В Україні мода: приймати закони, реформувати, робити якісь експерименти над народом, абсолютно не прислухаючись до тих, кого ці «інновації» безпосередньо стосуються… То це і є славнозвісна «демократія по-українськи»?
За час мого перебування в рідному Ужгороді, мав можливість поспілкуватися з представниками студентства і дізнатись, що думають про Закон «Про вищу освіту» ті, кому, власне, за ним жити.
Це питання набуло зараз колосального значення у світлі перманентного протестного настрою студентства з одного боку і постійного їх залякування з іншого. Вже зараз студенти бояться говорити, бояться відстоювати свої права, бо «корочка» важливіша.
А додаткові важелі впливу на найбільш прогресивну частину суспільства дуже цікаві для цієї влади і ректорів, які хочуть контролювати молодь. А «аргументи» регіонали придумали безвідмовні: додаткові можливості виключати студентів із вузів, а також «ручний» режим контролю (не)видачі стипендій – це далеко не всі пропозиції від ПР.
Відтак, молодь і освітяни зібралась за круглим столом в офісі закарпатського УДАРу, щоб проаналізувати три зареєстровані до розгляду Верховною Радою законопроекти . Ініціативна група визначалась, що хоче бачити в новому Законі «Про вищу освіту», а чого там бути не повинно. Відповідна резолюціє вже готується і буде подана на Закарпатському молодіжному форумі.
Тож, що чекає на молодих українців, якщо більшість депутатів проголосують не за законопроект опозиції, а за той варіант, що пропонують Ківалов та Калєтнік:
- керівництво ВНЗ у будь-який момент, на будь-яку суму збільшуватиме плату за навчання студентів-контрактників. Уявіть, що Ви купуєте квартиру з розстрочкою у 5 років. Заздалегідь домовляєтесь про ціну, а на другий рік, коли Ви вже поклеїли шпалери, Вам кажуть: часи змінились, платитимеш більше, або виселяйся… Хіба не це пропонують Ківалов з Калєтніком?
- разом із вступними іспитами у ВНЗ повернеться хабарництво.
В той час, як однією з головних передумов подолання корупції є не тільки «відловлювання» хабарників, а і скорочення можливостей надання хабарів, регіонали пропонують відмовитись від зовнішнього незалежного тестування. Українських дітей і їхніх батьків знову хочуть втягнути у ситуацію, коли крім знань потрібно ще завоювати «лояльність» прийомних комісій. Україна вже пройшла через цю практику і вона себе абсолютно не виправдала.
- керівництво вузів матиме такі важелі впливу на студентів, як відрахування за порушення правилам. Це спроба контролювати кожен крок студентів, пряма можливість закривати їм рота,
Позиція УДАРу однозначна: ми повинні створити такі умови життя в Україні, які б відповідали європейським нормам. Система освіти повинна бути прогресивною, сучасною, відповідати високим європейським та світовим стандартам. Саме від того, якою буде освіта в нашій країні залежить її майбутнє.
Законопроект, запропонований опозиційними фракціями, не звужує, а розширює можливості для студентів. Ми не допустимо жодних спроб звузити соціальні права молоді та студентства!