Процес збільшення орендної плати за землю ПРИПИНЕНИЙ

18 жовтня 2013, 09:52
Власник сторінки
Председатель правления Киевской городской организации работодателей
0
1320

Процес донарахування штрафних санкцій та збільшеної орендної плати за землю без внесення відповідних змін до договорів оренди землі ПРИПИНЕНИЙ

В Залі засідань ПАТ «Київметробуд» 10 жовтня 2013 року відбулося розширене засідання Правління Київської міської організації роботодавців, в якому взяли участь київські підприємці та роботодавці, а також Голова Робочої групи Київради з контролю розробки нормативної грошової оцінки земель міста Києва, депутат Київської міської ради Олена Овраменко, представник Департаменту промисловості та розвитку підприємництва Київської міської державної адміністрації  Валерій Кержаков та Голова Київської обласної колегії адвокатів Вадим Хабібуллін.

Виступаючи на засіданні правління Київської міської організації роботодавців, я повідомив присутнім, що до КМОР звернулися підприємства – члени Київської міської організації роботодавців з проханням вжити дієвих заходів щодо загрозливої ситуації, яка виникла для майже півтори тисячі київських підприємств після прийняття 28 лютого 2013 року Київською міською радою рішення №89/9146 «Про збільшення розміру річної орендної плати за землю відповідно до вимог Податкового кодексу України» в розмірі не менше 3 відсотків. Внаслідок цього Рішення Київради щорічне фінансове навантаження для столичних роботодавців може збільшитись орієнтовно на 250 млн. грн.  

Так зване «автоматичне» збільшення річної орендної плати за землю в місті Києві не відповідає вимогам чинного законодавства. Не піддаючи сумніву законність вимог положень Податкового кодексу України, Київська міська організація роботодавців вважає, що процедура внесення змін до договорів оренди землі має відбуватись відповідно до вимог чинного законодавства України. Адже внесення змін до договорів оренди земельних ділянок потребує згоди на такі зміни орендаря, якщо таке передбачено договором. Крім того, вимоги Податкового кодексу не можуть мати зворотної дії в часі, що закріплено в ст. 58 Конституції України та ст. 5 Цивільного кодексу України.

Деякі київські підприємства подали відповідні позови до Окружного адміністративного суду м. Києва про визнання протиправним та скасування Рішення Київської міської ради №89/9146 від 28 лютого 2013 року. Він повідомив, що КМОР та Федерація роботодавців України здійснюють ряд дій та заходів, спрямованих на правовий захист прав та законних інтересів орендарів землі, і не тільки членів Федерації роботодавців України та Київської міської організації роботодавців.

Зокрема, 12 вересня 2013 року Голова Ради Федерації роботодавців України Дмитро Фірташ підписав Постанову Президії Ради ФРУ №1.4 «Про  роботу Федерації роботодавців України щодо врегулювання проблемних питань орендної плати за землю», відповідно до якої Федерація роботодавців України підтримала звернення:

- до Кабінету Міністрів України щодо безумовного дотримання вимог чинного законодавства під час перегляду розміру орендної плати за землю, прискорення розробки та прийняття нової редакції Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок;

- до Міністерства доходів та зборів України щодо надання узагальнюючої податкової консультації стосовно питання сплати орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, якщо рішенням місцевої ради змінено розмір орендної плати.

В результаті проробленої роботи, 03 жовтня 2013 року був отриманий лист № 12217/6/99-95-25-50-09-15-01, підписаний Заступником Міністра доходів і зборів України А. Ігнатовим, в якому зазначено, що «зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку». Дана позиція Міндоходів України є спільною перемогою Федерації роботодавців України, Київської міської організації роботодавців та орендарів землі, адже після цього офіційного роз’яснення Міністерства доходів і зборів України, орендарі землі отримали міцний юридичний фундамент для захисту своїх законних прав та інтересів.

Хотів би підвести попередні підсумки:

1. Процес донарахування збільшеної орендної плати за земельні ділянки та штрафних санкцій без внесення відповідних змін до договорів оренди землі ПРИПИНЕНИЙ;

2. Тим не менше, перед київськими роботодавцями та підприємцями стоять відкриті питання: ст. 288 Податкового кодексу України, відповідно до якої мінімальний річний розмір орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності для всіх категорій земель, крім сільськогосподарського призначення, не може бути меншим трикратного розміру земельного податку, тобто не менше 3% та не більше 12% нормативної грошової оцінки земельних ділянок — на жаль, є законною. Більше того, цілком вірогідно, що органи Прокуратури України в інтересах держави будуть звертатися до суду з вимогою ПРИМУСОВОГО ВНЕСЕННЯ ЗМІН ДО ДОГОВОРІВ ОРЕНДИ ЗЕМЕЛЬНИХ ДІЛЯНОК.

3. Ще більшою проблемою для столичних промисловців та підприємців є можливість ЗБІЛЬШЕННЯ НОРМАТИВНОЇ ГРОШОВОЇ ОЦІНКИ ЗЕМЛІ В М. КИЄВІ, яка може в рази збільшити розмір орендної плати за землю, навіть при мінімальних 3%.

4. Наступним суттєвим ризиком для київських підприємств може бути ЗБІЛЬШЕННЯ ВІДСОТКОВОЇ СТАВКИ ВІД 3% ДО 12% за оренду земельних ділянок в столиці України. Як показує сьогоднішня практика, в різних регіонах України є непоодинокими випадки, коли органи державної влади та місцевого самоврядування довільно встановлюють розмір орендної плати за землю в одному і тому ж населеному пункті, на одній і тій же вулиці від 3 до 12 відсотків за оренду землі.

Саме для уникнення вищеперерахованих суттєвих ризиків та негативних наслідків для членів КМОР – орендарів землі, налагоджена системна робота з Головою Робочої групи Київради з контролю розробки нормативної грошової оцінки земель міста Києва, депутатом Київської міської ради Оленою Овраменко, яка взяла участь у розширеному засіданні Правління Київської міської організації роботодавців.

Нам приємно, що О. Овраменко підтримує керівництво Київської міської організації роботодавців в намаганні відстояти законні права та інтереси промисловців і підприємців – орендарів землі. О. Овраменко повідомила, що вона, разом з іншими депутатами Київради ініціювала створення Робочої групи Київради з контролю розробки нормативної грошової оцінки земель міста Києва з метою унеможливити необґрунтоване збільшення нормативної грошової оцінки землі, що може призвести до значного фінансового навантаження на промисловий комплекс столиці.


Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Пользователи
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.