відносно невисоким рівнем доходу отримувати житло у кредит з частковою компенсацією відсотків державою. Це саме те, чого чекають мільйони українців: 7%-вий кредит і 5%-вий лізинг для бюджетників – лікарів, вчителів, поліцейських, військових. Програма дійсно стане, по-перше, точкою зростання економіки, а по-друге — стимулом для громадян залишатися в Україні. 

На першому етапі фінансування програма буде забезпечуватися Фондом розвитку підприємництва коштом бюджету обсягом 2 млрд грн. Передбачається, що близько 5 000 сімей зможуть скористатися програмою у 2021 році. Надалі її збираються реалізовувати через створене Мінфіном ПрАТ «Укрфінжитло», яке повинно забезпечити доступ до програми саме широкого кола людей. Адже планується, що програма буде масовою, і це правильно, бо лише у цьому випадку вона має сенс. Далеко не факт, що кошти на компенсації будуть у державному бюджеті в необхідних обсягах. Водночас громадяни мають відчувати себе у безпеці й навіть не допускати думки, що грошей можуть не виділити, що доведеться виплачувати повну ставку, а якщо грошей не буде, то банк забере житло. 

В «Укрфінжитлі» повідомили про цілком слушне рішення, що кошти на  рефінансування іпотечних кредитів та фінансового лізингу залучатимуться завдяки ОВДП. Власне, через цей механізм держава багато що фінансує. Наприклад, будівництво доріг  (планується, що «Укравтодор» отримає 60 млрд грн цього року) чи виплати за зеленим тарифом. Але можу прогнозувати, а точніше, констатувати, що саме рефінансування іпотеки буде найбільш прибутковим вкладенням коштів, отриманих від ОВДП. 

Бо дороги — це, звісно, добре, і відновлювана енергетика теж повинна існувати, але вони не дадуть такого могутнього економічного поштовху для країни як масштабне будівництво житла. Коли окупиться дорога чи зелений тариф? Питання. А мультиплікатор інвестицій в житлове будівництво, нагадаю, становить понад 11,5. Тобто одна гривня, вкладена в сектор, акумулює додаткові 11 гривень для економіки!

Чи слушно це зараз, коли економіка стоїть, точніше, лежить? Відповідь очевидна. В умовах сьогодення — колосальний ефект. І, що важливо, виробничий процес повністю локалізований в Україні. Все своє: і робочі руки, і технології, і проєкти, і матеріали. На відміну від будівництва доріг, де купується білоруський чи навіть російський бітум. Давно повторюю, що саме будівництво житла може витягнути нас з ями. Бо дає роботу не лише будівельникам, а ще представникам 20 суміжних професій. Йдеться про ланцюгову економічну реакцію: це робочі місця, зарплати й податки, які отримає держава. І ці отримані податки з лишком перекриють видатки на обслуговування ОВДП. 

В усьому світі так. Ми тут не намагаємося винайти велосипед. Нерухомість — фундаментальний та найдорожчий актив. Тільки житлова нерухомість у світі коштує $220 трлн — більше, ніж всі фондові ринки разом узяті. А вся нерухомість світу коштує сьогодні близько $ 300 трлн — стільки коштують всі товари та послуги, які продаються у світі за 3,5 роки. Тобто нерухомість — в усіх сенсах — найбільше сховище капіталу, який зростає по 5-10% на рік.

Тому скажу обережно: «Доступна іпотека 7%» — дуже добрі наміри. Але в нас є декілька зауважень. По-перше, щоб програма принесла користь державі, мова повинна йти тільки про первинний ринок — про житло, що будується. Інакше ми просто роздуємо бульбашку та підвищимо ціни. По-друге, щоб програма запрацювала й стала доступною людям — компенсації ставки недостатньо. Для банків вкладення на етапі будівництва — великий ризик, що цілком зрозуміло. Тому щоб масово кредитувати, вони повинні мати гарантії. По-третє, будівельники теж потребують захисту від здирників та шантажистів, як би вони себе не називали — «активісти», чиновники або ж «смотрящіє». І все це — привід для додаткового обговорення роботи програми між державою, будівельниками та банками.

Сподіваюсь, що програма, на яку очікували мільйони українських родин, працюватиме на їхнє благо. На жаль, чимало гарних починань було спотворено, вихолощено чи корумповано виконанням. Хочу вірити, що зараз усе вдасться, бо це дійсно проєкт національного значення, надважливий для економіки нашої країни, демографії та більшості українців. 

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Новости бизнеса
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.