Захист фінансової потреби

28 листопада 2011, 15:26
Власник сторінки
Народний депутат Верховної Ради України VIII скликання
0

Захист фінансової потреби

Конституційний суд України 10 листопада виніс рішення (№ 15-рп/2011) про поширення норм закону «Про захист прав споживачів» на позичальників не тільки на стадії укладання кредитного договору, але і під час його виконання. Тобто, згідно ст. 11 згаданого закону громадяни мають право протягом певного терміну відкликати згоду на укладення договору без пояснення причин. А також не сплачувати додаткові збори і комісії, не зазначені у договорі або домогтися скасування неправомірного підвищення оплати за обслуговування кредиту. З жовтня минулого року позичальники були позбавлені цих можливостей завдяки забороні Верховного суду (ВСУ), що узагальнив судову практику і виніс своє рішення. 

Крім того, споживачів фінпослуг захистили від суспільного поширення інформації про невиплату боргу, що фактично забороняє колекторську діяльність, оскільки передача інформації про позичальника третім особам може стати причиною судового розгляду. Це допускається лише по відношенню до бюро кредитних історій, оскільки кредитна установа може використовувати персональні дані позичальника тільки для оцінки його фінансового становища. Втім, діяльність колекторів і так хочуть заборонити (законопроект № 9379 від 01.11.2011 р.). 

Позичальник може також спробувати в суді довести, що банк не надав йому інформацію в письмовому вигляді про переваги і недоліки запропонованих схем кредитування. Можна заперечити правомірність кредитного договору, якщо він має на увазі плаваючу ставку,оскільки зміни до Цивільного кодексу узаконили її лише нещодавно (правки внесено 22 вересня). 

Враховуючи, що найчастіше суди виявлялися на боці банкірів, дані зміни можуть кардинально змінити ситуацію. Проте, потрібно пам’ятати, що через суд можна лише домогтися повернення зайво сплачених коштів на обслуговування кредиту. 

Санкції на фінустанови згідно ст. 23 закону про захист прав споживачів (відсутність необхідної, доступної та достовірної інформації про продукцію) можуть бути накладені окремо – за ініціативи управління у справах захисту прав споживачів. 

А у перспективі справу можна буде не доводити до суду з усіма іншими фінустановами (крім банків). Держфінпослуг розробила законопроект про досудове вирішення спорів між споживачами фінпослуг і фінансовими установами. Його суть – створення інституту спеціальних фінансових омбудсменів, які візьмуть на себе обов’язок досудового розгляду розбіжностей між фінансистами та їх клієнтами за умови, що спірна сума не перевищує 200 тис. грн. Але у разі потреби майбутній закон не забороняє паралельно звернутися з відповідним позовом до суду і відстоювати свої права у звичайному порядку.       

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Бизнес-блоги
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.