Виникнення Запорозької Січі

12 листопада 2013, 02:33
Власник сторінки
0
Виникнення Запорозької Січі

Про наймогутнішу фортецю Українського Козацтва

Колонізація Середньої частини Придніпров'я феодалами Великого князівства Литовського, посиленням гніту та зростання самосвідомості українського народу призвели до виникнення козацтва. 
В першій половині 16 століття магнатами була підкорена значна частина території Середнього Придніпров’я, при цьому велика кількість українського населення було феодально залежне. Але певна кількість людей не скорилась та відступила на Південний Схід у „Дике Поле” та на пороги Дніпра.


Козаки вели кочовий і військовий спосіб життя, здобували собі засоби до існування за допомогою війни і підсобних промислів (полювання, рибальства, пізніше торгівлі та землеробства).
Козаки ставили «уходи» (займалися промислами), а рибу, хутра й мед вивозили звідси на продаж у державну територію Литви. Багаті угіддя за порогами Дніпра принаджували литовських та польських феодалів.
Польські і литовські пани почали організовувати походи на низових козаків та силою відбирати прибутки. 
Постійна загроза з боку польських та литовських шляхтичів, а також турецько-татарських вторгнень спонукали козаків до об'єднання у ватаги, громади і товариства.
Вони будували укріплені поселення, городки, і невеликі січі перебуваючи в яких можна було відбити напади кримчан та шляхти.
Проте час, коли ці поселення об’єдналися у велику Запорозьку Січ визначити не вдалося.
Перша документальна згадка про Запорозьку Січ вийшла з під пера польського літописця М.Бельського. За його розповіддю, козаки за порогами Дніпра влітку займалися промислами (рибальством, мисливством, бджільництвом), а взимку розходилися до найближчих міст (Київ, Черкаси та ін.), залишаючи на острові в Коші велику кількість озброєних вогнепальною зброєю і гарматами козаків.
Описи М.Бельського про козаків дають змогу зробити висновки, що об'єднання окремих укріплень у Велику Запорозьку Січ відбулося, приблизно у 1530-х рр.

Рубрика "Блоги читачів" є майданчиком вільної журналістики та не модерується редакцією. Користувачі самостійно завантажують свої матеріали на сайт. Редакція не поділяє позицію блогерів та не відповідає за достовірність викладених ними фактів.
РОЗДІЛ: Пользователи
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію.