Затримка зарплати. Що з цим робити?

15 серпня 2012, 13:41
Власник сторінки
Адвокат, Куратор горячей линии "Ты и право", Советник Председателя ФПУ по правовым вопросам
0
3007
Затримка зарплати. Що з цим робити?

Питання заробітної плати - одна з найгостріших проблем, з котрою стикаєтся переважна більшість наших громадян. Спробуємо ж, хоча б частково в ній розібратися...

До гарячої лінії «Ти і право», роботу котрої я координую,  надходять численні звернення щодо невиплати роботодавцем заробітної плати або ж здійснення її виплати з затримкою, або у неповному обсязі.

Ось останнє з них:

Абонент, починаючи з травня місяця, працює у м. Києві в кліринговій компанії. Працевлаштування є неофіційним, трудовий договір не укладався. Заробітна плата за останні три місяці виплачувалась роботодавцем не в повному обсязі. Крім того, розраховуватись з працівником за відпрацьований час керівник не поспішає. Жінка стурбована даною проблемою, оскільки має на утриманні трьох неповнолітніх дітей.

Враховуючи те, що дана ситуація в більшості випадків, на жаль, в нашій країні є типовою, а виплата заробітної плати «у конверті» сприймається працездатним населенням як абсолютно нормальне явище, спробуємо надати ряд практичних вказівок щодо відстоювання та захисту Ваших порушених трудових прав та гарантій.

Головною першопричиною недобросовісності роботодавця у виплаті належної Вам заробітної плати є те, що офіційно Ви не перебуваєте у трудових правовідносинах. А тому, перш за все, наполягайте на укладенні трудового договору. Саме його підписання забезпечить Вас необхідними гарантіями, а саме встановить фіксований розмір оплати праці, врегулює тривалість робочого дня, відпустки та інші соціальні привілеї.

Щодо виплати заробітної плати, то відповідно до ст. 115 Кодексу законів про працю України (КзПП) заробітна плата має виплачуватися регулярно в робочі дні у встановлені строки, але не рідше двох разів на місяць через проміжок часу, що не перевищує 16 календарних днів, та не пізніше 7 днів після закінчення періоду за який здійснюється оплата.

Таким чином, у будь-якому випадку затримка по виплаті заробітної плати є незаконною.

Що ж робити, якщо встановлена норма є, а практичної її реалізації немає?

По-перше, слід звернутися зі скаргою до відповідного територіального відділення Державної інспекції праці Міністерства праці та соціальної політики, в якій слід якомога точніше вказати суть оскаржуваних вами дій, що виявилися в порушенні норм трудового законодавства з боку Вашого роботодавця. Справа в тому, що дана інспекція в межах своїх повноважень здійснює контроль за дотриманням законодавства про працю з
таких основних питань як виконання трудового договору і ведення трудових книжок; питання норм і тривалості робочого часу і часу відпочинку; оплати праці і тд. Інспекція за результатами розгляду Вашого звернення та в разі виявлення порушень надає власнику Вашого підприємства припис, який, в свою чергу, підлягає обов'язковому виконанню з обов’язковим повідомленням про вжиті заходи у місячний термін.

По-друге, можливо також звернутися із заявою про неправомірні дії з боку Вашого роботодавця до державної податкової інспекції (ДПІ) за місцем знаходженням Вашої компанії, а також до відповідної районної державної адміністрації, управлінням праці та соціального захисту населення, управлінням пенсійного фонду України, які в межах своїх повноважень вживають заходів до виявлення порушень трудового законодавства.
Саме Державна податкова служба та створена на її базі податкова міліція вживають заходів з попередження та виявлення випадків ухилення від сплати податків та порушення податкового законодавства. Так, не оформлюючи ваші трудові відносини офіційно, Ваш роботодавець ухиляється від сплати загальнодержавних податків та зборів та обов’язкових внесків на державне соціальне страхування. Тим самим порушуючи норми
не тільки трудового, а й податкового законодавства України.

Було б краще, якщо такі заяви написали всі працівники фірми, які офіційно не були працевлаштовані, або хоча б їх переважна більшість, що в подальшому може бути вагомим доказом при зверненні до суду або правоохоронних органів. 

По-третє, за захистом порушених трудових прав та гарантій завжди можна звернутися до суду. В такому випадку, позовна заява про встановлення факту перебування у трудових відносинах має подаватися за місцем знаходження компанії, в якій ви працюєте. 

Суть даного звернення до суду полягає в тому, що за приписами ст. 24 ч. 1, 4 КЗпП України трудовий договір укладається, як правило, в письмовій формі. Однак, трудовий договір вважається укладеним і тоді, коли наказ чи розпорядження не були видані, але працівника фактично було допущено до роботи.

Таким чином, з Вашого боку, як позивача по даній справі, підлягає доведенню те, що починаючи із зазначеної Вами дати ви фактично перебували у трудових відносинах і виконували певне коло посадових обов’язків. Як докази при розгляді судом даної справи можуть бути пред’явлені Ваш пропуск на робоче місце (якщо такий видавався), документи, з якими Ви мали справу в процесі виконання ваших трудових обов’язків і в
яких фігурує ваше прізвище і тд.

Як бачите, є багато шляхів вирішення подібної ситуації. Не бійтеся обрати будь-який з них та йти по шляху відстоювання та захисту Ваших трудових прав.
Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Пользователи
ТЕГИ: зарплаты,несправедливость,кзот
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.