Президент США Дональд Трамп анонсував проведення масштабного параду в центрі Вашингтона з нагоди 250-річчя Армії США. Захід, запланований на 14 червня, «випадково» збігається з особистим днем народження Трампа — подією, яку той не втрачає нагоди перетворити на політичний театр. Про це політик повідомив на своїй платформі Truth Social.
«14 червня у Вашингтоні відбудеться грандіозний парад на честь 250-річчя Армії Сполучених Штатів», — написав Трамп, додавши, що захід стане «виявом пошани до всіх, хто служив країні».
Проте критики не поспішають святкувати. Адже подібна ініціатива — не вперше для Трампа, і її політичний підтекст є очевидним. Формально йдеться про вшанування американських військових, та фактично це може стати політичним шоу в стилі автократичних лідерів — зокрема, Владіміра Путіна, який регулярно влаштовує масштабні паради в Москві на 9 травня.
Патріотизм чи культ особистості?
Багато оглядачів відзначають, що ідея поєднати державний парад із днем народження політика — неприйнятна для демократії. Така практика давно є частиною авторитарної культури: створення образу вождя, якому «вдячна» армія, народ і країна.
«Це не данина військовим, а акт самозвеличення. Якщо ви хочете по-справжньому вшанувати солдатів — забезпечте їм гідну підтримку, а не влаштовуйте паради на честь власного дня народження», — каже один із колишніх військових аналітиків Пентагону, що побажав залишитися анонімним.
Мільйони на парад — і жодного центу для України?
Особливе обурення викликає фінансовий бік ініціативи. Витрати на подібні паради можуть сягати десятків мільйонів доларів — тоді як США під керівництвом Трампа в минулому демонстрували небажання підтримувати Україну в її боротьбі з російською агресією.
«Трамп готовий витрачати шалені суми на власне свято, але щоразу говорить, що допомога Україні — це «викидання грошей». Це не лише цинізм, а й зрада фундаментальних цінностей свободи, за які, власне, й боролися американські солдати протягом 250 років», — зазначає один із експертів у сфері міжнародної безпеки.
Символічність, що не надихає...
14 червня — це також День прапора США. Але парад із танками, маршируванням і гучною політичною риторикою може більше нагадувати демонстрації сили, ніж справжнє святкування національного духу. Парад, приурочений до дня народження лідера, — небезпечний прецедент для країни, яка пишається своєю демократією і традиціями громадянського контролю над військовими.