Митні спрощення

06 червня 2012, 12:53
Власник сторінки
Народний депутат Верховної Ради України VIII скликання
0

Митні спрощення

З 1 червня 2012 р. почав діяти новий Митний кодекс України (закон №4495-VI). Серед нововведень значаться: право декларанта оформити вантаж на будь-якій митниці протягом 4 годин; персональна відповідальність митників за неправомірні затримки; звільнення декларанта від відповідальності за ненавмисні помилки в документах та декриміналізація відповідальності за товарну контрабанду. Важливе також скорочення кількості необхідних документів на вантаж з 28 до 14 штук. 
Самі митні процедури приведені у відповідність до норм Міжнародної конвенції про спрощення та гармонізацію митних процедур (Кіотська конвенція) та європейського законодавства. Митні органи більше не мають можливості видавати нормативні акти, а лише накази організаційного характеру. Нормативні акти у митній сфері, в тому числі й акти, які є необхідними для впровадження Митного кодексу, буде приймати Міністерство фінансів та уряд України. 
Але щоб всі ці прогресивні новації запрацювали на практиці, потрібно прийняти близько двохсот підзаконних нормативних актів. Зокрема, з 1 червня почала діяти постанова КМУ №467 від 23 травня 2012 р., якою було встановлено вичерпний перелік із 14 підстав, за наявності яких може проводитись огляд (переогляд) товарів, транспортних засобів комерційного призначення митними органами України.
Окрім явних ознак нелегального імпорту (відсутність документів про проходження митного контролю, виявлення ознак тайників, об’їзд пунктів пропуску та ін.) до цього переліку увійшли: переміщення товарів в неробочий для митного органу час, маршрутом чи способом не характерним для перевезення такого виду товару; наявність ознак надання одним товарам вигляду інших. Прискіпливий огляд транспорту та вантажу також можливий у разі підозри, що документи підроблені, або коли маршрут і товар являються типовими для переміщення контрабанди. Тут згадуються ДАІ, працівники якого на питання причина зупинки - відповідають, що ваша машина дуже схожа на одну із тих, що є в орієнтуванні, як крадені. 
А також у разі, коли митники тримали інформацію від інших правоохоронних органів. Наприклад, вже затверджено порядок інформаційного обміну електронними документами між Держмитслужбою (ДМСУ) та іншими держорганами, а також введено декларативний принцип митного оформлення товарів через електронну вантажну декларацію. Зараз податкова отримує від митників електронні копії вже оформлених  імпортних декларацій, але вже скоро введення єдиного протоколу обміну даними дозволить податківцям отримувати документи ще до початку митного оформлення. Така попередня робота по виявленню розбіжностей у документах (в тому числі стосовно ціни товару), як сподіваються в уряді, дасть змогу збільшити бюджетні надходження на 1 млрд грн. До речі, наприкінці травня Україна підписала з ЄС Рамкову стратегію митного співробітництва, яка також передбачає обмін інформацією та запровадження системи управління ризиками в боротьбі із митними правопорушеннями. А для пожвавлення робіт по впровадженню проекту «Електронної митниці» США нададуть Україні технічну допомогу (консультації, обладнання, програмне забезпечення) на $2,9 млн. Ще б митників замінили, тоді б це була дійсно якісна допомога! 
Доречі, така практика була у Болгарії, де за одну ніч змінили всіх митників на іноземців, потім звичайно поетапно ввели в митну службу своїх громадян, але це дало колосальний результат у боротьбі із корупцією у митній службі.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Бизнес-блоги
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.